Odpůrci myanmarské junty zřídili lidové obranné síly. Mají chránit civilisty před armádou

Myanmarská vláda národní jednoty, kterou sestavili odpůrci vojenské junty, ve středu oznámila, že zřídila lidové obranné síly. Jejich úkolem bude chránit civilisty před útoky armády. Informovala o tom agentura Reuters.

Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci poté, co civilní představitelka země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo političku i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Od té doby se v zemi konají takřka nepřetržitě protesty a bezpečnostní složky při nich podle dostupných informací zabily stovky civilistů. Lidové obranné síly jsou podle vlády národní jednoty předstupněm Armády federální unie. Za úkol mají ukončit desítky let trvající občanské války a vypořádat se s útoky armády a násilím, které na civilistech páchá vojenská vláda.

Vládu národní jednoty v dubnu zřídily skupiny odporující vojenské juntě, včetně milicí etnických menšin. Zavázala se ukončit násilí, obnovit demokracii a vybudovat „federální demokratickou unii“.

Mezi stoupenci vlády národní jednoty je Karenský národní svaz, který je nejstarší povstaleckou skupinou v zemi. Příslušníci jeho páté brigády ve středu uvedli, že od konce března zabili 194 vojáků.

Mluvčí junty na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval.

Armáda Myanmaru vládla v letech 1962 až 2011, kdy země nastoupila cestu k demokracii. Tu však puč zastavil a mnoho obyvatel země se s další vojenskou vládou odmítá smířit. Ačkoliv je armáda dobře vyzbrojená, její odpůrci v částech země začali proti vojákům bojovat s podomácku vyrobenými zbraněmi. Další se zapojili do výcviku etnických milic, které v pohraničí proti armádě bojují od získání nezávislosti v roce 1948.

Mladý aktivista v Mandalaji nyní agentuře Reuters sdělil, že plánuje narukovat do federální armády, aby bojoval proti juntě. Skupiny aktivistů se podle něj zmobilizovaly a podstupují výcvik v džungli. Někteří byli podle informací Reuters v uplynulých dnech zatčeni a uvězněni.

Exploze cílící na vládní a vojenské budovy

Několik myanmarských měst v posledních týdnech zaznamenalo menší exploze. Jejich cílem byly mimo jiné vládní a vojenské budovy. K útokům se však nikdo nepřihlásil a armáda je přičetla lidem, kteří chtějí zemi destabilizovat. Státní média ve středu uvedla, že pět lidí včetně bývalého poslance strany Su Ťij přišlo o život, když vyráběli bombu.

Mluvčí vlády národní jednoty ale výbuch v Bago přičetl armádě s tím, že se generálové budou muset za své činy zodpovídat před mezinárodními soudy. Násilí páchané armádou přitom označil za zločiny proti lidskosti, které naplánovaly armádní špičky. 

Stovky mrtvých a omezování médií

Podle myanmarské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) armáda od puče zabila 769 lidí. Junta toto číslo odmítá, ale přiznala, že o život přišla asi třetina zmíněného počtu.

Média v zemi čelí velkým omezením a přesné počty mrtvých se tak zahraničím médiím nedaří ověřit. Mezi tisíci zatčených je mnoho novinářů. O licenci v poslední době podle Reuters přišlo asi osm myanmarských zpravodajských kanálů.

Juntou kontrolovaná MRTV v úterý oznámila zákaz satelitní televize s tím, že vysílání ze zahraničí ohrožuje národní bezpečnost. Za porušení zákazu hrozí místním vězení. Převážná většina obyvatel byla také odříznuta od internetu, čímž chce armáda zastavit protesty. Zdá se tak, že se Myanmar vrací do izolace, kterou zažil za poslední éry vojenské vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po uzavření dohody o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 4 mminutami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 51 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 4 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 11 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 15 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...