Americký prezident Joe Biden den po pokusu o vraždu bývalého prezidenta Donalda Trumpa vystoupil v televizi s proslovem z Oválné pracovny Bílého domu. V několikaminutové řeči vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v politice, která se podle něj nesmí stát bojištěm. Politické rozdíly řešíme v Americe ve volebních místnostech, ne střelbou, řekl Biden v reakci na atentát na Trumpa. Vyzval také ke slušnosti a férové hře v politice.
Biden vyzval k uklidnění, slušnosti a férové hře
„Politická rétorika se v této zemi stala ostrou, nastal čas ji zchladit,“ apeloval Biden ve svém aktuálním vystoupení. V řeči Biden odmítl, aby se politika stala bojištěm, kde jde o život, a uvedl, že násilí není nikdy řešením.
„Musíme vyjít ven z našich bublin, kde posloucháme jen ty, se kterými souhlasíme, a kde bují dezinformace,“ vyzval Biden Američany. Podle něj je nutné se zasadit o takovou demokracii, kde se diskutuje v dobré víře, a kde platí právní stát. Biden také vyzval k takové politice, kde „slušnost, důstojnost a férová hra nejsou zastaralými pojmy, ale žijící skutečností“.
„Rozepře by nikdy neměly přerůst v násilí“
Podle Bidena je nevyhnutelné, že se v demokratické politice projeví spory a vášně. „Čím vyšší je sázka, tím silnější jsou vášně,“ připustil prezident, podle kterého by však rozepře nikdy neměly přerůst v násilí. Biden podle svých slov očekává, že ho republikáni na svém nominačním sjezdu, který se koná tento týden, podrobí silné kritice. „Tento týden se vydám na cesty, abych hájil naše výsledky a vize,“ avizoval.
V řeči Biden také zmínil Coreyho Comperatoreho, který zahynul při střelbě na Donalda Trumpa. „Corey byl manželem, otcem, dobrovolným hasičem a hrdinou, který kryl svou rodinu před střelami,“ prohlásil šéf Bílého domu.
Biden již dříve veřejně promluvil k Američanům po sobotním pokusu o vraždu Donalda Trumpa, který chce kandidovat na prezidenta za republikány. Útok odsoudil. V noci na pondělí tak podruhé učinil z Oválné pracovny, což je místo, které se využívá pro proslovy v závažných situacích. Během svého prezidentského mandátu se Biden odtud na Američany obrátil teprve potřetí.
Atentát prošetřuje FBI
Trumpa postřelil na volebním mítinku v Pensylvánii v sobotu pozdě odpoledne místního času (v noci na neděli našeho času) dvacetiletý útočník. Při střelbě zahynul jeden účastník setkání a bezpečnostní složky následně zastřelily i atentátníka. Důvody jeho činu jsou zatím nejasné. Exprezidenta střela zasáhla do ucha, z mítinku ho vyvedli osobní strážci. „V nemocnici Donald Trump podstoupil CT vyšetření mozku, které prokázalo, že by měl být v pořádku,“ informovala zpravodajka ČT ve Washingtonu Katarína Sedláčková.
Samotný atentát už prošetřuje FBI. „Zjišťuje, jestli došlo k selhání tajných služeb. Jejich šéfka bude čelit otázkám v Kongresu, kam už je předvolaná, aby vypovídala. Atentát mají vyšetřovat hned dva výbory – v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů. Prošetření nařídil i prezident Biden,“ připomněl zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal.
„V médiích se objevují výpovědi, že například místní policista se měl pokusit vlézt na střechu za útočníkem, když na to upozornili místní, ale že se mu tam nepodařilo dostat včas,“ dodal Vostal. FBI střelbu vyšetřuje také jako možný domácí terorismus, napsal server Axios s odkazem na činitele.
Atentátník byl členem pensylvánského střeleckého klubu, informovala stanice NBC News s odkazem na oznámení klubu. Podle jeho mladšího spolužáka ze střední školy nebyl mladík přijat do školního střeleckého týmu, protože mu střelba nešla. FBI uvedla, že na atentátníkových profilech na sociálních sítích nenašla žádné výhrůžky a že v mladíkově anamnéze nebyly psychické potíže. Zbraň použitou při útoku podle úřadů zřejmě legálně koupil střelcův otec. Vyšetřovatelé se však domnívají, že útočník jednal sám.
Pachatel pracoval jako pomocná síla v kuchyni v domově důchodců nedaleko svého rodného města v Pensylvánii, kde v roce 2022 absolvoval střední školu. Ačkoliv byl podle amerických médií registrován k volbám jako stoupenec republikánů, v lednu 2021 poslal malý příspěvek organizaci vybírající politické příspěvky na podporu kandidátů Demokratické strany.
Experti: Je předčasné tvrdit, že Trump vyhraje volby
Podle politologa Jakuba Dopierally z Institutu politologických studií FSV Univerzity Karlovy je nyní předčasné tvrdit, že atentát Trumpovi vyhrál volby, i když krátkodobě mu v popularitě zřejmě pomůže. „Bude to mít vliv na bezprostřední předvolební průzkumy, které se budou objevovat v nejbližších několika dnech až týdnech. Z historie máme zkušenost, že v bezprostřední době po takovéto události stoupne popularita danému kandidátovi. Nicméně z těch historických příkladů také víme, že velice často za několik týdnů či měsíců tato ‚speciální popularita‘ vyprší a čísla se vrátí na původní úroveň.“
Stejný názor má i expert na Severní Ameriku Jiří Pondělíček z Institutu mezinárodních studií FSV UK. „Je brzo na to, abychom říkali, jaký vliv to bude mít v listopadu. Theodore Roosevelt byl v roce 1912 střelen daleko blíže k volbám a nevyhrál,“ připomněl Pondělíček jeden z dalších atentátů na americké politiky. „Faktorů, které budou hrát roli, bude daleko více, byť krátkodobě mu to (Trumpovi) k sympatiím pomůže,“ dodal Pondělíček.
Trump v nedělním rozhovoru s New York Post řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná díky štěstí nebo boží pomoci. „Donald Trump není znám tím, že by byl silně věřící člověk, takže si myslím, že veškerá rétorika, kterou teď od něj slyšíme, je utilitární. Prostě se obrací ke svým křesťanským voličům, k evangelikálům, kterých je v Republikánské straně hodně a bez nichž se neobejde,“ komentoval to Tomáš Klvaňa z New York University Prague.
„Rétorika, že Trump je bohem seslaným mstitelem, aby zachránil Ameriku, už zejména na náboženské pravici funguje několik let a tím atentátem ještě posílí. Nevěřím, že by sám Donald Trump něčemu takovému skutečně věřil, to je člověk velmi pragmatický,“ dodal Klvaňa.
Trump podle deníku New York Post také řekl, že od prezidenta Bidena bylo „moc hezké“, když mu po útoku zavolal. V rozhovoru exprezident zároveň bez bližších podrobností naznačil, že se kampaň po incidentu ponese ve slušnějším duchu.