Slováky čeká volební sobota, během níž si zvolí novou hlavu státu. Tisíce lidí se kvůli tomu vrací ze zahraniční, včetně Česka. Zájem slovenských voličů zvyšuje podle analytiků očekávání těsného souboje. Vzorkem tamní rozdělené společnosti může být Dolná Seč v Nitranském okrese, kde lidé v prvním kole volili skoro stejně jako celá země.
Pár set obyvatel jako celé Slovensko. Malá obec skoro přesně odrazila výsledky prvního kola
Obec na řece Hron symbolizuje v prezidentských volbách Slovensko v malém měřítku. Kdysi Dolnou Seč se zhruba pěti stovkami obyvatel neznali ani lidé ze sousedního kraje, po prvním kole však tento název rezonoval celým Slovenskem. To, že obec měla nejbližší výsledky celostátnímu průměru, potvrdil i ředitel slovenského Štatistického úradu Martin Nemky.
Výsledky se u nejúspěšnějších kandidátů z prvního kola lišily maximálně o jeden a půl procentního bodu. Volební účast tam dosáhla 47 procent – tedy o něco méně, než byl celostátní průměr. Dolná Seč reprezentuje vedle podobenství s volebními výsledky ještě jeden slovenský trend – velikonoční zvyky, které ovšem leckde slábnou.
Štáb ČT natáčel v místě během Velikonočního pondělí. Pomlázka jako součást tradice zůstává, ovšem tradiční kroje nahradily spíše obleky a kravaty, koledníci navíc k přesunu po obci místo nohou využívají spíše auta. „Původní obyvatelé, co bylo, tak se chodívalo prakticky dům od domu, každý každého znal,“ vzpomíná Miroslav, jeden z místních. Podle něj se lidé navzájem v poslední době spíše straní.
Místní s nadsázkou vtipkují, že dělat první kolo jen v Dolní Seči by Slovensku přineslo úspory a prakticky stejný výsledek. Volby nenápadné obci přinesly ještě jednu chloubu – ačkoliv ji nezná celá země, zná Dolná Seč její volební náladu.