Kolumbie souhlasila s přijímáním vyhoštěných migrantů, USA cla nezavedou

3 minuty
Události: Diplomatický konflikt kvůli migraci
Zdroj: ČT24

Kolumbie souhlasila s přijímáním migrantů vyhoštěných ze Spojených států, uvedl v neděli večer Bílý dům. Podle něj se tak odkládá plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na dovoz z Kolumbie kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety. Podle agentury AP označil Bílý dům tento krok za „varování ostatním zemím, které by se mohly pokusit bránit plánům nové administrativy“.

Kolumbie podle informací agentury Reuters odmítla nechat přistát na svém území dvě vojenská letadla, přičemž v každém bylo asi osmdesát lidí určených k deportaci z USA. Lety byly součástí Trumpovy snahy vystupňovat vyhošťování cizinců, kteří na americkou půdu vstoupili nelegálně nebo tam pobývají bez povolení.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro krok vysvětloval tím, že Američané musí s cizinci při jejich vyhošťování zacházet důstojně. Brazilská vláda odsoudila, že migranti nesměli za letu pít ani jít na záchod. „Dětem se dělalo špatně, my jsme omdlévali,“ popisuje deportovaný Brazilec z USA.

Americký prezident uvedl, že krok Kolumbie „ohrozil národní bezpečnost“ USA a že nařídil své administrativě přijmout sadu „urgentních a rozhodných odvetných opatření“. V seznamu, který publikoval na své sociální síti Truth Social, uvedl kromě „nouzového“ cla ve výši 25 procent také zákaz vstupu do USA pro kolumbijské činitele i „podporovatele“ nebo blíže nespecifikované finanční a bankovní sankce.

Trump také zmínil zavedení zpřísněných hraničních kontrol pro Kolumbijce mířící do USA, podle agentury Reuters americké velvyslanectví v Bogotě současně přestalo vydávat víza.

Trumpovo „varování“

„Kolumbijská vláda souhlasila se všemi podmínkami prezidenta Trumpa, včetně neomezeného přijímání všech nelegálních přistěhovalců z Kolumbie vrácených ze Spojených států, a to i na palubě amerických vojenských letadel, bez omezení a odkladů,“ uvedla podle agentury AP v neděli večer místního času tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Trump podle ní „očekává, že všechny státy budou s USA plně spolupracovat na přijímání deportací jejich občanů, kteří jsou ve Spojených státech ilegálně“. „Dnešní (nedělní, pozn. red.) události jasně světu ukazují, že Amerika je znovu respektována," uvedla také mluvčí.

Zároveň dodala, že opatření, které předpokládalo zavedení cel ve výši 25 procent na veškeré kolumbijské zboží a jejich následné zvýšení během jednoho týdne na padesát procent, bude „ponecháno v rezervě a nebude podepsáno“. Trump ale podle ní zachová vízová omezení pro kolumbijské činitele a zesílené celní kontroly zboží z této země, „dokud se úspěšně nevrátí první letadlo s deportovanými Kolumbijci“.

„Překonali jsme patovou situaci se Spojenými státy,“ oznámil kolumbijský ministr zahraničí Luis Gilberto Murillo. „Budeme nadále přijímat Kolumbijce, kteří přijedou kvůli deportacím, a zajistíme jim důstojné podmínky, na které mají coby občané právo,“ uvedl. Podle agentury dodal, že pro přepravu migrantů, které měla do Kolumbie dovézt americká vojenská letadla, je k dispozici prezidentský letoun.

Kolumbijský ministr zahraničí Luis Gilberto Murillo
Zdroj: Reuters/Luisa Gonzalez

Kolumbie tradičně byla předním spojencem Washingtonu v Latinské Americe. Vztahy obou zemí se ale zhoršily po nástupu prezidenta Petra do úřadu v roce 2022. Tento bývalý guerillový bojovník se pokoušel od USA distancovat, píše AP. Kolumbie mezi lety 2020 a 2024 přijala 475 deportačních letů ze Spojených států, což je pátý nejvyšší počet, uvádí nevládní organizace Witness at the Border, která tyto lety monitoruje. Kolumbie také loni začala přijímat deportační lety z Panamy financované Spojenými státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 59 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...