Papež v Indonésii varoval před náboženským extremismem

Papež František se vydal na dvanáctidenní cestu po jihovýchodní Asii. První zastávkou je Jakarta, kde vyzval k posílení mezináboženského dialogu a varoval před netolerancí a náboženským extremismem. Z Indonésie se hlava katolické církve vydá do Papuy Nové Guiney, Singapuru a Východního Timoru. Křesťané jsou na většině regionu menšinou. Kvůli podlomenému zdraví papež od loňského září neopustil Itálii.

Františka při příjezdu k prezidentskému paláci vítaly davy lidí mávající malými vatikánskými a indonéskými vlajkami. Papež, který trpí bolestmi kolen a zad, seděl na kolečkovém křesle a před palácem jej přivítal končící indonéský prezident Joko Widodo.

Mezináboženský dialog je podle papeže „nezbytný k tomu, abychom mohli čelit společným výzvám, včetně boje proti extremismu a nesnášenlivosti, které se překrucováním náboženství snaží prosadit prostřednictvím klamu a násilí“.

„Tímto způsobem lze odstranit předsudky a vytvořit atmosféru vzájemného respektu a důvěry,“ řekla hlava katolické církve v projevu k asi třem stovkám politiků a náboženských představitelů v prezidentském paláci.

V pátek se má papež zúčastnit fóra s představiteli dalších náboženství a navštívit by mohl i Tunel přátelství, který spojuje největší jakartskou mešitu a tamní katolickou katedrálu.

Indonésie má přibližně 280 milionů obyvatel a podle odhadů tvoří muslimové 87 procent populace. Indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání.

Papežova aura u muslimů

V posledních letech nicméně došlo v zemi k několika případům extremistického násilí, včetně sebevražedných bombových útoků v letech 2021 a 2022, které provedly osoby napojené na skupinu Jamaah Ansharut Daulah (JAD), jež se inspiruje teroristy z organizace Islámský stát (IS).

Podle ředitele odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí Petra Hladíka i muslimové vnímají papežovu auru. „To je obecně obrovská výhoda papežské diplomacie, protože papež vystupuje na jednu stranu jako suverén státu Vatikán a může využít síť zastupitelských úřadů. Zároveň vystupuje jako svatý otec, což mu umožňuje dialog s úplně obyčejnými lidmi bez ohledu na jejich náboženství,“ vysvětlil.

10 minut
Horizont ČT24: Papež v Indonésii a komentář Petra Hladíka o jeho roli v dialogu
Zdroj: ČT24

Papež podle něj ve svých vystoupeních dával důraz na to, že žádný extremismus ve jménu boha není oprávněný. „Když v roce 2019 papež poprvé navštívil Perský záliv, byl ve Spojených arabských emirátech, tak asi rok poté Emiráty přistoupily na to, čemu se říká Abrahámovská dohoda s Izraelem. Takže vidíme, že ten přesah náboženství a dialogu může být naprosto konkrétní do oblasti politiky,“ dodal Hladík.

Obavy o papežovo zdraví

Následovat bude cesta do Papuy Nové Guiney, kde se očekává, že se hlava katolické církve vyjádří k tématu ochrany životního prostředí a globálních změn klimatu.

Východní Timor je jedinou většinovou katolickou zemí, kterou papež navštíví. Timorští katolíci však stále pociťují negativní odkaz nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1996, biskupa Carlose Ximenese Bela, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání zdejších chlapců v 90. letech.

Cestu ukončí nejvyšší představitel Vatikánu v kosmopolitním Singapuru, kde by mohl promluvit o technologiích a jejich dopadech na společnost.

Dlouhá cesta by mohla zatížit zdraví papeže, který v posledních letech trpěl několika neduhy a nemocemi. Podle Vatikánu ho bude doprovázet obvyklý tým jednoho lékaře a dvou zdravotníků. Naposledy cestoval mimo Itálii loni v září. Již dříve však oznámil, že kvůli stáří bude muset snížit četnost svých cest.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi hrozí dalšími sankcemi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud Putin odmítne. Zaznělo to v Kyjevě na sobotním setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných, kterého se osobně účastnili kromě Zelenského také francouzský prezident Emmanuel Macron a šéfové vlád Británie, Německa a Polska – Keir Starmer, Friedrich Merz a Donald Tusk. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Účastníci schůzky hovořili telefonicky rovněž se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 16 mminutami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
10:40Aktualizovánopřed 18 mminutami

Indie a Pákistán se dohodly na okamžitém příměří

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří. V sobotu to potvrdil šéf pákistánské diplomacie Išak Dar i indické ministerstvo zahraničí. Podle Dillí dohoda počítá se zastavením veškeré palby a začala platit ve 13:30 SELČ. Informaci jako první přinesl na své síti Truth Social prezident USA Donald Trump, který uvedl, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
06:08Aktualizovánopřed 21 mminutami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 1 hhodinou

Sovětská sonda ze 70. let se rozpadla po vstupu do atmosféry

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu kolem osmé hodiny ráno středoevropského času po vstupu do zemské atmosféry, uvedlo Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice dopadla do Indického oceánu.
před 2 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 4 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 9 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...