Polsko si stěžuje u společnosti Netlix kvůli chybě v jejím dokumentárním seriálu Ďábel od vedle. Varšavě vadí mapa, kde jsou nacistické koncentrační tábory vyznačeny v hranicích současného Polska. Podle premiéra jde o křivdu a žádá nápravu. Polský Institut národní paměti dokonce zvažuje právní kroky. Netflix tvrdí, že problém řeší.
Polsko rozčílila nepřesná mapa koncentračních táborů. Po Netflixu žádá nápravu
Polsko pobouřila mapa, která se objevila v dokumentární sérii o válečném zločinci Johnu Demjanjukovi, jenž se podílel na smrti tisíců Židů.
Varšava chce, aby Netflix nesrovnalost opravil a informoval o chybě veřejnost. „Mapa diváky uvádí v omyl. Sugeruje jim, že Polsko nese odpovědnost za založení a řízení těchto táborů a také za zločiny, které v nich byly spáchány,“ prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki.
Jako první si stěžovalo polské ministerstvo zahraničí, které poukázalo na to, že na mapě jsou nacistické tábory smrti vyznačené v současných hranicích Polska. Zároveň poslalo náhradu, jak by měla grafika vypadat správně. „Jsme si vědomi znepokojení ohledně Ďábla od vedle a záležitosti se naléhavě věnujeme,“ reagovala mluvčí Netflixu Rachel Whetstoneová.
V Polsku vždy budil vášně i chybný termín polské koncentrační tábory. „Naše cesta utrpení, kterou jsme museli projít – a těch cest bylo hodně – podlehla ve společné paměti Evropy a světa obrovským deformacím,“ konstatoval bývalý senátor a historik Jan Żaryn.
Kontroverzní zákon
Na jakékoliv, byť nepřímé, spojování Polska s holocaustem je současná konzervativní vláda mimořádně citlivá. Loni přijala zákon, který měl trestat připisování odpovědnosti za nacistické zločiny Polákům. I když kabinet legislativu po kritice ze zahraničí zmírnil a vyškrtl z ní tresty vězení, pachuť zůstala.
Podle kritiků jde o snahu vymazat chování některých Poláků, kteří Židy za války vydírali nebo udávali. „Podporujeme svobodnou a otevřenou práci a zkoumání historiků o všech aspektech holocaustu, aby mohly být prováděny bez jakéhokoli strachu z právních překážek,“ uvedl loni v červnu tehdejší izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
„Myslím, že svoboda bádání v Polsku nikdy ohrožena nebyla, ani v případě toho zákona, z něj bylo vědecké bádání vyloučeno. Polsko se trochu vnímá jako strážce paměti holocaustu s ohledem na to, že koncentrační tábory se do značné míry na polském území nacházely,“ podotkl k tématu ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.
Spor o zákon poznamenal izraelsko-polské vztahy. Další ránu jim přinesly také později vyvrácené výroky Netanjahua o tom, že Poláci pomáhali za války Němcům zabíjet Židy. Nedorozumění si šéfové vlád vyříkali, polský premiér tehdy přesto neodletěl na společný summit V4 a Izraele.