Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol opustil vazební věznici, informují tiskové agentury. Jeho propuštění v pátek nařídil soud a prokurátoři se proti tomu už neodvolali. Prezident je i nadále suspendován z funkce. Zatykač byl na něj vydán v prosinci po vyhlášení stanného práva.
Sesazený jihokorejský prezident opustil vazební věznici
Soud v jihokorejské metropoli Soulu v pátek vyhověl žádosti prezidentových obhájců o zrušení zatykače. Připravil tak půdu pro jeho propuštění.
Jun byl jako první jihokorejský prezident zatčen při výkonu své funkce a ve vazbě byl od 15. ledna. Soud vyhověl námitce ohledně nezákonnosti vyšetřování, které protikorupční úřad prováděl v souvislosti s Junovým obviněním ze vzpoury.
Sesazeného prezidenta v jeho rezidenci 15. ledna zadržel Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) a vzal jej do vazby. Soud vyhověl Junově žádosti o propuštění proto, že zákonná lhůta jeho formálního zadržení uplynula ještě předtím, než jej prokuratura 26. ledna obvinila ze vzpoury.
Jun poděkoval soudu za odvahu
Televizní záběry ukázaly, jak Jun po opuštění vazby mává a hluboce se klaní svým příznivcům, kteří provolávali jeho jméno a mávají jihokorejskými a americkými vlajkami. „Především bych chtěl poděkovat soudu za jeho odvahu a odhodlání napravit nezákonnost,“ uvedl Jun v prohlášení. Své příznivce, kteří drží hladovku za jeho propuštění, zároveň požádal, aby ji ukončili.
V Soulu se sešlo asi 38 tisíc Junových příznivců, zatímco proti němu demonstrovalo zhruba patnáct set lidí. S odvoláním na neoficiální policejní odhady to uvedla tisková agentura Jonhap.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji. Jen o několik hodin později se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný stav nakonec zrušila vláda. Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí.
O setrvání prezidenta ve funkci, nebo o jeho odvolání, rozhodne ústavní soud. Ten poprvé zasedl 27. prosince a poslední, jedenácté slyšení ohledně vyhlášení stanného práva se konalo 25. února. Osmičlenný ústavní soud má konečný verdikt sdělit tento měsíc. Pokud se nejméně šest soudců shodne na Junově odvolání z funkce, musejí se do šedesáti dnů konat nové prezidentské volby.