Zápas mezi Francií a Izraelem doprovázela mimořádná opatření

Události: Francie se připravuje na možné útoky při zápase s Izraelem (zdroj: ČT24)

Čtvrtečnímu večernímu zápasu fotbalové Ligy národů mezi francouzskou reprezentací a Izraelem předcházela intenzivní příprava francouzských bezpečnostních složek. Přijatá opatření byla mimořádná poté, co při násilnostech v Amsterdamu utrpělo minulý týden zranění několik desítek Izraelců. Na bezpečnost ve městě i po skončení zápasu dohlížejí tisíce policistů a na samotném stadionu Stade de France bylo z bezpečnostních důvodů výrazně méně diváků. Podle zpravodaje ČT Jana Šmída se utkání obešlo bez větších výtržností.

Zápas kromě malé šarvátky a pískotu při izraelské hymně proběhl v klidu, podotkl po jeho ukončení Šmíd. „Zatím se nezdá, že by mělo dojít ke zvýšení napětí,“ dodal.

Během dne informoval o mimořádných opatřeních, která město kvůli obavám ze střetů přichystalo. „Mluví se o tom, že bude nasazeno na čtyři tisíce policistů, skutečné číslo může být ještě o něco vyšší,“ uvedl odpoledne zpravodaj. Po skončení zápasu podle něj jednotky zcela obklopily stadion a následně izraelské fanoušky dopravily až k hotelu.

Web stanice CNN píše, že kromě čtyř tisíc policistů má na pořádek dohlížet dalších šestnáct set bezpečnostních pracovníků stadionu. Dva a půl tisíce z celkového počtu nasazených lidí pak má být přímo na stadionu. Pro srovnání – do opatření během loňského finále francouzského fotbalového poháru byly zapojeny asi tři tisíce policistů a čtrnáct set pracovníků arény.

Zpravodaj ČT ve Francii Šmíd k bezpečnostním opatřením před zápasem s Izraelem (zdroj: ČT24)

„Kapacita stadionu je osmdesát tisíc, ale bude tam asi jen patnáct až osmnáct tisíc diváků. Na ně bude dohlížet asi dva a půl tisíce bezpečnostních pracovníků včetně policistů. Pro představu, když se tam hraje zápas a je tam osmdesát tisíc diváků, tak (je hlídají) necelé dva tisíce (příslušníků) bezpečnostních sil,“ přiblížil před utkáním Šmíd.

Šéf pařížské policie Laurent Nunez podle webu stanice CNN uvedl, že o vstupenky na zápas byl malý zájem.

Hlediště a hřiště odděluje plot

Francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau popsal, že přímo na stadionu se nachází elitní policejní jednotka RAID a „protiteroristický bezpečnostní perimetr“ zajistí dvě oddělené bezpečnostní kontroly totožnosti a prohlídky diváků.

„Na stadionu Stade de France je poprvé vybudován plot, který odděluje hlediště od hrací plochy, to tam nikdy nebylo. Je to z obavy, že by někteří fanoušci mohli vniknout na hrací plochu a snažit se na izraelské fotbalisty zaútočit,“ poukázal zpravodaj ČT na to, že úřady dělají vše pro to, aby zamezily případnému napadení samotných izraelských sportovců.

Opatření i mimo stadion

„Podle mého názoru to bude ‚velmi ostré‘ kolem náměstí Saint-Michel, kde fanoušci budou vcházet do metra RER, které je pak veze na stadion, a kde se očekávají protesty, protože v Amsterdamu také došlo k násilí mimo stadion, na hlavním náměstí nebo v centru města,“ nastínil během dne Šmíd.

„Nelze vyloučit, že se může demonstrovat na řadě míst. Takové tradiční místo levice je náměstí Republiky, kde se schází hodně propalestinských přívrženců, i tam panují přísná bezpečnostní opatření. Dá se říct, že celé centrum Paříže je pod dohledem policistů,“ dodal zpravodaj ČT.

Účast tří prezidentů a premiéra

Izrael v neděli výslovně varoval své občany před účastí na utkání, připomněla CNN. Francouzský ministr vnitra odmítl utkání zrušit či přesunout s tím, že by to znamenalo „poddat se rozsévačům nenávisti“.

Na zápas slíbil dorazit i prezident Emmanuel Macron, což je pro utkání s fotbalově relativně méně důležitým soupeřem neobvyklý krok. Elysejský palác sdělil, že tak chce „vyslat zprávu o bratrství a solidaritě po antisemitských činech, které následovaly po zápase v Amsterdamu a které nelze tolerovat“.

K Macronovi by se měl připojit i premiér Michel Barnier a rovněž dva bývalí prezidenti Francois Hollande a Nicolas Sarkozy.

Tři stovky zadržených v Amsterdamu

Kvůli lynčování izraelských fotbalových fanoušků v Amsterdamu minulý čtvrtek vyhlásily tamní úřady týdenní zákaz shromažďování, který měl přispět k uklidnění situace. Nizozemská policie však ve středu zadržela celkem 281 lidí, kteří v centru Amsterdamu navzdory zákazu protestovali.

Nizozemské úřady uvedly, že vyšetřují zprávy o policejním násilí vůči propalestinským demonstrantům poté, co policisté ve středu večer zakázané shromáždění rozehnali. Zadržení demonstranti byli naloženi do autobusů a odvezeni na místo na okraji města, kde byli propuštěni.

Načítání...