Úřady na Ruskem ovládaných ukrajinských územích nutí tamní Ukrajince, aby přijímali ruské občanství. Když to nechtějí udělat, hrozí jim postihy, včetně deportace nebo vazby, uvedli výzkumníci z americké Yaleovy univerzity. Potvrdili tak předchozí zprávy ukrajinských úřadů, které na nucené změny občanství na okupovaných územích opakovaně upozorňovaly.
Okupanti nutí Ukrajincům ruské pasy a hrozí jim deportací či vazbou, potvrdili výzkumníci
Obyvatelé Ruskem okupovaných částí Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti jsou vystaveni systematickým snahám zbavit je ukrajinské identity. Ti Ukrajinci, kteří nechtějí přijmout ruské občanství, „čelí hrozbám, zastrašování, čeká je omezení přídělů humanitární pomoci i základních potřeb a možná vazba nebo deportace,“ uvedli autoři zprávy s tím, že cílem těchto praktik je přinutit je stát se občany Ruska.
„Znepokojivé je na tom to, že jde o porušování ženevských a haagských konvencí,“ řekl šéf výzkumného týmu Nathaniel Raymond. Podle něj jsou tyto ruské praktiky velmi rozšířené.
Pokud Ukrajinci v oblastech ovládaných Rusy chtějí přežít, nezbývá jim nic jiného, než ruský pas přijmout, podotýká Raymond. Odpovědnost za to podle něho nesou okupační úřady, Kreml a jeho šéf Vladimir Putin, na kterého Mezinárodní trestní soud (ICC) v březnu vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí.
Moskva navzdory důkazům popírá páchání válečných zločinů
Výzkumníci z Yaleovy univerzity zprávu vypracovali v rámci programu amerického ministerstva zahraničí nazvaného Conflict Observatory, který byl zahájen loni v květnu s cílem odhalit a analyzovat důkazy o válečných a dalších zločinech spáchaných Ruskem na Ukrajině.
Moskva neustále odmítá, že by se jednotky, které se účastní takzvané speciální vojenské operace, dopouštěly válečných zločinů. Ruský premiér Michail Mišustin v květnu řekl, že Rusko od loňského října udělilo občanství 1,5 milionu lidí z Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké oblasti, o kterých Moskva tvrdí, že je anektovala.
Americký prezident Joe Biden na konci července podle listu The New York Times nařídil své administrativě, aby začala s ICC sdílet důkazy o ruských válečných zločinech na Ukrajině. Pentagon se dosud takovému postupu bránil, Spojené státy nejsou členem soudu.