Omezení internetu, zákaz vycházení a desítky obětí. Kouzla neumíme, vzkázal irácký premiér protestujícím

Horizont ČT24: Iráčané se bouří proti korupci a stavu země (zdroj: ČT24)

Po několikadenních protestech proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům uznal irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale navzdory jeho slovům sílí. Zemřelo při nich už 65 lidí. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval vládu k demisi. Chce, aby se za mezinárodního dohledu konaly předčasné volby.

„Abychom zastavili další krveprolévání, musí vláda odstoupit a za dohledu OSN se musí konat předčasné volby,“ uvedl Sadr v dopise, který zveřejnil jeho úřad.

Protesty dál sílí a jenom v Bagdádu v pátek přišlo podle agentury AP o život deset lidí, v minulých dnech pak 16. Velký počet obětí zaznamenalo město Násiríja na jihu země, kde při demonstracích zemřelo 18 osob, mrtvé hlásí i další města. Situace v Bagdádu byla nepřehledná, úřady tvrdí, že za smrt čtyř lidí jsou odpovědní „neidentifikovaní odstřelovači“.

„Je tu korupce a 14 let nemáme elektřinu, žádné služby, vodu. Nechceme politické strany, nic od nich nežádáme. Jen nám dejte zemi, chceme zemi, kde bychom mohli žít,“ citoval list The New York Times protestujícího z jihu Iráku.

Některé z transparentů se obracejí přímo na ozbrojené složky. „Vojáku, nestřílej, jsem tvůj bratr. Tvojí i mojí matce tečou stejné slzy. Bojuj za mě a já za tebe budu demonstrovat,“ uváděl jeden z nich.

Na několika místech na jihu země, ale také v Bagdádu byl vyhlášen zákaz vycházení. Úřady rovněž výrazně omezují přístup k internetu či na sociální sítě, kde se demonstranti svolávají. Zavést tato opatření bylo podle Mahdího těžkou volbou, je to ale prý nutné.

Premiér řekl, že volání protestujících po boji s korupcí je správné, ale že vládě je třeba s její prací pomoci. Přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by chudým rodinám garantoval základní příjem. 

Agentura DPA připomíná letitou kritiku předních iráckých politiků, že své pozice využívají hlavně k tomu, aby obohatili sebe a své spojence. Na indexu vnímání korupce mezinárodní organizace Transparency International patří Iráku 168. místo z celkových 180. 

Vlivný duchovní podpořil demonstranty

Ke kritikům politiků se připojil i nejvyšší šíitský duchovní země ajatolláh Alí Sistání. Obvinil poslance, že neprosazují reformy, které by skoncovaly s korupcí.

Muktada Sadr, jehož koalice zvítězila v loňských parlamentních volbách, odpoledne oznámil, že přerušuje účast na jednáních parlamentu, dokud vláda nepřijme program, který bude brát ohled na přání občanů. Sadrova koalice má ve 329členném parlamentu 54 křesel, parlament se má sejít v sobotu.

Současné protesty jsou doposud nejsilnější od začátku vlády premiéra Mahdího, který do funkce premiéra nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.

Události v Iráku vzbuzují pozornost i v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu – Kuvajt, Bahrajn a Katar – nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. Ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet.

Irák se s obtížemi zotavuje z boje proti sunnitským radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS), kteří byli poraženi v roce 2017. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.