Na jihu Evropy zuří lesní požáry, které si ve Španělsku, Portugalsku a Francii vyžádaly preventivní evakuace tisíců lidí. Mnohde hoří v blízkosti turistických destinací, například v jihošpanělské provincii Málaga, na severu řecké Kréty či na jihozápadním pobřeží Francie. Podle televize Euronews letošní vlna lesních požárů přišla dříve než obvykle kvůli dlouhodobému suchu a vedrům, které odborníci přičítají klimatickým změnám. Portugalsko a Španělsko o víkendu informovaly, že za předchozí týden zemřelo zřejmě v souvislosti s horkým počasím v obou zemích asi tisíc lidí, většinou seniorů.
Na jihu Evropy zuří lesní požáry, vlna veder se přesouvá na sever
Zatímco extrémní vedra se na jihu Evropy pomalu zmírňují, nejvyšší varování před vedry na pondělí a úterý poprvé v historii vydala Británie, kde očekávají překonání dosavadního rekordu z roku 2019 (38,7 stupně Celsia). Varování před velmi vysokými teplotami vydali také meteorologové v Německu a Rakousku. V Německu by se v úterý mohly teploty vyšplhat až ke 40 stupňům Celsia, v Rakousku očekávají teplotní maximum 37 stupňů ve středu.
K rekordům se během týdne přiblížily teploty v Portugalsku, kde ve čtvrtek zaznamenali v obci Pinhao na severu země 47 stupňů. Dosavadní portugalský rekord je ze srpna 2003, kdy v obci Amareleja na jihovýchodě země naměřili 47,3 stupně. I ve Španělsku, zejména v Andalusii a Extremaduře, teploty během týdne překročily 45 stupňů, ani tam ale nebyl pokořen absolutní španělský rekord, ten je z loňského srpna, kdy v andaluském Montoru naměřili 47,4 stupně.
Kvůli extrémním teplotám umírají lidé
Vlna veder ve Španělsku by měla skončit v pondělí, ač teploty zůstanou stále vysoké, uvedl meteorologický ústav AEMET.
Institut Karla III. spadající pod ministerstvo zdravotnictví o víkendu uvedl, že od začátku vlny veder ve Španělsku 10. července do pátku zemřelo na 360 lidí, jejichž příčina úmrtí mohla souviset s extrémními horky. V Portugalsku v sobotu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za sedm dní zemřelo zřejmě kvůli horku na 660 lidí, většinou seniorů.
I v neděli v zemi teploty překračovaly 40 stupňů, a ztěžovaly tak práci hasičům, kteří se snaží zvládnout asi tři desítky požárů, mnohde v hornatém, těžko přístupném terénu.
Požáry lesa ohrožují už několik dní i kempy na jihofrancouzském pobřeží Atlantiku v oblasti La Teste-de-Buch jihozápadně od Bordeaux a kolem asi sedmdesát kilometrů vzdáleného města Landiras. V těchto dvou oblastech muselo preventivně opustit domovy nebo turistické ubytování na 14 tisíc lidí a plameny tam sežehly na 10 500 hektarů porostu. Podle místních úřadů je situace stále nepříznivá kvůli větru a horku.
V Řecku se hasiči od pátku snažili lokalizovat požáry mimo jiné u města Rethymno na severu Kréty, v neděli se jim je podle agentury AMNA podařilo dostat pod kontrolu. Na místě ale zůstávají, protože kvůli větru hrozí opětovné rozdmýchání ohně.