Kapsle z Čchang-e 5 přistála na Zemi. Přinesla první vzorky měsíčních hornin od 70. let

Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přepravující vzorky měsíční horniny úspěšně přistála v oblasti Vnitřního Mongolska. Informují o tom čínská státní média. Kapsle dopravila na Zemi vzorky z Měsíce poprvé od roku 1976. Očekává se, že vyzvednutí kapsle bude obtížné kvůli malým rozměrům předmětu, tmě, nízkým teplotám a sněhové pokrývce, upozorňuje agentura AP.

Kapsli bude hledat několik helikoptér a také pozemní družstva. Oblast je ale relativně dobře známá, protože sloužila jako přistávací plocha čínské kosmické lodě Šen-čou. Očekává se, že kapsle dopravila na Zemi zhruba dva kilogramy měsíční horniny.

Vzorky sonda získala jak vrtáním do povrchu, tak sběrem přímo z místa. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly dřívější mise zorganizované Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem. Vědci si od vzorků slibují, že poskytnou další informace o historii Měsíce a jiných tělesech sluneční soustavy.

Sondu Čchang-e 5 vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Cestu zpět k Zemi sonda zahájila v neděli.

Poslední vzorky Měsíce dopravila na Zemi v roce 1976 sovětská sonda Luna 24. Téměř čtyři sta kilogramů měsíční horniny dopravili na Zemi také američtí astronauti, kteří na Měsíci přistáli v letech 1969 až 1972.