Maďarsko má stále zablokováno 19 miliard eur, řekla Jourová

29 minut
Interview ČT24 – Věra Jourová (31. 10. 2024)
Zdroj: ČT24

Maďarsko je země, která vykazuje značné rezervy v oblasti právního státu nebo médií, řekla v Interview ČT24 končící místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Stojí si zároveň za svou dřívější větou, že v této zemi je „nezdravá demokracie." Evropská komise jí proto stále blokuje 19 miliard eur (přes 481 miliard korun). O slovenské vládě pod vedením Roberta Fica (Smer) pak Jourová soudí, že spustila některé procesy, které by mohly kolidovat s evropským právem a také vést ke zmrazení peněz.

Výrazným rysem výkonu funkce místopředsedkyně Evropské komise byly i její spory s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Jourová v pořadu uvedla, že k tomu vždy přistupovala tak, že v Maďarsku je vláda, která vzešla z demokratických voleb a Viktor Orbán je demokraticky zvolený premiér. Dodala však, že reagovala na momenty, kdy maďarská vláda přijímala zákony a opatření, které byly v rozporu s evropským právem.

V Maďarsku je nezdravá demokracie

Připomněla zároveň také svoji starší větu, že v Maďarsku je „nezdravá demokracie“. Tím míní situaci, kdy jsou některé prvky, které zdravá demokracie potřebuje, v této zemi oslabeny. „Maďarsko je země, která vykazuje značné rezervy v oblast právního státu nebo médií.“

Zmínila, že Evropská komise v takové situaci může použít finanční tlak. „Zablokovali jsme (Maďarsku) velkou spoustu peněz, pořád je ještě zablokováno 19 miliard eur.“ Dodala, že při použití těchto nástrojů jí vždy bylo líto lidí, kteří v dané zemi žijí, protože dané peníze je možné využít například pro zdravotnictví či školství.

„Peníze jsme zmrazili, protože nebyly záruky, že se nedostanou do rukou lidí, kteří by s nimi zacházeli jinak, než je potřeba,“ dodala končící místopředsedkyně Evropské komise. Ani demokraticky zvolený premiér podle ní nemá ve své zemi vytvořit takový systém financování, který není pod kontrolou proti korupci, podvodům či „cinknutým“ veřejným zakázkám.

A právě takové signály evropský protikorupční systém OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) v zemi zaznamenal, dodala. Zdůraznila, že Evropská komise musí chránit peníze evropských daňových poplatníků. Když se objevila některá zlepšení v přístupu Budapešti, tak Komise rozmrazila deset miliard eur, ilustrovala přístup Komise. Doplnila, že tento krok se setkal s velkou kritikou z některých členských států.

Také Slovensko může narazit

V další části rozhovoru Jourová řekla, že respektuje volební vítězství Roberta Fica na Slovensku. I zde však kritizovala, že Bratislava spustila některé procesy, které by mohly kolidovat s evropským právem. Konkrétně zmínila zásahy do trestních procesů, vyšetřování korupce a do veřejnoprávních médií.

Osobně pak upozornila Fica, že některé věci, které vláda připravuje, by „mohly narazit“ a vyústit i ve zmrazení peněz. Zdůraznila, že když je „něco v rozporu s evropským právem, tak musíme konat“. Dodala, že evropský soud dal Evropské komisi vždy za pravdu, „že jsme v členské zemi podchytili věci, které narušovaly princip právního státu.“

Jourová rovněž uvedla, že v bruselských kuloárech panuje rozladění nad rozhovorem, který Fico poskytl ruské televizi. Stále je podle ní třeba si připomínat, že současný ruský režim je nepřítel Evropské unie a jejích občanů a dělá vše pro její rozložení. Vykonat tedy něco, co Kreml posléze oslavuje, je špatné. Vyjádření, které by se dalo vysvětlit jako podpora našemu nepříteli, pak podle Jourové zásadním způsobem narušuje důvěru ostatních evropských partnerů vůči Ficovi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Panama ustupuje Trumpovi, dohoda s Čínou má utrum

Panama neobnoví memorandum s Čínou o spolupráci v obchodě či projektech v infrastruktuře v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Podle agentury Europa Press to oznámil panamský prezident José Raúl Mulino po jednání s šéfem diplomacie USA Marcem Rubiem. Panama rovněž slíbila pokračovat v jednání o dalších deportacích nelegálních imigrantů ze Spojených států.
před 14 mminutami

Beyoncé má svou první Grammy za album, nejvíce cen získal Kendrick Lamar

Americkou hudební cenu Grammy za album roku získala Beyoncé, a to za desku Cowboy Carter. Pro 43letou zpěvačku jde o první vítězství v této královské kategorii, nominována byla celkem čtyřikrát. Nejvíce, celkem pět Grammy obdržel rapper Kendrick Lamar, včetně ceny za nahrávku roku. K letošním oceněným patří také Beatles či Rolling Stones.
06:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kallasová: Pokud EU a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína

„Pokud Evropská unie a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína,“ prohlásila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou cla na unijní výrobky zavedena „velmi brzy“. Poukázal přitom na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí tři sta miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Řada evropských státníků před Trumpovým úmyslem varuje, tlačí spíše na vzájemnou spolupráci.
06:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bitcoin se po oznámení Trumpových cel propadl hluboko pod sto tisíc dolarů

Ceny nejznámějších kryptoměn v pondělí prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin se propadl hluboko pod sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether pak při obchodování v Asii ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky. V úvodu týdne klesají i akcie na evropských trzích.
10:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Změna klimatu vysává Mrtvé moře. Zbývá mu posledních 25 let

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je ale v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
před 3 hhodinami

Gruzínci blokovali dálnici, policie zatkla vůdce opozice

Gruzínská policie zatkla na protivládní demonstraci dva zástupce opozice včetně bývalého starosty Tbilisi. Tisícovky protestujících blokovaly dálnici, což tamní ministerstvo vnitra označilo za trestný čin. Policie při rozhánění protestu zranila nejméně jednoho demonstranta, píše AFP.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 5 hhodinami

Trump zahájil novou obchodní válku, píší média

Americký prezident Donald Trump v sobotu podepsal nařízení o uvalení cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Zahájil tak novou obchodní válku, píší média. Kanada v odvetě zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil tamní premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit na Světovou obchodní organizaci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...