V syrském Tartúsu na západě země příslušníci sil věrných svrženému prezidentovi Bašáru Asadovi zabili čtrnáct policistů, uvedl ve středu podle agentury AFP ministr vnitra v syrské přechodné vládě Muhammad Abdal Rahmán. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) už dříve informovala o tom, že v Tartúsu zahynulo devět lidí při pokusu o zatčení důstojníka spojovaného s nechvalně proslulým vězením Asadova režimu. Ve stejný den probíhaly v Homsu a dalších městech demonstrace menšinových alavitů, při nichž policie zastřelila jednoho z protestujících. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na SOHR.
AFP: V Sýrii zabili příslušníci sil věrných Asadovi čtrnáct policistů
„Čtrnáct příslušníků ministerstva vnitra bylo zabito a dalších deset utrpělo zranění po zrádném přepadení ze zálohy ze strany zbytků sil zločinného režimu,“ uvedl ministr vnitra. Policisté měli v Tartúsu „plnit své úkoly a udržovat bezpečnost“.
SOHR dříve oznámila, že „šest příslušníků sil pro všeobecnou bezpečnost“ působících pod novou vládní garniturou a také „tři ozbrojení muži“ byli zabiti nedaleko Tartúsu poté, co se bezpečnostní složky snažily zatknout důstojníka, který byl mezi „osobami odpovědnými za zločiny ve věznici Sajdnájá“.
Věznice patřila k symbolům krutosti Asadova režimu, který padl 8. prosince po bleskové ofenzivě povstalců z uskupení Haját Tahrír aš-Šám. Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných zde mezi lety 2011 a 2018 zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu více než třicet tisíc lidí.
Protesty menšinových alavitů
V Sýrii také během středy v několika městech demonstrovali příslušníci menšinových alavitů poté, co se na sociálních sítích objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Agentura AFP s odvoláním na SOHR napsala, že ve městě Homs policie zastřelila jednoho protestujícího a dalších pět zranila.
Bezpečnostní síly měly zahájit palbu, aby demonstranty rozehnaly. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé. Úřady v Homsu také zavedly zákaz vycházení od středečního večera do čtvrtečních osmi hodin ráno, napsala AFP.
SOHR uvedla, že se protesty menšiny, která byla oporou režimu nedávno svrženého diktátora Bašára Asada, odehrály vedle Homsu také například v pobřežních městech Latákíja či Tartús.
Syrská přechodná vláda tvrdí, že video s útokem na svatyni pochází z doby osvobozování Aleppa, které padlo do rukou povstalců 1. prosince. „Cílem opětovného šíření takových snímků je zasít neshody mezi syrský lid v době pro Sýrii choulostivé,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Z útoku obvinilo „neznámé skupiny“.
Alavité jsou relativně malá odnož islámu kombinující šíitský islám s mysticismem a dalšími prvky; i kvůli tomu, že část jejich učení je zahalená tajemstvím, bývají někdy označováni za sektu. V Sýrii tvoří deset až patnáct procent obyvatel, nadproporční význam získali právě za vlády Asada, jehož rodina se mezi ně počítala.