Ruští okupanti za sebou nechali v ukrajinské vesnici traumatizované děti

3 minuty
Události: Ukrajinská vesnice Vilča
Zdroj: ČT24

Obyvatelé odlehlé ukrajinské obce Vilča mají za sebou hned dvě tragédie. Místo vzniklo jako útočiště po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Navíc ihned na počátku ruské invaze vesnici ovládly okupační síly, které se stáhly až po půl roce. Po jejich odchodu zůstaly v obci traumatizované děti a pouze čtvrtina z původního počtu obyvatel.

„Chovali se jako… jako prasata. Rabovali domy, dělali, co se jim zachtělo,“ popisuje Natalia Mykolajevna Jemkova, zástupkyně starosty Vilči.

Kdysi okupované území v Charkovské oblasti bylo kvůli zničenému mostu odříznuté od zbytku Ukrajiny. Tvrdý postup ruských vojáků už připomínají jen zničené vesnice. 

„Vilča leží v neustálém nebezpečí necelých pět kilometrů od ruských hranic. Síly Moskvy vesnici opakovaně ostřelují a obyvatelé si museli zvyknout na přelety průzkumných dronů,“ informuje zpravodajka ČT Barbora Maxová.

Terapie pro traumatizované děti

V neustálém ohrožení žije ve Vilče šestadvacet dětí. Vůbec poprvé za nimi přijeli humanitární pracovníci, aby jim pomohli se odpoutat od bolestné minulosti. Zahnat temné vzpomínky jim pomůže arteterapie.

„Některé děti odmítaly malovat a začaly až na třetí nebo čtvrtý pokus. Do té doby jsem malovala já, nebo jsem poprosila, aby jim ostatní trochu pomohli. Tak moc jsou traumatizované,“ svěřila se učitelka a dobrovolnice Halina, která uvedla pouze své křestní jméno.

Všem chybí kontakt s okolním světem, protože místní škola je zavřená. Většina zdejších učitelů uprchla do bezpečnějších regionů a žáci jsou odkázáni na distanční výuku. „Malovali jsme, byla legrace. Potkal jsem hodně kamarádů,“ svěřil se chlapec Rostislav.

Některé děti zblízka pocítily krutý teror okupantů. Vše se vyhrotilo poté, co se skupina žáků pokusila sundat z radnice ruskou vlajku. Vojáci je ihned zajali. „Dali jim na hlavu pytel, začali se ptát, proč to udělali, mlátili je,“ popsala kruté zacházení Olesa z Vilči.

Vesnice je bez plynu

Obyvatele obce čeká další zkouška v podobě blížící se zimy. Síly Kremlu odřízly vesnici od dodávek plynu, kterým se vytápělo ve všech domech. Někteří lidé nemají peníze ani na dřevo a musí hledat náhradní řešení. „Úřady nám nabízejí množnost odjet na zimu do Charkova nebo na jiná místa,“ říká místní obyvatelka Ala.

Před invazí ve Vilče žilo na dva tisíce lidí, zůstává jich pět set. Opustit vesnici nehodlají. Je jejich domovem a přečkat v ní hodlají celou válku krutým mrazům i přetrvávajícím ruským útokům navzdory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti osm lidí

Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Záchranná akce na místě podle něho pokračuje.
07:00Aktualizovánopřed 14 mminutami

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 49 mminutami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 1 hhodinou

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 1 hhodinou

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 2 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 8 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 9 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...