Opuštění Ruska pomáhá firmám v reputaci. Mnohé z nich ale sliby nedovedly do konce

Poté, co Rusko 24. února zahájilo brutální invazi na Ukrajinu, oznámilo mnoho nadnárodních společností dobrovolné omezení nebo zastavení podnikání v této zemi. Některé z nich, jako například Nestlé nebo PepsiCo, byly k tomuto rozhodnutí donuceny poté, co čelily nátlaku ze strany zaměstnanců, zákazníků i investorů. Z nového výzkumu ale vyšlo najevo, že většina firem, které toto slíbily, zřejmě činnost v Rusku zcela neomezila.

Americký výrobce oděvů a obuvi Nike se 23. června stal zatím poslední značkou, která oznámila definitivní odchod z Ruska. Původně přijala pouze dočasná opatření.

Zahraničním podnikům totiž v důsledku toho, že Rusko opouštějí a přestávají tak financovat jeho válku placením daní, významně roste reputace.

Ne každá společnost, která prohlásila, že se z Ruska úplně stáhne, tak ale učinila. Vychází to ze zprávy z 28. června agentury Moral Rating, organizace zaměřené na sledování reakce firem na ruskou invazi na Ukrajinu.

Agentura hodnotila „úroveň odchodu“ u 114 největších společností na světě, které měly k 24. únoru vazby na Rusko. Dostaly hodnocení od jedné do deseti, přičemž deset znamená úplný odchod. Měřené aktivity zahrnují vývoz, dovoz a částečně nebo zcela vlastněná aktiva.

Podle zprávy pouhých šest procent společností, to znamená sedm ze 114, Rusko zcela opustilo. Patří mezi ně třeba gigant v oblasti elektronického obchodu Amazon a konglomerát Alphabet (mateřská společnost společnosti Google a dalších).

Většina, tedy 55 procent korporací, provedla stažení, které se buď týkalo jen části ruských aktivit, nebo nebylo realizováno zcela, případně obojí. Zbytek – 39 procent – neučinil žádné oznámení o opuštění Ruska.

Většina v šedé zóně

Agentura uvádí, že 63 ze 114 analyzovaných společností jsou často vnímány za zcela vystoupivší z Ruska, zatímco dosáhly pouze „určitého stupně stažení“.

Zpráva mimo jiné zmiňuje Siemens, který nadále poskytuje služby stávajícím klientům, Meta (dříve Facebook), která stále lokálně prodává reklamu, General Motors, který si v Rusku ponechává zaměstnance, a Microsoft, který „podporuje školy a nemocnice“.

„Společnosti nejenže nedokážou řádně odejít. Často také přehánějí nebo zveličují své mizivé úsilí,“ tvrdí zakladatel agentury Moral Rating Mark Dixon.

Organizace uvedla, že existují určité „skuliny“, které mohou korporace využít, aby se vyhnuly úplnému odchodu z ruského trhu. Firma se například může zavázat k prodeji ruské společnosti nebo aktiv, aniž by uvedla jakýkoli časový rámec, což znamená, že se prodej nemusí uskutečnit vůbec.

Rovněž činnost v Rusku nemusí být zmíněna v oficiálních prohlášeních společností, což jim umožňuje nadále provozovat „něco, co je často ekonomicky významnější než ukončení činnosti“.

„Tím, že se vyhýbají světlu reflektorů, mohou udržovat své zákazníky a akcionáře v nevědomosti, zatímco v Rusku dále vydělávají a Putinův režim z toho má prospěch,“ řekl Dixon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 4 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...