Na internetu se objevily dokumenty stovek německých poslanců, neunikla ani kancléřka Merkelová

Hackeři zveřejnili na internetu osobní údaje stovky německých politiků (zdroj: ČT24)

Na internetu se objevily osobní údaje a dokumenty stovek německých politiků a známých osobností včetně adres, čísel kreditních karet či soukromé korespondence. Informaci rozhlasové stanice rbb potvrdila německá vláda, podle které ale zatím není jasné, zda data skutečně ukradli hackeři, jak se dosud předpokládalo. Podle televizní stanice n-tv byli obětí útoku poslanci všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), ale také například kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a řada ministrů. Podle vládní mluvčí neunikly od kancléřky žádné citlivé údaje.

Na internetu se podle rbb objevila mimo jiné řada interních stranických dokumentů, například seznamy členů jednotlivých stran a jejich adres. V řadě textů lze najít citlivé osobní údaje, na internetu se objevily také obsahy soukromých chatů poslanců s jejich rodinnými příslušníky, dopisy, účty či kopie občanských průkazů německých zákonodárců.

Mluvčí německé vlády Martina Fietzová uvedla, že zasaženi byli lidé ze „všech pater“ politiky: od Spolkového sněmu přes Evropský parlament (EP) a zemské sněmy po jednotlivé obce. Z kancléřství podle ní ale neunikly žádné citlivé údaje. Zároveň varovala, že mezi uniklými daty mohou být i falešné dokumenty.

Německá vláda podle Fietzové zatím neví, zda data unikla po hackerském útoku. Agentura DPA s odvoláním na své zdroje uvedla, že vláda prověřuje i možnost, že data zveřejnil někdo, kdo k nim oficiálně měl přístup. Už nyní je ale jasné, že neunikla z vládní sítě. Nyní se prověřuje síť německého parlamentu, která se v minulosti stala terčem několika hackerských útoků.

Podle zdrojů DPA ze Spolkového sněmu vychází nyní Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) z předpokladu, že únik dat není výsledkem hackerského útoku na Spolkový sněm, ale pochází z veřejných oblastí internetu, sociálních médií nebo částečně také z cloudových služeb.

„Původci chtějí poškodit důvěru v naši demokracii a její instituce,“ uvedla ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová, podle které jde o závažný útok. „Zločinci a lidé, kteří stojí za nimi, nesmějí určovat debatu v naší zemi,“ dodala. 

Z politiků jsou podle televizní stanice n-tv mezi oběťmi hackerského útoku mimo jiné kancléřka Merkelová, prezident Steinmeier či předsedkyně dvou vládních stran Annegret Krampová-Karrenbauerová (CDU) a Andrea Nahlesová (SPD). V případě kancléřky se na internetu objevilo číslo jejího faxu, e-mailová adresa a několik dopisů.

Podle Bildu nebyla napadena chráněná vládní síť

Bulvární list Bild napsal, že se na internetu neobjevila jen data politiků, ale i řady dalších známých osobností, například moderátora Jana Böhmermanna či několika novinářů veřejnoprávních stanic ARD a ZDF. Bild s odvoláním na bezpečnostní zdroje rovněž napsal, že chráněná vládní síť napadena nebyla.

Kdo je za masivní únik informací zodpovědný, není podle stanice rbb zatím jasné, stejně jako to, co bylo cílem jejich zveřejnění. Není rovněž zřejmé, zda je v tom, jaké dokumenty byly zveřejněny, nějaký systém. Zdá se ale, že byla zveřejněna všechna data, ke kterým se někdo dostal, uvedla rbb.

Podle ní se na internetu objevily i dokumenty několik let staré. Politicky třaskavé materiály novináři rbb při prvním prohledání zveřejněných dokumentů nenašli.

Postiženi byli hackerským útokem poslanci pěti parlamentní frakcí: CDU/CSU, SPD, Zelených, Levice a FDP. Dokumenty poslanců AfD se na internetu podle rbb neobjevily.

Odkazy na stránky, na kterých byly ukradené informace zveřejněny, se rozšířily pomocí sociální sítě Twitter. Podle rbb byly tyto odkazy zveřejněny již před Vánocemi, a to ve formě jakéhosi adventního kalendáře, pozornost ale vyvolaly až tento čtvrtek večer.

Twitterový účet, který data zveřejnil, se podle rbb sám označuje za satiru, umění a bezpečnostní výzkum. Osobní údaje více či méně známých osobností se na tomto účtu objevují již od léta 2017.

„Někdo si dal hodně práce,“ hodnotí únik dat odborník

Podle odhadů expertů data nepocházejí z jednoho jediného zdroje. Spíš jde o soubor materiálů z různých hackerských útoků na e-mailové účty, řekl agentuře DPA renomovaný odborník na výpočetní techniku Christoph Fischer. „Někdo si tu dal skutečně hodně práce s pokusem o otevření e-mailových účtů,“ řekl.

Domněnka, že byl napaden centrální server Spolkového sněmu, se podle něj nepotvrdila. „Na internetu se vždycky něco najde. Je za tím jednoznačně pilná práce,“ poznamenal odborník. Dá se podle něj předpokládat, že únik pochází z krajně pravicového prostředí. Podle Fischera je ale také možné, že někdo útok podnikl „z potěšení a legrace“.

Experti firmy FireEye, která se zabývá bezpečností na internetu, se pak domnívají, že jde o jistý druh „hacktivismu“, kdy jsou útoky prováděny jako vyjádření nesouhlasu s nějakou skutečností.