První deportační let z Británie do Rwandy po verdiktu evropského soudu neodletěl

Události: Británie má začít deportovat nelegální migranty do Rwandy (zdroj: ČT24)

Let, jímž chtěla Británie deportovat do Rwandy první migranty, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, byl zrušen. Stalo se tak poté, co se běženců zastal Evropský soud pro lidská práva. „Poslední letenky byly zrušeny. Do Rwandy nikdo neodcestuje,“ napsala na Twitteru charitativní organizace Care4Calais, která za práva migrantů bojuje.

Deportační opatření schválil Johnsonův kabinet v dubnu. Proti rozhodnutí podaly k soudu žalobu odbory, charity a organizace na ochranu lidských práv, ale neuspěly. Londýnský vrchní soud v pátek rozhodl, že opatření „je ve veřejném zájmu“. V pondělí odvolací soud odmítl páteční rozhodnutí zrušit. V úterý tyto verdikty potvrdil i britský nejvyšší soud.

Tím, že žadatele o azyl vyšle do africké země vzdálené šest tisíc kilometrů, chce Londýn odradit od cesty do Británie migranty, kteří k tomu nemají povolení. Premiér Johnson je také přesvědčen, že opatření naruší „ekonomický model pašeráků lidí“.

Podle experta na migraci z OECD Jana Schrotha jde nyní ze strany britského premiéra především o jakýsi signál podobný tomu, jako když hájil brexit slovy, že díky vystoupení z EU Británie získá větší kontrolu nad migrací. „Johnson vysílá další signál, že udělá něco specifického, výjimečného, aby dokázal, že britská vláda dokáže reagovat na zvyšující se počty uprchlíků, kteří do země přicházejí primárně přes Lamanšský průliv,“ míní Schroth. Krok vnímá symbolicky, protože deportace se týkají velmi nízkého počtu lidí.

Expert Jan Schroth o deportačním letu z Británie do Rwandy (zdroj: ČT24)

„Klíčové je, že oni (migranti) by raději využívali legální cesty, ale ty v této chvíli neexistují,“ upozornil ve vysílání ČT24 expert. Zmínil, že uprchlíci zkrátka jdou za lepším životem pro sebe i své děti do země, v níž vidí perspektivu a kde například už mají známé či příbuzné.

Soudní spor dle agentury AFP způsobil, že úřady zarezervovaly jen velmi malý počet míst na první plánované cestě do Rwandy. Úterní let by tak mohl být téměř prázdný. „Čeká se, kolik lidí na palubě bude. Nyní se mluví o tom, že to bude maximálně osm na celý boeing. A možná ještě o tři méně, protože ještě během dne by soudy měly řešit jednotlivé případy těchto migrantů, kteří se chtějí odvolat,“ popsal zpravodaj ČT Vostal. Původně mělo prvním spojem cestovat 37 lidí. Večer BBC uvedla, že deportovaných prvním letem bude nakonec sedm.

Zpravodaj Bohumil Vostal o deportacích migrantů z Británie do Rwandy (zdroj: ČT24)

Bezpečná Rwanda

Za první fázi deportačního programu Británie zaplatí 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun). Rwandská vláda uvedla, že migrantům nabídne, aby se v zemi trvale usadili. „Podle britské vlády je Rwanda bezpečnou zemí a s tamním kabinetem podepsala dohodu, na jejímž základě příštích pět let tito migranti budou mít například možnost absolvovat rekvalifikační kurzy či pracovat,“ přiblížil Vostal.

Johnsonova vláda počítá s tím, že pokud se deportovaným ve Rwandě nebude líbit, mohou se vrátit do zemí, z nichž přišli, nikoliv ale do Velké Británie.

Plán deportací podle části britských médií neveřejně kritizoval následník trůnu princ Charles. Označil ho údajně za „otřesný“. Podle The Times si dělá obavy, že tato azylová politika zastíní summit Commonwealthu ve Rwandě, kde má koncem měsíce reprezentovat královnu Alžbětu II.  

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28 500 lidí. Od začátku letošního roku to podle agentury AFP bylo přes deset tisíc lidí.

Někteří z uprchlíků, které do východoafrické země přemístily jiné státy na základě dřívějších dohod, nevidí krok britské vlády optimisticky. Nově příchozí zde čekají těžké časy, citovala jednoho z nich agentura AP.

Modlím se, abych odtud odešel, říká uprchlík

„Někdy hraju fotbal a večer piju, protože nemám co dělat,“ řekl v rozhovoru s AP Faisal, dvacetiletý mladík z Etiopie, který byl do Rwandy přemístěn z Libye v roce 2019, v první skupině uprchlíků přesídlených na základě dohody s OSN.

„Denně se modlím k Bohu, abych odtud odešel,“ dodal mladík. Ubytován je v centru Gashora vybudovaném pro uprchlíky, kteří živořili v Libyi, když se snažili dostat do Evropy. I když se Gashora nazývá tranzitním centrem, někteří jako Faisal nevidí jiné možnosti, kam by mohli jít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 18 mminutami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 7 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...