Okolí Kachovské přehrady sužuje nedostatek vody

3 minuty
Události: Rok od zničení Kachovské přehrady
Zdroj: ČT24

Okolí Chersonské oblasti trápí vedle pravidelného ostřelování i nedostatek vody. Životy lidí v regionu změnila nejprve v roce 2022 ruská okupace, posléze pak i destrukce Kachovské přehrady na řece Dněpr. V červnu uplynul od ruského úderu na vodní nádrž přesně rok.

Místo studánky musí místní pít z plastových lahví. Za pitnou vodou se do centra vesnice Novovoroncovky sjíždějí nejen tamní obyvatelé, ale i ti z okolních vesnic. „V místě, kde žijeme, není voda. Takže ji tu musíme nabírat, abychom si doma mohli uvařit jídlo,“ popsal obyvatel Novovoroncovky Vladimir.

O zdroj pitné vody částečně vesnice přišla po zničení Kachovské přehrady v červnu loňského roku. Dosud se podařilo obnovit celkem pět studen, to ovšem nepokryje potřeby všech obyvatel. „Ne všichni obyvatelé mají přístup k vodě. Nyní má vodu asi sedmdesát procent obyvatel Novovoroncovky,“ uvedl šéf tamní vojenské správy Andrij Seleckyj.

Pod neustálou palbou

Rekonstrukci vodovodní sítě u vesnice, která hraničí s frontovou linií, ztěžuje ostřelování oblasti. S opravami proto místní často spoléhají sami na sebe. Inna Jakovenko, s níž štáb ČT natáčel, začala před týdnem s výrobou betonových konstrukcí pro studny.

„Pracujeme podle toho, jak blízko se ostřeluje. Když je to blízko, tak máme v garáži jámu. A když bylo nejhůř, všichni jsme se v ní schovali,“ popsala okolnosti ruských úderů. Destrukce přehrady dopadá i na okolní krajinu – například jedna z pláží, kam často jezdili za odpočinkem místní, je teď zarostlá hustou vegetací.

Zdánlivý klid vesnické krajiny pak mohou každou chvílí narušit útočné drony. Ruské invazní jednotky se skrývají za hustým porostem či za zbývající vodní hladinou. Podle obyvatele Novovoroncovky Vladimira dopadla jedna ze střel i do centra vesnice. „Ostřelují nás z protějšího břehu. Teď sem přilétají většinou drony,“ řekl. To, že je frontová linie v blízkosti, připomínají i vyhořelá auta nebo zničené budovy.

Místní obyvatelé často kritizují vládu za nedostatek vody a za to, že si obydlí často musí opravovat za vlastní peníze. Horší než každodenní ostřelování byla podle nich ruská okupace. Vesnice se pod ní nacházela celých osm měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 8 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 16 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...