Dolní komora britského parlamentu v druhém čtení schválila kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu. Hlasování tak nyní přechází do další fáze projednávání. Kabinet premiéra Borise Johnsona minulý týden přiznal, že opatření by porušilo části loni uzavřené dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Například podle někdejšího generálního prokurátora Geoffreyho Coxe by zásadně poškodilo britskou pověst.
Možnost porušit brexitovou dohodu je blíž. Johnson vyhrál důležité hlasování
Pro hlasovalo 340 poslanců. Proti bylo 263, uvedla agentura Reuters. Schválení se všeobecně očekávalo, protože konzervativci mají v Dolní sněmovně převahu 80 křesel. Zamítnutí návrhu v této fázi by proto bylo poměrně překvapivé, i když někteří konzervativci zákon kritizují.
Premiér Boris Johnson v parlamentní debatě zákon o vnitřním trhu označil za způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako „klacek“ proti Británii. „Je to ochrana, je to záchranná síť, je to pojistka a je to velmi rozumné opatření,“ řekl Johnson na začátku debaty. Brusel podle něj klade překážky úsilí dosáhnout dohody o budoucích obchodních vztazích s Británií. Zákon prý ochrání celistvost Spojeného království.
Johnsonova vláda chce nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Spojeného království z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou. Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Spojeného království má přitom určit zvláštní společná komise.
Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou. Návrh zákona o vnitřním trhu prezentuje jako pojistku pro případ krachu jednání o novém partnerství s EU, takový vývoj by ale nic neměnil na platnosti severoirského protokolu. Britský státní tajemník pro Severní Irsko Brandon Lewis minulý týden před poslanci uvedl, že návrh „porušuje mezinárodní právo velmi specifickým a omezeným způsobem“.
Proti porušení dohody se vyslovili Major, Cameron i Mayová
Nesouhlas s postupem vlády už vyjádřilo několik zástupců Konzervativní strany včetně expremiérů Johna Majora, Davida Camerona i Theresy Mayové. V pondělí řady kritiků rozšířil i vlivný poslanec a bývalý generální prokurátor Cox, který v komentáři v deníku The Times varoval před „nehorázným“ poškozením mezinárodní pověsti Londýna.
„My, britská vláda a parlament, jsme dali slovo. Naše čest, naše důvěryhodnost, naše sebeúcta a náš budoucí vliv ve světě, to vše se opírá o to, že své slovo dodržíme,“ napsal v odkaze na nedávné schválení dohody o rozluce. Komentátoři následně připomínali, že Coxův posudek dřívější verze brexitové úmluvy byl smrtící ranou pro snahu Mayové protlačit dokument parlamentem. Jeho novou intervenci na Twitteru podpořili konzervativní poslanci George Freeman a Gary Streeter.
Evropská unie britskou vládu vyzvala k přehodnocení plánů kolem vnitřního trhu, Johnsonův kabinet ale dává najevo, že nehodlá měnit kurz. Zasáhnout však mohou poslanci a jejich pozměňovací návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat příští týden. Parlamentní matematika je zatím poměrně nejasná, ovšem spekuluje se až o několika desítkách rebelů z Konzervativní strany.
Tahanice kolem nové vládní iniciativy dál zvyšují napětí kolem probíhajících rozhovorů o pobrexitovém partnerství Británie s EU. Přechodné období určené k jeho dojednání vyprší s koncem roku, přičemž obě strany hlásí, že dohodu je třeba dokončit už příští měsíc.