Přijde Donald Trump o jaderný kufřík? Senátoři řešili možnost omezit jeho pravomoci

Poprvé po více než čtyřiceti letech se ve Washingtonu sešel zahraniční výbor Senátu k diskusi o pravomoci prezidenta v případě jaderné války. Jednání svolal šéf výboru Bob Corker v reakci na obavy kolegů, že politika Donalda Trumpa může zemi zavést do vážné mezinárodní krize.

Corker při slyšení upozornil, že cílem není útočit na hlavu státu. Demokratičtí členové výboru nicméně poukazovali na to, že Trump destabilizoval americkou zahraniční politiku a jeho chaotické rozhodování může vést k zasazení jaderného úderu v rozporu s národními zájmy USA.

Trumpovy rázné výhrůžky v poslední době mířily hlavně na severokorejský režim, který by v budoucnu mohl území USA ohrožovat strategickými raketami s jadernou hlavicí. Před týdnem americký prezident řekl, že „éra strategické trpělivosti“ se Severní Koreou je pryč.

Penzionovaný generál Robert Kehler, bývalý šéf amerického strategického velitelství, na schůzi senátního výboru prohlásil, že armáda může odmítnout rozkaz, který považuje za nezákonný. Platí to podle něj i pro rozkaz k zasazení jaderného úderu. Není prý ale jasné, jak by taková procedura v praxi vypadala.

Někteří senátoři podle agentury Reuters navrhovali omezit zákonem právo hlavy státu na použití jaderných zbraní. Corker se ale proti takovým návrhům postavil. Problém podle něj nelze řešit legislativními prostředky. „To ale neznamená, že se během několika příštích měsíců nějaké takové řešení nemůže objevit,“ dodal.

Republikánští senátoři varovali, že senátní slyšení se může zvrátit v diskusi o neschopnosti prezidenta čelit případnému útoku. „Každé slovo, které dnes zaznělo, v Pchjongjangu analyzují,“ upozornil senátor Jim Risch.