Rus Alexej Moskaljov, který se dostal do vězení i kvůli protiválečnému obrázku své třináctileté dcery Máši, zřejmě nepřijde o svá rodičovská práva. Další soudní jednání, které se mělo ve středu konat v ruském městě Jefremov, bylo nakonec kvůli mimosoudnímu řešení zrušeno.
Rusovi, který je ve vězení za protiválečný obrázek své dcery, zatím nechali rodičovská práva
Moskaljovova dcera Máša loni na jaře namalovala ve škole při výtvarné výchově obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem „Sláva Ukrajině“ a ruská vlajka, na níž stojí „Ne válce, Putinovi“. Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící z Ruska.
Případ odsouzeného Moskajlova vzbudil velkou mediální pozornost po celém světě. Poté, co vedení školy informovalo policii, byl Moskaljov obviněn z diskreditace ruské armády kvůli příspěvku na sociálních sítích.
Letos v březnu byl zadržen a umístěn do domácího vězení a jeho dcera do dětského domova. Přestože Moskajlov z domácího vězení uprchl, ruské úřady ho dopadly v Bělorusku a nakonec byl odsouzen na dva roky vězení.
Po soudních jednáních mu nakonec zřejmě nebudou odebrána rodičovská práva, jak nejprve navrhoval žalobce. „Marie Lvovová-Bělovová, která je mimochodem podezřelá spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem z únosu ukrajinských dětí do Ruska a byl na ni vydán mezinárodním tribunálem v Haagu zatykač, ve středu sdělila, že Máša žije se svojí matkou, chodí do školy, a proto není důvod zbavovat rodičovských práv jejího otce, který je v tuto chvíli v ruském vězení,“ shrnul zpravodaj České televize v Rusku Karel Rožánek.
Dívka žije stále u své matky
Matka dívky, Olga Sitčichinová, která se o výchovu dcery v posledních letech nestarala, nejprve podle ruské zmocněnkyně pro práva dětí Marije Lvovové-Bělovové odmítla po zatčení bývalého muže vzít Mášu k sobě a písemně požádala o umístění dívky do dětského domova.
Po zahájení soudu o zbavení rodičovských práv se nakonec ale její matka rozhodla o Mášu starat a své dřívější prohlášení stáhla. Podle ruských úřadů byl právě tento krok důvodem zrušení dalšího soudního líčení.
Rusko zavedlo tresty za „šíření lží“ o ruské armádě a za její „diskreditaci“ krátce poté, co loni v únoru ruská vojska podnikla obnovenou invazi na Ukrajinu. Zákon je namířen proti všem, kdo veřejně odmítají oficiální výklad Moskvy o dění v armádě a v sousední zemi. Za jeho porušení hrozí až patnáct let vězení.