Jaderných zbraní ve světě přibývá. Nejvíc zřejmě posílila Čína

Počet použitelných jaderných hlavic ve světě se meziročně mírně zvýšil. Nejvíce se ve srovnání s loňským rokem rozrostl čínský jaderný arzenál. Uvádí to aktuální zpráva Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Zhruba devadesát procent nukleárních zbraní mají k dispozici Rusko a Spojené státy. Dostupné informace o ničivých arzenálech však v důsledku války na Ukrajině klesají. Podle ředitele SIPRI se jedná o jedno z „nejnebezpečnějších období v historii lidstva“. Švédský ústav volá po rychlé obnově jaderné diplomacie a kontroly zbrojení.

Na začátku letošního roku měly armády devíti zemí, které vlastní jaderné zbraně, k dispozici 9576 jaderných hlavic. To bylo o 86 hlavic více než na začátku loňského roku. Celkový počet jaderných hlavic ve světě, a to včetně těch určených k likvidaci, meziročně klesl o 198 kusů na 12 512 hlavic.

„Čína zahájila výrazný růst svého jaderného arzenálu,“ uvedl badatel ze švédského ústavu Hans Kristensen. Podle údajů SIPRI počet jaderných hlavic, které by mohla použít čínská armáda, meziročně vzrostl ze 350 na 410. „Je stále obtížnější sladit tento trend s deklarovaným cílem Číny mít pouze minimální jaderné síly potřebné k udržení její národní bezpečnosti,“ podotkl Kristensen.

O dvanáct exemplářů se zvýšil také počet hlavic, které by mohla použít ruská armáda. O méně než deset hlavic se rozrostl jaderný arzenál Indie, Pákistánu či Severní Koreje, u které je však velmi obtížné odhadnout počet jejích zbraní. Podle SIPRI měla KLDR dostatek materiálu na výrobu padesáti až sedmdesáti hlavic, je však pravděpodobné, že jich vyrobila méně.

USA a Rusko mají devadesát procent jaderných zbraní ve světě a jsou to také jediné dvě země, jejichž armády mají k dispozici více než tisíc jaderných hlavic. „Transparentnost ohledně jaderných sil obou zemí klesla po ruské invazi na Ukrajinu v únoru roku 2022,“ uvedl SIPRI.

Hrozba použití ničivých zbraní „v hněvu“

Podle SIPRI státy, které mají jaderné zbraně, pokračovaly i v roce 2022 v modernizaci svých jaderných sil a v zavádění nových zbraní schopných nést jaderné hlavice. Mnoho států také více zdůrazňuje význam svého jaderného arzenálu. To podle badatele SIPRI Matta Kordy zvyšuje pravděpodobnost jeho použití.

„Většina států s jadernými zbraněmi přitvrzuje svou rétoriku ohledně důležitosti jaderných zbraní, a některé dokonce používají výslovné nebo implicitní hrozby ohledně jejich potenciálního použití,“ upozornil Korda. „Tato zvýšená jaderná konkurence dramaticky zvýšila riziko, že jaderné zbraně mohou být poprvé od druhé světové války v hněvu použity,“ dodal výzkumný pracovník.

„S miliardovými programy na modernizaci a v některých případech rozšíření jaderného arzenálu se zdá, že pět států s jadernými zbraněmi uznanými Smlouvou o nešíření jaderných zbraní se stále více vzdaluje od svého závazku k odzbrojení podle smlouvy,“ poznamenal ředitel programu SIPRI pro zbraně hromadného ničení Wilfred Wan.

Apel na obnovení jaderné diplomacie

Diplomacie v oblasti kontroly jaderných zbraní a odzbrojení utrpěla velkou ránu po rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. USA poté přerušily bilaterální dialog s Ruskem o strategické stabilitě.

V únoru 2023 Moskva oznámila, že pozastavuje svou účast na dohodě Nový START z roku 2010 – poslední smlouvě o kontrole jaderných zbraní omezující ruské a americké strategické jaderné síly. Pozastavena byla také jednání o navazující smlouvě, jelikož platnost smlouvy Nový START vyprší v roce 2026. Nicméně podle hodnocení SIPRI zůstaly strategické jaderné síly obou zemí k lednu 2023 rozmístěny v mezích dosavadní dohody.

Teheránská vojenská podpora ruským silám na Ukrajině a politická situace v Íránu navíc zastínily rozhovory o oživení Společného komplexního akčního plánu (JCPOA), dohody z roku 2015, která měla Teheránu zabránit ve vývoji jaderných zbraní. Oživení JCPOA se nyní zdá stále nepravděpodobnější.

USA a Spojené království odmítly zveřejnit informace o svých jaderných silách v roce 2022, což dříve činily, upozorňuje SIPRI. „V tomto období vysokého geopolitického napětí a nedůvěry, kdy jsou komunikační kanály mezi rivaly vyzbrojenými jadernými zbraněmi uzavřeny nebo téměř nefungují, jsou rizika nesprávného výpočtu, nedorozumění nebo nehody nepřijatelně vysoká,“ říká ředitel SIPRI Dan Smith. „Je naléhavě potřeba obnovit jadernou diplomacii a posílit mezinárodní kontroly jaderných zbraní,“ zdůraznil Smith.

Dopady války na Ukrajině jsou podle švédského ústavu patrné téměř ve všech aspektech problematiky zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti, i když nejde o jediný větší konflikt ve světě. „Dostáváme se do jednoho z nejnebezpečnějších období v historii lidstva,“ míní ředitel SIPRI. „Je nezbytně nutné, aby světové vlády našly způsoby spolupráce, aby uklidnily geopolitické napětí, zpomalily závody ve zbrojení a vypořádaly se se zhoršujícími se důsledky rozkladu životního prostředí a rostoucího hladu ve světě,“ konstatoval Smith.

Podle SIPRI mají k dispozici jaderné zbraně Spojené státy, Rusko, Francie, Británie, Čína, Indie, Pákistán, KLDR a Izrael.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Moskva a Minsk se snaží pseudohistorií rozeštvat Litevce a Bělorusy, varuje Vilnius

Litevská civilní zpravodajská služba VSD upozornila, že ruští a běloruští agenti se v Litvě snaží podněcovat násilí vůči běloruským exulantům. Cílem je podle ní šířit nedůvěru a vzájemně obyvatele rozeštvat. Není to přitom poprvé, co se takové obvinění objevuje. V centru diskreditačních snah Moskvy a Běloruska stojí teorie takzvaného litvinismu, respektive jeho radikální pseudohistorické formy.
před 24 mminutami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 52 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Podle serveru Meduza však Rusko poslalo na Ukrajinu stejný počet dronů jako o den dříve.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V albánských parlamentních volbách vede podle průběžných výsledků premiér Rama

Albánský premiér Edi Rama zřejmě směřuje k volebnímu vítězství. Po sečtení 29 procent okrsků má jeho Socialistická strana 52 procent hlasů, uvedla ráno agentura Reuters. Volby se v Albánii konaly v neděli, sčítání hlasů, z nichž jsou mnohé ze zahraničí, by mohlo trvat zhruba dva dny. Demokratická strana exprezidenta Saliho Berishi a její spojenci dostala podle průběžných výsledků 34 procent hlasů.
před 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti. V následném příspěvku oznámil, že ceny léků budou sníženy o 59 procent. Neupřesnil však, zda má na mysli léky na předpis.
05:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 2 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 3 hhodinami
Načítání...