Policie zasahuje proti gangům v Myanmaru. Ty své oběti nutí k on-line podvodům

4 minuty
Horizont: Rozprášené centrum kybernetického zločinu v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Na hranici Myanmaru s Thajskem proběhla další velká razie proti centrům on-line podvodů provozovaných čínskými zločineckými gangy. Dosud se policii podařilo osvobodit kolem sedmi tisíc lidí. Podle OSN však ozbrojenci stále drží desítky tisíc dalších, které nalákali na lukrativní pracovní nabídky, aby je následně pod pohrůžkami nutili k otrocké práci a on-line podvodům. Podobné případy jsou čím dál častější v celé Asii, Africe nebo na Blízkém východě.

Dvacetipětiletý Junaeid Parbas z Bangladéše přijel do Thajska loni v srpnu na dovolenou. Neznámí lidé mu nabídli dobře placenou práci poblíž Bangkoku. Vše podle něj probíhalo standardně, až do chvíle, kdy byl na místo převezen lodí. Tehdy si všiml, že jeden z ozbrojenců drží brokovnici, a pochopil, že něco není v pořádku. „Rozhodli jsme se, že bude lepší, když zůstaneme zticha a uvidíme, co bude dál,“ popsal Parbas.

Po příjezdu mu ozbrojenci zabavili pas i telefon a přidělili mu počítač, prostřednictvím kterého měl podvádět lidi v Rusku, Turecku a dalších zemích. Pod hrozbou násilí se musel podílet na milostných a investičních podvodech nebo nelegálním hazardu. „Hlídali mě dva ozbrojení muži. Kdybych nepracoval nebo usnul, dali by mi elektrošoky,“ popsal podmínky muž, který byl nucen denně pracovat až dvacet hodin.

Po dvou měsících se mu podařilo utéct. Ozbrojenci ho pověřili odvedením jedné z dalších obětí do nemocnice. Při první příležitosti skočil do řeky, která místo obklopuje a asi hodinu se nechal unášet proudem.

Oběti mluví o obchodu s lidskými orgány

Myanmarské úřady mezitím osvobodily další tisíce zotročených lidí, kteří pochází především z afrických a asijských zemí. Po těle mají stopy po bití a mučení a popisují stejnou zkušenost.

„Mluví o jednom z největších trhů. O místě, kde prodávají orgány, lidské orgány, ledviny, oči a tak podobně. Vyhrožovali nám, že pokud nebudeme pracovat, použijí naše těla,“ uvedla jedna z obětí zločineckých gangů.

Podobných míst existuje na hranicích Thajska s Myanmarem, Kambodžou a Laosem desítky. Podle odhadů tam operuje až čtyřicet zločineckých gangů, které už roky provozují podvody za pomoci zotročených cizinců.

Mezi oběťmi byl i čínský herec. Policie následně přitvrdila

Thajská vláda v posledních měsících zintenzivnila zásahy proti těmto skupinám. Klíčovým impulzem se stal případ čínského herce Wanga Šinga, kterého podvodníci nalákali do jednoho z center. Úřady následně některým táborům odpojily internet, elektřinu i dodávky pohonných hmot.

Myanmarská podvodná centra se navíc nacházejí v oblastech, které kontrolují etnické povstalecké skupiny. Tamní armáda čelí tlaku, aby proti nim zakročila. „Absolutně neakceptujeme obchodování s lidmi a mučení. V současné době provádíme zatýkání. Zachráněné pracovníky posíláme zpět thajské armádě a policii,“ sdělil velitel pohraniční stráže So Ši Tu.

Podle OSN způsobily tyto podvody jen v roce 2023 finanční ztráty přesahující 900 miliard korun. Organizace odhaduje, že v Myanmaru je stále drženo nejméně 120 tisíc lidí, v Kambodži pak dalších 100 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 48 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 2 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 4 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 6 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 7 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 8 hhodinami
Načítání...