Polský soud zrušil platnost posouzení vlivu těžby v Dole Turów na životní prostředí

Polský správní soud zrušil platnost posouzení vlivu těžby v Dole Turów na životní prostředí, které umožnilo prodloužení prací v dole poblíž hranic s Českem. Rozhodnutí však podle soudu není důvodem k zastavení těžby, informovala agentura PAP. Ekologické organizace rozhodnutí, které je zatím nepravomocné, přivítaly. Premiér Petr Fiala (ODS) slíbil, že se dopadům těžby v dole Turów bude znovu věnovat.

Právě na základě posouzení EIA polské ministerstvo životního prostředí prodloužilo povolení pro fungování hnědouhelného dolu, který kritizují ekologové, až do roku 2044.

Varšavský správní soud se zabýval žalobami ekologů a německých pohraničních obcí ohledně rozhodnutí státního úřadu ochrany životního prostředí pokračování těžby povolit. Výhrady se týkají mimo jiné zprávy investora o vlivu na životní prostředí, na jejímž základě úřad rozhodl.

Soud rozhodnutí úřadu zrušil. Podle soudce Jaroslawa Luczaje soud „souhlasil s podněty ekologických subjektů týkajícími se dopadů spalování těžených paliv“, nicméně „hodnocení soudu se netýkalo státní energetické politiky“. Verdikt tedy „není důvodem pozastavit fungování nebo dokonce zavřít Důl Turów“, řekl Luczaj podle PAP.

Zrušení EIA přivítali ochránci životního prostředí i další organizace včetně zástupců obyvatel okolních obcí, kteří pokračující těžbu dlouhodobě kritizují.

„To je selhání na straně provozovatele dolu, který zhodnocení dopadů na podzemní vodu, půdu a další složky životního prostředí předložil ve velmi zkreslené podobě. Újma na životním prostředí ve zprávě EIA byla podhodnocena,“ uvedla k rozhodnutí právnička Laura Otýpková z expertní skupiny Frank Bold, která se podílela na žalobě.

Budeme se o tom dále bavit, slíbil Fiala

Důl leží nedaleko území Libereckého kraje a v minulosti byl předmětem sporů mezi Českem a Polskem. Spor obou zemí o dopady těžby svého času vedl Prahu až k podání žaloby na Varšavu u Soudního dvora Evropské unie, který Polsku uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně za neuposlechnutí příkazu zastavit těžbu. Spor nakonec urovnala dohoda vlád obou zemí. Její součástí se staly kompenzace, které zaplatilo Česku před dvěma lety Polsko a firma PGE, jíž důl a sousední elektrárna patří.

Podle Fialy všechna stanoviska expertů naznačovala, že dohoda je žádoucí, proto po svém nástupu do funkce udělal všechno pro to, aby jednání s Poláky odblokoval. „Pokud soud rozhodl, podíváme se na ty výsledky a budeme se o tom dál bavit,“ slíbil Fiala.

Současná česko-polská smlouva nefunguje, prohlásil Milan Starec ze spolku Uhelná, který premiéra požádal, aby při jednání s polským protějškem téma znovu otevřel. „My, co tam žijeme v bezprostřední blízkosti, víme, že dohoda nefunguje. Nějaká určitě bude muset být. Nikdy jsme netvrdili, že důl se má zavřít ze dne na den, rozhodně musí ale dojít k nějaké konečné dohodě. Měla by být na základě časových a územních kompromisů, ale ne tak, že polská vláda pošle peníze a těžba bude pokračovat do nekonečna,“ řekl. Zároveň předal premiérovi publikaci s osudy lidí v dosahu dolu na české, polské a německé straně hranice.

Soud podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) rozhodoval v žalobě, kterou podalo německé město Žitava, protože polská strana při zpracování posudku nevzala v potaz jejich připomínky. „Rozhodnutí vítám, myslím si, že v takhle citlivém místě, kde se těžba netýká jen jednoho státu, ale obyvatel ze tří zemí, je důležité se věnovat oprávněným námitkám, které byly vzneseny,“ podotkl. Na situaci v Česku to podle Půty ale nebude mít vliv. „Máme vyjednáno výrazně víc, než bychom dokázali vyjednat v případě dalších požadavků na posudek,“ dodal.