Vyšetřovatelé ve městě Chmelnyckyj na západě Ukrajiny odhalili šéfku oblastního střediska pro lékařské posudky a jejího syna, kteří za úplatek zájemcům zařizovali falešná potvrzení o invaliditě. Ta zaručovala, že dotyční nebudou povoláni do války. Dvojice si tak přišla na ekvivalent 139 milionů korun. Podobný systém odhalili vyšetřovatelé i na druhém konci země, v Charkově, kde zadrželi předsedu jedné z posudkových komisí a jeho dvanáct společníků, informovala prokuratura. Ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že rozbila podobnou síť v Kyjevské a Charkovské oblasti.
Podvodníci na Ukrajině umožňovali vyhýbat se mobilizaci. Přišli si na miliony
Zadrženou regionální činitelku v Chmelnyckém identifikoval server RBK-Ukrajina jako Tetjanu Krupovou z vládní strany Sluha národa, zatímco její syn zastává řídící funkci v oblastní správě penzijního fondu. Při domovní prohlídce u ní a jejího syna našli vyšetřovatelé ekvivalent téměř šesti milionů dolarů (asi 139 milionů korun) v různých měnách a také ve špercích. Podezřelá se během prohlídky pokusila vyhodit oknem dvě tašky plné peněz, poznamenala agentura AFP s tím, že šlo o ekvivalent 450 tisíc eur (asi 11,4 milionu korun).
Vyšetřovatelé také zjistili, že podezřelá a její rodina v Chmelnyckém, Lvově a Kyjevě vlastní asi tři desítky nemovitostí, devět luxusních aut, jakož i nemovitosti v Rakousku, Španělsku a Turecku a na zahraničních účtech má 2,3 milionu dolarů (asi 53 milionů korun). Nic z toho neuvedli v majetkových přiznáních. Podezřelým hrozí dvanáct let za mřížemi a konfiskace majetku, napsal RBK-Ukrajina.
Podobný systém vyhýbání se povolání do armády odhalili strážci zákona i v Charkovské oblasti, kde třináct podezřelých za úplatky ve výši 2 tisíce až 5 tisíc dolarů (asi 86 500 až 216 000 korun) vydávalo falešná potvrzení o invaliditě umožňující vyškrtnutí z evidence u vojenských úřadů a odcestování do ciziny, napsal list Ukrajinska pravda. Většina „klientů“ podle něj ani nenavštívila zdravotnické zařízení, ale padělané dokumenty si nechala posílat poštou či přes prostředníky. Více než čtyři stovky lidí v branném věku z různých končin Ukrajiny se tak vyhnuly mobilizaci.
SBU v pátek uvedla, že zadržela čtrnáct podezřelých, u kterých našla více než tisícovku lékařských a vojenských formulářů a více než 250 padělaných razítek. Za falešná potvrzení o nezpůsobilosti k vojenské službě si účtovali 8 až 12 tisíc dolarů, a tak se obohatili o více než 40 milionů hřiven (asi 22,5 milionu korun). Podezřelým hrozí až deset let za mřížemi.