Papež v Indonésii varoval před náboženským extremismem

Papež František se vydal na dvanáctidenní cestu po jihovýchodní Asii. První zastávkou je Jakarta, kde vyzval k posílení mezináboženského dialogu a varoval před netolerancí a náboženským extremismem. Z Indonésie se hlava katolické církve vydá do Papuy Nové Guiney, Singapuru a Východního Timoru. Křesťané jsou na většině regionu menšinou. Kvůli podlomenému zdraví papež od loňského září neopustil Itálii.

Františka při příjezdu k prezidentskému paláci vítaly davy lidí mávající malými vatikánskými a indonéskými vlajkami. Papež, který trpí bolestmi kolen a zad, seděl na kolečkovém křesle a před palácem jej přivítal končící indonéský prezident Joko Widodo.

Mezináboženský dialog je podle papeže „nezbytný k tomu, abychom mohli čelit společným výzvám, včetně boje proti extremismu a nesnášenlivosti, které se překrucováním náboženství snaží prosadit prostřednictvím klamu a násilí“.

„Tímto způsobem lze odstranit předsudky a vytvořit atmosféru vzájemného respektu a důvěry,“ řekla hlava katolické církve v projevu k asi třem stovkám politiků a náboženských představitelů v prezidentském paláci.

V pátek se má papež zúčastnit fóra s představiteli dalších náboženství a navštívit by mohl i Tunel přátelství, který spojuje největší jakartskou mešitu a tamní katolickou katedrálu.

Indonésie má přibližně 280 milionů obyvatel a podle odhadů tvoří muslimové 87 procent populace. Indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání.

Papežova aura u muslimů

V posledních letech nicméně došlo v zemi k několika případům extremistického násilí, včetně sebevražedných bombových útoků v letech 2021 a 2022, které provedly osoby napojené na skupinu Jamaah Ansharut Daulah (JAD), jež se inspiruje teroristy z organizace Islámský stát (IS).

Podle ředitele odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí Petra Hladíka i muslimové vnímají papežovu auru. „To je obecně obrovská výhoda papežské diplomacie, protože papež vystupuje na jednu stranu jako suverén státu Vatikán a může využít síť zastupitelských úřadů. Zároveň vystupuje jako svatý otec, což mu umožňuje dialog s úplně obyčejnými lidmi bez ohledu na jejich náboženství,“ vysvětlil.

10 minut
Horizont ČT24: Papež v Indonésii a komentář Petra Hladíka o jeho roli v dialogu
Zdroj: ČT24

Papež podle něj ve svých vystoupeních dával důraz na to, že žádný extremismus ve jménu boha není oprávněný. „Když v roce 2019 papež poprvé navštívil Perský záliv, byl ve Spojených arabských emirátech, tak asi rok poté Emiráty přistoupily na to, čemu se říká Abrahámovská dohoda s Izraelem. Takže vidíme, že ten přesah náboženství a dialogu může být naprosto konkrétní do oblasti politiky,“ dodal Hladík.

Obavy o papežovo zdraví

Následovat bude cesta do Papuy Nové Guiney, kde se očekává, že se hlava katolické církve vyjádří k tématu ochrany životního prostředí a globálních změn klimatu.

Východní Timor je jedinou většinovou katolickou zemí, kterou papež navštíví. Timorští katolíci však stále pociťují negativní odkaz nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1996, biskupa Carlose Ximenese Bela, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání zdejších chlapců v 90. letech.

Cestu ukončí nejvyšší představitel Vatikánu v kosmopolitním Singapuru, kde by mohl promluvit o technologiích a jejich dopadech na společnost.

Dlouhá cesta by mohla zatížit zdraví papeže, který v posledních letech trpěl několika neduhy a nemocemi. Podle Vatikánu ho bude doprovázet obvyklý tým jednoho lékaře a dvou zdravotníků. Naposledy cestoval mimo Itálii loni v září. Již dříve však oznámil, že kvůli stáří bude muset snížit četnost svých cest.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 6 mminutami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy.
před 1 hhodinou

Kvůli on-line vydírání spáchal chlapec sebevraždu, jeho rodiče teď šíří osvětu

Rodiče britského teenagera, který spáchal sebevraždu poté, co se stal terčem vydírání, objíždějí školy po celém světě, aby varovali před nebezpečími, která on-line svět dětem přináší. Jejich syn se stal obětí vydírání na takzvaném dark webu. Během hraní on-line klikl na nabízený odkaz a kvůli příslibu herních kreditů zdarma vyplnil osobní údaje. Obratem mu anonymní útočník začal vyhrožovat a posílat řadu úkolů – včetně sebepoškozování nebo odpírání spánku. Rodiče zesnulého chlapce chtějí podobným tragédiím zabránit. Z reakcí mají pocit, že jejich varování a aktivity zabírají. Osvěta je podle řady odborníků správnou cestou. Navzdory technologickému pokroku se totiž dle nich nedaří přijímat účinnou legislativu.
před 1 hhodinou

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Musk opouští Trumpovu administrativu, jeho úřad pokračuje

Miliardář Elon Musk opouští post v exekutivním týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde se věnoval omezování výdajů federálních úřadů, informovala agentura AP s odvoláním na činitele Bílého domu. Sám Musk napsal na své síti X, že děkuje Trumpovi za poskytnutou příležitost s tím, že přichází konec jeho angažmá. Jeho úřad však nekončí, dodal později.
před 1 hhodinou

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 2 hhodinami

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, který byl dlouhodobě na světové špičce.
před 3 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...