Proces vyjednávání o nákupu vakcín byl dle Charanzové netransparentní, proto zavládl zmatek

Interview ČT24: Dita Charanzová (zdroj: ČT24)

Jeden stát za druhým pozastavuje očkování vakcínou od firmy Astra Zeneca – podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to po konzultacích s českým lékovým úřadem není nutné. Proč se tedy strategie států liší, když použití vakcíny schválila pro všechny společně Evropská léková agentura? A proč se státy Unie začínají dohadovat o tom, že rozdělování vakcín není spravedlivé? Na tyto otázky odpovídala v Interview ČT24 europoslankyně Dita Charanzová (za ANO).

V evropském boji o vakcíny se od samého počátku objevují problémy. Jedním z těch posledních je omezení dodávek vakcín firmou AstraZeneca pro EU o 73 procent. Europoslankyně Charanzová si myslí, že jde o zásadní problém, ona osobně za to kritizovala i předsedkyni Evropské komise. V Bruselu si dle ní všichni kladou otázku – kdo za to selhání nese zodpovědnost?

Charanzová je přesvědčená, že společný postup v rámci EU byl dobrý. Na druhou stranu uvádí, že samotný proces byl zvláštní a netransparentní. Jako europoslanci totiž neznají všechny detaily smluv a neví ani, jaké jsou sankce za jejich nedodržení.

Ze selhání kritizuje Evropskou komisi, protože ta o vakcínách vyjednávala. Měla sice mandát států, ale celý proces byl nepřehledný a komunikace špatná. „Já bych si velice přála, aby se od toho upustilo a aby nám Komise řekla, jak se vyjednávalo, za jakou cenu, za jakých podmínek a podobně,“ řekla.

Dle političky by měla Evropa ve vakcinaci hlavně zrychlit, je ráda, že už má EU čtyři schválené vakcíny, měla by také zaměstnat všechny výrobní linky. Pevně věří, že situace se brzy zlepší.

Nespravedlivé rozdělování

Spolkový kancléř Rakouska Sebastian Kurz nedávno řekl, že rozdělování vakcín v EU není spravedlivé, že neodpovídá poměru podle počtu obyvatel. EK se brání tvrzením, že státy samy začaly tento systém obcházet a domlouvat si vlastní kontrakty.

Charanzová se nediví, že se některé státy vydávají vlastní cestou, když jsou v dodávkách vakcín takové výpadky. „Pravidla hry byla nastavena tak, že členské státy dostávají podle počtu obyvatel, pak se ale třeba stane, že Maďarsko řekne, že dodávky od Moderny nechce, a vezme si je někdo jiný, celé se to děje za zavřenými dveřmi. Zatím je systém stále nastaven na bázi počtu obyvatel. Selhání vidím v tom, že firmy měly něco dodat a nedodaly to,“ řekla. Podle ní je ale pozitivní, že Česko v posledních dnech začalo rychleji očkovat.

Pozastavování užívaní dávek vakcín od firmy AstraZeneca podle Charanzové souvisí s tím, že se každá vláda snaží udělat maximum pro ochranu své země. Vlády tedy využívají kompetence, které mají, nemusejí čekat, co řekne Evropská zdravotnická agentura. Domnívá se ale, že s pozastavováním vakcinace AstraZenecou by bylo lepší počkat na stanovisko Evropské zdravotnické agentury.

Vakcinační pasy

Evropská komise chce brzy představit návrh digitálních očkovacích certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letní turistické sezoně. Mnoho zejména jihoevropských států, které spoléhají na letní návrat turistů, volá po tom, aby Evropská unie co nejdříve připravila kritéria pro jednotné digitální osvědčení, na jehož základě budou moci lidé očkovaní proti covidu-19 bez testů, karantén či dalších podmínek moci cestovat mezi unijními zeměmi.

Charanzová si myslí, že to je krok správným směrem, musí v něm být ale prostor pro výjimky. Nesmí se diskriminovat lidé, kteří se očkovat nemohou, měla by tam být možnost PCR testu nebo potvrzení o protilátkách. „Ve středu budeme mít jasněji, Evropská komise by měla předložit konkrétní parametry. Vnímám to pozitivně, tato věc se osvědčila i v Izraeli,“ řekla. Zájem je, aby pasy začaly platit co nejdříve, před zahájením letní sezony. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a nyní přednáší svůj projev. Později zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 1 mminutou

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 3 hhodinami

Biden preventivně omilostnil Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru Kongresu a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Předpokládá se, že se je snaží ochránit před potenciální „mstou“ nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
13:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
06:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...