Povodně ve Valencii mají přes 90 obětí. Úřady čelí kritice

Nejméně 95 obětí, včetně několika dětí, si už vyžádaly povodně způsobené přívalovými dešti, které v úterý zasáhly jihovýchod Španělska. Většina obětí je hlášena z oblasti Valencie. V centrálním regionu Kastilie-La Mancha si bouře vyžádala dva mrtvé. Desítky dalších lidí se pohřešují. Na 120 tisíc domácností ve Valencii je bez proudu, omezení je i na železnici a silnicích. Tamní regionální úřady čelí kritice za pozdní a chaotickou reakci. Povodně jsou podle španělských médií nejhorší od začátku století. Vláda v zemi vyhlásila třídenní smutek.

„Potřebujeme pomoc, volejte, kam můžete. Můj bratr, moje matka a já jsme uvázli doma,“ začínal jeden z mnoha vzkazů zveřejněných na síti X ve středu časně ráno. Desítky lidí ve Valencii strávily podle deníku El País noc v autech či na střechách domů a čerpacích stanic, odkud je museli zachránit hasiči. Na pomoc byla povolána i armáda a policie.

Na region Valencie připadá 92 mrtvých, dva hlásí region Kastilie-La Mancha a jednoho Andalusie. Jen ve městě Paiporta u Valencie přišlo o život čtyřicet osob, řekla deníku El País starostka Maribel Albalatová. „Velká část obětí zrovna přesouvala své vozy,“ uvedla.

3 minuty
Události: Záplavy ve Španělsku
Zdroj: ČT24

Nejhorší povodně od začátku století

Španělská média označují současné povodně za nejhorší od začátku století. S 95 mrtvými jsou říjnové záplavy nejhorší od roku 1973, kdy kvůli velké vodě zahynulo na 150 lidí.

V autonomní oblasti Valencie spadlo za 24 hodin nejvíce srážek od září 1966. Voda zaplavila silnice, ulice i dálnice. Podle španělské meteorologické služby se ve středu už ve Valencii výrazné srážky nečekají a deště se přesunou na jihozápad a severovýchod, kde mají dále slábnout. Nejvyšší varování před dešti ale stále platí pro okolí Cádizu v jihošpanělské Andalusii. Možné povodně hrozí i v Katalánsku.

Nejvíce zasažený valencijský region má ve čtvrtek navštívit premiér Pedro Sánchez.

Problémy v dopravě

Voda zaplavila i domov důchodců ve městě Massanassa v autonomní oblasti Valencie, všechny jeho klienty se podařilo posléze dostat do bezpečí. V továrně automobilky Ford v Almussafes uvěznily záplavy přes noc celou odpolední směnu, která skončila v úterý v deset večer. Na sociálních sítích se objevila řada videozáznamů ze záchranných akcí i zatopených silnic s desítkami převrácených aut, které smetla voda.

Přívalové deště v úterý zaplavily silnice a města. Přiměly také úřady v nejhůře postižených oblastech, aby doporučily občanům zůstat doma a vyhnout se všem nedůležitým cestám. V některých obcích ve středu zavřely i školy.

Velké nepříjemnosti počasí způsobilo také na železnici. Pozastaveny byly vysokorychlostní vlaky mezi Madridem a Valencií. V Andalusii u Málagy vykolejil jeden vysokorychlostní vlak, podle úřadů se ale nikdo nezranil. Rušit či přesměrovat lety muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám i letiště ve Valencii, kde 1500 lidí muselo strávit noc.

Někteří uživatelé sociálních sítí si podle RTVE stěžovali na potíže s nouzovou linkou 112. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón ale uvedl, že linka funguje bez omezení a jen v úterý vyřídila přes deset tisíc hovorů. Vyzval také lidi, které voda uvěznila doma, aby vyčkali na pomoc. „Pokud k vám pomoc ještě nedorazila, není to z nedostatku záchranářů, ale kvůli komplikacím na silnicích,“ uvedl v noci na středu Mazón.

Kritika regionální vlády

Regionální úřady ve Valencii čelí kritice, že varování před povodněmi přišlo pozdě a jejich reakce byla chaotická, píše španělský tisk. Vedení regionu vydalo varování před povodněmi teprve v úterý večer před devátou hodinou, když už se řada toků vylila z břehů. Meteorologická služba Aemet přitom vydala varování před extrémními dešti již v úterý dopoledne, uvedly deník El País či stanice La Sexta.

Zástupci vedení regionu však postup hájí. „Koordinovali jsme se od (úterního) poledne,“ uvedl zdroj z okolí předsedy regionální vlády Carlose Mazóna z konzervativní Lidové strany. Mazón podle médií během dne na sociálních sítích nabádal k opatrnosti a sledování doporučení úřadů.

Opozice také kritizuje, že Mazón loni nechal zrušit regionální krizový štáb. Konzervativní politik označil orgán za „trafiku“. Podle levicové opozice však rozhodnutí přispělo k chaotické reakci regionálních úřadů na nastalou situaci.

Evropa nabízí pomoc

Soustrast obětem vyjádřila i španělská královská rodina, která uvedla, že je následky záplav „zdrcena“, a slíbila zajistit veškerou potřebnou podporu. Pomoc nabídli Španělsku i zahraniční partneři.

2 minuty
Povodně ve Španělsku mají několik desítek obětí
Zdroj: EBU/Ministry of Defence of Spain/Valero Eustaquio Juan

„Portugalská vláda vyjadřuje soustrast kvůli obětem povodní ve Španělsku a nabízí veškerou nezbytnou pomoc,“ napsal na síť X předseda portugalské vlády Luís Montenegro.

„Jsme v přímém kontaktu se španělskou vládou, jestli bychom při této hrozné katastrofě měli poskytnout podporu ze strany Německa,“ uvedla ve svém prohlášení německá vláda podle agentury Reuters.

Evropská unie je připravena pomoci Španělsku, které čelí dramatické situaci, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU podle ní aktivovala satelitní systém Copernicus a údaje z něj poskytla španělským záchranářům pro lepší koordinaci jejich zásahů. Brusel už také nabídl aktivaci mechanismu civilní ochrany, uvedla podle AFP šéfka komise.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 7 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 7 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 9 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...