Povodně ve Valencii mají přes 90 obětí. Úřady čelí kritice

Nejméně 95 obětí, včetně několika dětí, si už vyžádaly povodně způsobené přívalovými dešti, které v úterý zasáhly jihovýchod Španělska. Většina obětí je hlášena z oblasti Valencie. V centrálním regionu Kastilie-La Mancha si bouře vyžádala dva mrtvé. Desítky dalších lidí se pohřešují. Na 120 tisíc domácností ve Valencii je bez proudu, omezení je i na železnici a silnicích. Tamní regionální úřady čelí kritice za pozdní a chaotickou reakci. Povodně jsou podle španělských médií nejhorší od začátku století. Vláda v zemi vyhlásila třídenní smutek.

„Potřebujeme pomoc, volejte, kam můžete. Můj bratr, moje matka a já jsme uvázli doma,“ začínal jeden z mnoha vzkazů zveřejněných na síti X ve středu časně ráno. Desítky lidí ve Valencii strávily podle deníku El País noc v autech či na střechách domů a čerpacích stanic, odkud je museli zachránit hasiči. Na pomoc byla povolána i armáda a policie.

Na region Valencie připadá 92 mrtvých, dva hlásí region Kastilie-La Mancha a jednoho Andalusie. Jen ve městě Paiporta u Valencie přišlo o život čtyřicet osob, řekla deníku El País starostka Maribel Albalatová. „Velká část obětí zrovna přesouvala své vozy,“ uvedla.

Události: Záplavy ve Španělsku (zdroj: ČT24)

Nejhorší povodně od začátku století

Španělská média označují současné povodně za nejhorší od začátku století. S 95 mrtvými jsou říjnové záplavy nejhorší od roku 1973, kdy kvůli velké vodě zahynulo na 150 lidí.

V autonomní oblasti Valencie spadlo za 24 hodin nejvíce srážek od září 1966. Voda zaplavila silnice, ulice i dálnice. Podle španělské meteorologické služby se ve středu už ve Valencii výrazné srážky nečekají a deště se přesunou na jihozápad a severovýchod, kde mají dále slábnout. Nejvyšší varování před dešti ale stále platí pro okolí Cádizu v jihošpanělské Andalusii. Možné povodně hrozí i v Katalánsku.

Nejvíce zasažený valencijský region má ve čtvrtek navštívit premiér Pedro Sánchez.

Problémy v dopravě

Voda zaplavila i domov důchodců ve městě Massanassa v autonomní oblasti Valencie, všechny jeho klienty se podařilo posléze dostat do bezpečí. V továrně automobilky Ford v Almussafes uvěznily záplavy přes noc celou odpolední směnu, která skončila v úterý v deset večer. Na sociálních sítích se objevila řada videozáznamů ze záchranných akcí i zatopených silnic s desítkami převrácených aut, které smetla voda.

Přívalové deště v úterý zaplavily silnice a města. Přiměly také úřady v nejhůře postižených oblastech, aby doporučily občanům zůstat doma a vyhnout se všem nedůležitým cestám. V některých obcích ve středu zavřely i školy.

Velké nepříjemnosti počasí způsobilo také na železnici. Pozastaveny byly vysokorychlostní vlaky mezi Madridem a Valencií. V Andalusii u Málagy vykolejil jeden vysokorychlostní vlak, podle úřadů se ale nikdo nezranil. Rušit či přesměrovat lety muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám i letiště ve Valencii, kde 1500 lidí muselo strávit noc.

Někteří uživatelé sociálních sítí si podle RTVE stěžovali na potíže s nouzovou linkou 112. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón ale uvedl, že linka funguje bez omezení a jen v úterý vyřídila přes deset tisíc hovorů. Vyzval také lidi, které voda uvěznila doma, aby vyčkali na pomoc. „Pokud k vám pomoc ještě nedorazila, není to z nedostatku záchranářů, ale kvůli komplikacím na silnicích,“ uvedl v noci na středu Mazón.

Kritika regionální vlády

Regionální úřady ve Valencii čelí kritice, že varování před povodněmi přišlo pozdě a jejich reakce byla chaotická, píše španělský tisk. Vedení regionu vydalo varování před povodněmi teprve v úterý večer před devátou hodinou, když už se řada toků vylila z břehů. Meteorologická služba Aemet přitom vydala varování před extrémními dešti již v úterý dopoledne, uvedly deník El País či stanice La Sexta.

Zástupci vedení regionu však postup hájí. „Koordinovali jsme se od (úterního) poledne,“ uvedl zdroj z okolí předsedy regionální vlády Carlose Mazóna z konzervativní Lidové strany. Mazón podle médií během dne na sociálních sítích nabádal k opatrnosti a sledování doporučení úřadů.

Opozice také kritizuje, že Mazón loni nechal zrušit regionální krizový štáb. Konzervativní politik označil orgán za „trafiku“. Podle levicové opozice však rozhodnutí přispělo k chaotické reakci regionálních úřadů na nastalou situaci.

Evropa nabízí pomoc

Soustrast obětem vyjádřila i španělská královská rodina, která uvedla, že je následky záplav „zdrcena“, a slíbila zajistit veškerou potřebnou podporu. Pomoc nabídli Španělsku i zahraniční partneři.

Povodně ve Španělsku mají několik desítek obětí (zdroj: EBU/Ministry of Defence of Spain/Valero Eustaquio Juan)

„Portugalská vláda vyjadřuje soustrast kvůli obětem povodní ve Španělsku a nabízí veškerou nezbytnou pomoc,“ napsal na síť X předseda portugalské vlády Luís Montenegro.

„Jsme v přímém kontaktu se španělskou vládou, jestli bychom při této hrozné katastrofě měli poskytnout podporu ze strany Německa,“ uvedla ve svém prohlášení německá vláda podle agentury Reuters.

Evropská unie je připravena pomoci Španělsku, které čelí dramatické situaci, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU podle ní aktivovala satelitní systém Copernicus a údaje z něj poskytla španělským záchranářům pro lepší koordinaci jejich zásahů. Brusel už také nabídl aktivaci mechanismu civilní ochrany, uvedla podle AFP šéfka komise.

Načítání...