Na hranici Myanmaru s Thajskem proběhla další velká razie proti centrům on-line podvodů provozovaných čínskými zločineckými gangy. Dosud se policii podařilo osvobodit kolem sedmi tisíc lidí. Podle OSN však ozbrojenci stále drží desítky tisíc dalších, které nalákali na lukrativní pracovní nabídky, aby je následně pod pohrůžkami nutili k otrocké práci a on-line podvodům. Podobné případy jsou čím dál častější v celé Asii, Africe nebo na Blízkém východě.
Policie zasahuje proti gangům v Myanmaru. Ty své oběti nutí k on-line podvodům
Dvacetipětiletý Junaeid Parbas z Bangladéše přijel do Thajska loni v srpnu na dovolenou. Neznámí lidé mu nabídli dobře placenou práci poblíž Bangkoku. Vše podle něj probíhalo standardně, až do chvíle, kdy byl na místo převezen lodí. Tehdy si všiml, že jeden z ozbrojenců drží brokovnici, a pochopil, že něco není v pořádku. „Rozhodli jsme se, že bude lepší, když zůstaneme zticha a uvidíme, co bude dál,“ popsal Parbas.
Po příjezdu mu ozbrojenci zabavili pas i telefon a přidělili mu počítač, prostřednictvím kterého měl podvádět lidi v Rusku, Turecku a dalších zemích. Pod hrozbou násilí se musel podílet na milostných a investičních podvodech nebo nelegálním hazardu. „Hlídali mě dva ozbrojení muži. Kdybych nepracoval nebo usnul, dali by mi elektrošoky,“ popsal podmínky muž, který byl nucen denně pracovat až dvacet hodin.
Po dvou měsících se mu podařilo utéct. Ozbrojenci ho pověřili odvedením jedné z dalších obětí do nemocnice. Při první příležitosti skočil do řeky, která místo obklopuje a asi hodinu se nechal unášet proudem.
Oběti mluví o obchodu s lidskými orgány
Myanmarské úřady mezitím osvobodily další tisíce zotročených lidí, kteří pochází především z afrických a asijských zemí. Po těle mají stopy po bití a mučení a popisují stejnou zkušenost.
„Mluví o jednom z největších trhů. O místě, kde prodávají orgány, lidské orgány, ledviny, oči a tak podobně. Vyhrožovali nám, že pokud nebudeme pracovat, použijí naše těla,“ uvedla jedna z obětí zločineckých gangů.
Podobných míst existuje na hranicích Thajska s Myanmarem, Kambodžou a Laosem desítky. Podle odhadů tam operuje až čtyřicet zločineckých gangů, které už roky provozují podvody za pomoci zotročených cizinců.
Mezi oběťmi byl i čínský herec. Policie následně přitvrdila
Thajská vláda v posledních měsících zintenzivnila zásahy proti těmto skupinám. Klíčovým impulzem se stal případ čínského herce Wanga Šinga, kterého podvodníci nalákali do jednoho z center. Úřady následně některým táborům odpojily internet, elektřinu i dodávky pohonných hmot.
Myanmarská podvodná centra se navíc nacházejí v oblastech, které kontrolují etnické povstalecké skupiny. Tamní armáda čelí tlaku, aby proti nim zakročila. „Absolutně neakceptujeme obchodování s lidmi a mučení. V současné době provádíme zatýkání. Zachráněné pracovníky posíláme zpět thajské armádě a policii,“ sdělil velitel pohraniční stráže So Ši Tu.
Podle OSN způsobily tyto podvody jen v roce 2023 finanční ztráty přesahující 900 miliard korun. Organizace odhaduje, že v Myanmaru je stále drženo nejméně 120 tisíc lidí, v Kambodži pak dalších 100 tisíc.