Severní Korea má šest tisíc hackerů a většina z nich pracuje ze zahraničí, tvrdí čerstvá zpráva americké armády, která mapuje severokorejské vojenské taktiky. Pchjongjang podle ní hackery využívá k získávání peněz a vytváření chaosu v sítích nepřítele. KLDR má tak v současnosti jednu z nejnebezpečnějších hackerských jednotek světa.
Pro severokorejskou armádu pracuje šest tisíc hackerů, tvrdí USA. Většina ze zahraničí
„Severní Korea rozvíjí kybernetickou armádu jako jednu ze zásadních složek arzenálu. Počty členů neustále rozšiřuje,“ tvrdí člen výboru pro zpravodajské služby jihokorejského parlamentu Li Te-kju.
Zatímco světová pozornost se upíná spíše k jadernému a raketovému programu, KLDR v tichosti rozvinula neméně nebezpečný kybernetický arzenál. Takzvaný Výbor 121 má nejméně šest tisíc členů a čtyři odbory se zvláštními úkoly. Mapují síť nepřítele, hledají zranitelná místa a útočí na ně, říkají Američané.
Potenciál kybernetických útoků rozpoznal už předchozí vůdce, ale za Kim Čong-una došlo k jejich rozvoji. Severokorejci se učili od Íránců, s nimiž sdílejí i raketový program. Do Výboru 121 si přitom vybírají lidi nadané v matematice a počítačových vědách a trénují je v komunikačních technologiích, pronikání do systémů a zcizování nebo falšování informací.
KLDR vydělá na hackerech dvě miliardy dolarů ročně, tvrdí OSN
Hackeři prý pracují pro Severní Koreu z ciziny pod zástěrkou falešných společností. Nejčastěji z Indie a Číny, ale i z Běloruska, Malajsie a Ruska. Útočí na banky a kryptoměnu a zcizené peníze poté propírají do KLDR. OSN odhaduje, že zisk přesahuje dvě miliardy dolarů ročně. Terčem jsou často jihokorejské instituce.
„Pokoušejí se o kyberteroristické aktivity jako rozesílání zavirovaných emailů a krádeže vojenských tajemství. Zmocnili se tajných dokumentů ministerstva obrany. Infiltrovali výrobce zbraní a získali plány lodí a ponorek,“ dodal Li Te-kju.