Rusko provedlo zhruba v době pondělní návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině patrně neúspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety. Informoval o tom server televize CNN s odvoláním na dva nejmenované americké zdroje obeznámené s touto záležitostí.
Rusko během Bidenovy návštěvy Kyjeva neúspěšně testovalo mezikontinentální raketu, píše CNN
Rusko na chystaný odpal Spojené státy předem upozornilo prostřednictvím komunikačních linek, které mají předejít konfliktu, uvedl jeden ze zdrojů. Druhý řekl, že test nepředstavoval hrozbu pro Spojené státy a že Washington zkoušku nevnímal jako anomálii nebo eskalaci.
Zkouška rakety Sarmat, na Západě přezdívané Satan II, zjevně selhala, shodují se oba činitelé. Raketa je přitom schopna nést několik jaderných hlavic. Ruský vůdce Vladimir Putin v prosinci prohlásil, že Rusko bude nadále rozvíjet svůj vojenský potenciál, včetně toho jaderného, a v té souvislosti varoval, že brzy Moskva uvede do bojové pohotovosti právě mezikontinentální balistickou raketu Sarmat či hypersonické střely.
Zprávu CNN Moskva ve středu popřela. „Nemůžete věřit všemu, co se objeví v médiích, zvláště pokud je zdrojem CNN,“ řekl agentuře Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Raketa Sarmat byla už dříve úspěšně otestována. Američtí představitelé se domnívají, že kdyby pondělní zkouška uspěla, Putin by se o ní býval zmínil ve svém úterním proslovu o stavu země. Takto na ni ale během hodiny a 45 minut vůbec nepřišla řeč. Ruský diktátor však oznámil, že Kreml pozastavuje účast v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Ve středu tento krok formálně posvětila Státní duma.
Putin v minulosti oznámil několik úspěšných testů mezikontinentálních balistických raket, včetně rakety Sarmat loni v dubnu, tedy nedlouho po únorovém vpádu Ruska na Ukrajinu. Raketu Sarmat Rusko poprvé odhalilo v roce 2016. Podle ruských médií má dolet přes jedenáct tisíc kilometrů a může nést jadernou hlavici o hmotnosti sta tun. Nahradit má raketu R-36M Vojevoda.