Americký miliardář Elon Musk obvinil britského premiéra Keira Starmera, že ve své někdejší roli státního zástupce selhal v potírání sexuálního násilí proti dětem. Musk do veřejného prostoru opakovaně vrací už více než deset let starý případ, kdy prokuratura, kterou Starmer v letech 2008 až 2013 vedl, řešila rozsáhlou kauzu zneužívání dětí gangy násilníků většinou pákistánského původu v anglickém městě Rotherhamu. Britský premiér v reakci odsoudil šíření lží a dezinformací. Kritiku si Musk vysloužil i od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Starmer podle Muska selhal v potírání znásilňování dětí, premiér se ohradil
Musk už minulý týden podpořil výzvy k novému vyšetřování postupu prokuratury v případech znásilnění nezletilých dívek. Už v roce 2014 vyšetřování vedené Alexis Jayovou zjistilo, že mezi lety 1997 až 2013 bylo v Rotherhamu v severní Anglii sexuálně zneužito nejméně 1400 dětí. Ve své zprávě mimo jiné uvedla, že mnozí policisté se obávali obvinění z rasismu, pokud by se snažili činy dokázat podezřelým asijského původu.
Musk také vyzval k zatčení britského premiéra v souvislosti s vraždou tří dívek v anglickém Southportu. „Vězení pro Starmera,“ napsal na své sociální síti X nad příspěvkem sdíleným z anonymního účtu, podle kterého Starmer upřednostňuje boj proti diskriminaci muslimů před odsouzením muslimského vraha dětí.
V létě minulého roku zabil tři dívky britský rodák, jehož rodina je původem ze Rwandy. Informace o jeho muslimském vyznání britská média označují jako nepravdivé. Soud s mladíkem obviněným z vraždy je naplánován na leden.
Americký miliardář rovněž zveřejnil anketu, ve které se uživatelů X ptá, zdali by Spojené státy americké měly „osvobodit obyvatele Británie od jejich tyranské vlády“. Musk také vyzval k zatčení labouristické poslankyně Jess Phillipsové, která od minulého roku zastává post náměstkyně ministryně vnitra pro ochranu dívek a žen před násilím.
„Ti, kdo do široka daleka rozšiřují lži a dezinformace, nemají zájem o oběti, ale o sebe,“ odpověděl Starmer na otázku o Muskově kritice ohledně jeho postupu v případech znásilnění dětí. Starmer ve své reakci Muska přímo nejmenoval, jeho anketu komentovat odmítl. Britský premiér se však zastal Phillipsové, která podle něj pro oběti násilí udělala tisíckrát víc, než se jejím kritikům kdy zdálo. „Když jed krajní pravice ohrožuje Jess Phillipsovou a další, překračuje to podle mě hranici,“ dodal Starmer.
„Farage na to nemá“
Na Starmerovu vládu Musk útočí opakovaně, už v minulosti britského premiéra obvinil, že vede „tyranský policejní stát“. Britskou konzervativní opozici zase znepokojují jeho vazby na protiimigrační stranu Reform UK, jejíhož šéfa Nigela Farage donedávna podporoval. O víkendu ale Musk neočekávaně poznamenal, že strana potřebuje nové vedení, protože „Farage na to nemá“.
Vlivný americký podnikatel totiž vyzval k propuštění krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona, který je ve vězení za porušení soudního nařízení z roku 2021 zakazujícího opakovat hanlivé výroky o syrském uprchlíkovi.
I proto s ním Farage nechce být spojován. „Můj pohled zůstává takový, že Tommy Robinson není tím pravým pro stranu Reform UK a své zásady nikdy nezaprodám,“ prohlásil Farage.
Musk se vyjadřoval i k dění v Německu
Musk, blízký spojenec zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, se v posledních týdnech opakovaně vyjadřuje k vnitřní politice některých evropských zemí. Jednoznačně například podpořil německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD). Stal se kvůli tomu terčem kritiky ze strany řady německých politiků a vláda v Berlíně jeho výroky označila za pokus ovlivnit volby.
Podle mluvčího německé vlády sice nedokáže jeden muž ovlivnit 84 milionů lidí, ale jeho aktivita vzbuzuje pozornost. Například norský premiér Jonas Gahr Störe už vyzval ostatní politiky v zemi, aby se v případě Muskova zapojení do tamních voleb od miliardáře společně distancovali.
Viktor Daněk z Institutu pro evropskou politiku je přesvědčen, že i Elon Musk disponuje svobodou slova. „Může si říkat, co chce. Trochu větší problém to může být v souvislosti s tím, že to je člověk, který se pravděpodobně stane součástí příští americké administrativy, takže by šlo doporučit jistou obezřetnost ve svých vyjádřeních vůči svým budoucím partnerům z jiných zemí,“ myslí si Daněk.
Muska kritizoval Macron
Musk podle Daňka činí podobná vyjádření, protože může. „Je majitel významné platformy X. Sám říká, že média jsou mrtvá a sociální sítě jako ta jeho jsou budoucí média. ‚Vy, lidé, rozhodněte o pravdě, pravda není důležitá, důležité je co rozhodne většina‘ – a to je velice zajímavý přístup s velkou eufemistickou nadsázkou, který je v příkrém rozporu s principy liberální demokracie,“ prohlásil Daněk.
V pondělí se ozval s kritikou Macron. „Kdyby nám před deseti lety někdo řekl, že majitel jedné z největších světových sociálních sítí bude podporovat novou reakční internacionálu a bude se vměšovat do voleb, včetně těch německých, kdo by si to představil?“ prohlásil Macron v projevu k francouzským velvyslancům v zahraničí, aniž by ovšem majitele sítě X Muska přímo jmenoval.
Francouzský prezident měl dosud podle médií s Muskem dobré vztahy, stejně jako Trumpa jej v prosinci pozval na znovuotevření chrámu Notre Dame v Paříži. Ve zmíněném projevu Macron v souvislosti s Muskem a šířením dezinformací diplomatům nepřímo sdělil, že jejich práce bude v následujícím roce velmi náročná.