Kazetové bomby jsou jako smrtící déšť a důkazů o jejich nasazení ve válce na Ukrajině přibývá. Tento druh munice, který řada zemí zakazuje, přitom stojí za stovkami, možná tisícovkami obětí.
Přibývá důkazů, že Rusové používají zakázané kazetové bomby
Zrádnost kazetových bomb spočívá v tom, že se ještě ve vzduchu rozpadnou na mnoho malých částí, drobných bomb, které dokážou zasáhnout poměrně velké území – až několik desítek metrů čtverečních. Mohou nést střepiny, kovové špony, plyn, ale třeba i bílý fosfor, který se téměř nedá uhasit.
Na zboření domu kazetové bomby mnohdy nestačí, k zabíjení jsou ale silné dost. Hlavně ve městech bývají ničivé. Některé nálože navíc nemusí vybuchnout, smrtelnou hrozbou tak zůstávají i dlouho po dopadu.
„V současné výbavě Ruska je například munice Tornado, která může obsahovat mnoho menších bomb. V kazetním bloku jich může být až 650,“ vysvětluje velitel pyrotechnického týmu v Dnipropetrovské oblasti Sergej Pytuk.
Tragédie na koupališti
Město Časiv Jar leží blízko Bachmutu a také fronty, blíží se k němu ruské jednotky. A ty zde o sobě dávají „vědět“ opakovaně. Třeba odpoledne prvního letního dne mezi návštěvníky tamního koupaliště dopadla právě kazetová bomba. Jednoho člověka zabila, dalších jedenáct zranila. Z toho bylo šest dětí.
I když jsou lidé z Časiv Jaru nejméně týden bez elektřiny, pitné vody a vytápění a nezbývá jim nic jiného než vařit venku na ohni, berou tyto momenty za svaté, protože mají klid.
Kazetové bomby zakazuje používat v rezidenčních oblastech víc než stovka zemí. Mezi signatáři úmluvy Rusko není, i ono ale musí ctít mezinárodní právo. To má použití munice za nehumánní čin a možný válečný zločin. Celkově jich teď nejvíc prověřují úřady u ukrajinské metropole.
„V Kyjevské oblasti jsme dosud identifikovali víc než čtyři tisíce válečných zločinů ze strany vojsk Ruské federace,“ tvrdí Stanislav Kozynčuk z tamní prokuratury. Ve velkém počtu těchto incidentů přitom zřejmě hrály roli právě kazetové pumy.