„Izrael není demokracie, ale režim apartheidu,“ kritizují svůj stát ochránci lidských práv

Skupina izraelských ochránců lidských práv Betselem v nové zprávě kritizovala Izrael za jeho politiku vůči Palestincům, kterou poprvé nazvala apartheidem. Vláda se podle ní snaží zajistit Židům nadvládu od Středozemního moře po Jordán a zajistit tam jejich privilegované postavení. Vláda obvinění dlouhodobě odmítá s tím, že opatření na okupovaných územích jsou dočasná a nutná kvůli obraně před palestinskými teroristy. Právníci také poukazují na to, že Palestinci mají vlastní vládu.

„Izrael není demokracie, ale režim apartheidu, který zajišťuje nadvládu Židů nad veškerým územím, jež má pod kontrolou. Široké škále izraelské politiky dominuje hlavní organizační princip: Posílit a zajistit nadvládu jedné skupiny – Židů – nad druhou – Palestinci,“ stojí ve zprávě.

Izrael podle ní takto rozhoduje na území rozděleném na čtyři oblasti – na palestinský Západní břeh Jordánu, kde žije 2,7 milionu Palestinců v enklávách mezi židovskými osadami, na dvoumilionové Pásmo Gazy, kde platí od roku 2007 izraelská blokáda, na východní Jeruzalém se 350 tisíci Palestinci, kteří tam mají trvalý pobyt, ale nejsou občany Izraele, a na samotný Izrael. „Izrael rozdělil oblast na několik jednotek, v nichž zavedl pro Palestince různá pravidla, ale vždy horší než ta, která platí pro Izraelce,“ stojí v dokumentu.

Nerovný přístup v bydlení, školství, zdravotnictví

Stát se považuje za demokracii. Pětina z jeho více než devíti milionů obyvatel jsou Arabové, kteří podle vlády mají stejná práva jako ostatní občané. Podle Betselem se s nimi ale ve skutečnosti zachází jako s občany druhé kategorie.

Diskriminaci umožňuje 60 zákonů týkajících se například bydlení, školství nebo zdravotní péče, stojí ve zprávě. Izrael podle ní zajišťuje dominanci Židů nejrůznějšími metodami, například v oblasti svobody pohybu, účasti v politickém životě, výběru imigrantů, vyvlastňování pozemků, udržování Palestinců v zalidněných enklávách.

Termínem apartheid se z hlediska mezinárodního práva označuje „institucionalizovaný režim systematického útlaku a upřednostňování jedné rasové skupiny“. Poradce palestinského prezidenta Nabíl Šás prohlásil: „Ve světě není jasnější příklad uplatňování apartheidu, než je Izrael.“

Ideologie

Mluvčí izraelského konzulátu v New Yorku Itaj Milner o zprávě řekl, že vychází ze zkreslených ideologických předpokladů. Arabští občané Izraele jsou zastopeni ve vládě i diplomatickém sboru, dodal.

Vedoucí katedry mezinárodního práva v jeruzalémském Kohelet Policy Forum Eugene Kontorovich termín apartheid odmítl s tím, že Palestinci mají vlastní vládu. Zprávu Betselemu označil za „šokujícím způsobem slabou, nečestnou a zavádějící“.

Jiná izraelská skupina ochránců lidských práv Ješ Din loni vydala vlastní právní názor na situaci. Stejně jako Betselem dospěla k závěru, že Izrael na Západním břehu Jordánu rozhoduje podle zásad apartheidu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 38 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...