Nelegální těžba zlata slibuje v Ghaně bohatství i podlomené zdraví

Zlato láme rekordy. Jeho cena stále roste a už přesáhla tisíc korun za gram. Rostoucí poptávky využívají nejen zavedené těžařské společnosti, ale také nelegální zlatokopové v Jižní Americe nebo Africe. Navzdory tomu, že vysoké výdělky vykoupí zlomeným zdravím. Příkladem je Ghana.

Yaw Ngoha se skoro dvacet let živil prací v tajných dolech. Navzdory riziku kutal horninu ve špatně zabezpečených tunelech. Ve všudypřítomném prachu se snažil oddělit drahý kov od obyčejné rudy.

Lidé jako Yaw Ngoha pomohli udělat z Ghany největšího afrického producenta zlata. Sami za to často platí nejvyšší cenu. „Všichni mí přátelé jsou mrtví. A brzy budu i já. Všem mladým proto říkám: Dejte si pozor na prach,“ varuje Ngoha.

Šestatřicetiletý muž na dřinu dlouho nehleděl. Díky ní si v chudé africké zemi vydělal i sedm tisíc korun týdně, mohl se oženit, postavit dům a pořídit televizi i satelit. Jenže mu zkolabovaly plíce. I kvůli tomu, že bez jakýchkoli ochranných prostředků používal při dobývání zlata rtuť.

3 minuty
Horizont ČT24: Nelegální těžba zlata v Ghaně
Zdroj: ČT24

To je běžná praxe, jak potvrzuje bývalý zlatokop Nana Boateng, který teď působí jako stařešina vesnice: „O nebezpečí jsme nevěděli. Nasávali jsme rtuť do pusy a hrdla, abychom zlato získali.“

Boateng teď s lékaři objíždí západní Ghanu, aby své nástupce před rizikem varoval. Ani taková hrozba ale většinu mladých od ilegálního zlatokopectví neodradí. Oblast známou jako Zlaté pobřeží sice proslavily i kakaové a kaučukové plantáže – jenže v zemědělství by si vydělali nanejvýš 120 korun týdně. „Není tu práce, takže je nedokážeme přesvědčit, aby s ilegální těžbou přestali,“ stýská si Boateng.

Jedy v přírodě

Z tajných dolů pochází podle odhadů asi třicet procent v Ghaně vytěženého zlata. Před dvěma lety v nich pracoval víc než milion lidí, v celé subsaharské Africe pak desetkrát víc. Africké vlády se snaží tuto nezákonnou činnost potírat.

Zlatokopové totiž používáním chemikálií netráví jen sami sebe, ale i půdu a vodu. Testy vzorků odebraných v roce 2016 ukázaly, že v jedné z ghanských řek je proti mezinárodně povoleným hodnotám rtuti desetkrát víc. Na některých místech pak tento kov překračuje bezpečnou úroveň šestaosmdesátinásobně.

Nadnárodní firmy sice také znečišťují, podle OSN ale asi osmdesát procent emisí rtuti v subsaharské Africe pochází z malých nepovolených dolů. Podle časopisu Lancet pak jedovatá látka přímo ohrožuje nejmíň deset milionů lidí. Jakékoli snahy o vymýcení ilegální těžby ale zatím vždy narazily na to, že vysoké výdělky ze zlata představují pro místní příliš velké lákadlo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 3 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 3 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 6 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 9 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...