Druhá intifáda zkomplikovala cestu k palestinské státnosti. Začala před 20 lety

3 minuty
Události: Druhá intifáda
Zdroj: ČT24

Od začátku druhé intifády uplynulo dvacet let. Ozbrojené palestinské povstání si vyžádalo tisíce mrtvých na izraelské i palestinské straně. Reagovalo na zklamané naděje po bezvýsledném mírovém summitu v Camp Davidu v červenci roku 2000. Zproblematizovalo historické hodnocení Jásira Arafata a posílilo skepsi Izraelců vůči mírovému procesu.

Dne 28. září 2000 zamířil šéf izraelské opozice Ariel Šaron demonstrativně k mešitám v Jeruzalémě. Následovaly palestinské demonstrace a pak skoro pět let intifády.

Šaron se stal izraelským premiérem. Poslal do palestinských měst armádu, zatímco Jásir Arafat úřadoval z pobořeného paláce v Ramalláhu. „Vyzýváme celý svět, aby viděl terorismus vůči našim dětem, ženám i svatyním,“ prohlašoval tehdy.

Palestinci mají intifádu spojenou mimo jiné s mnohahodinovým čekáním na silnicích. I místní komunikace byly často zablokovány kontrolním stanovištěm izraelské armády. A právě na nich docházelo k různým demonstracím a potyčkám.

Účastnil se jich i Chálíd Dáhir Hmajdát, tehdy člen jedné z militantních skupin. „Podíleli jsme se tehdy na všech formách odporu, jako demonstrace, házení kamenů a podobně,“ vzpomíná současný člen Fatahu. Dnes vede mládežnickou organizaci na předměstí Jeruzaléma. Řeší prozaické věci jako účetnictví. Kameny už po Izraelcích nevrhá, ale ke své minulosti se hlásí. „Pro mě to byl legitimní odpor a reakce na onu provokaci, kdy Ariel Šaron vstoupil do mešity al-Aksá,“ vysvětluje.

Jenže palestinský odpor nespočíval jen v házení kamenů a terčem nebyli jen vojáci. V centru západního Jeruzaléma bývala před 20 lety známá pizzerie. Při sebevražedném útoku v ní zemřelo 15 lidí. „Jak si tu dobu pamatuji já? Pořád samé palestinské teroristické útoky,“ ukazuje jinou perspektivu židovský obyvatel Jeruzaléma jménem Mordechaj.

Netanjahuovo znovuzrození

Intifáda už dávno skončila. Ovšem optimismus 90. let se už nevrátil. Kdo se ale vrátil, je Benjamin Netanjahu. Krátce před intifádou prohrál volby a zdálo se, že v politice končí.

„Netanjahu přišel o moc, protože lidé si říkali, že když nebude ve vládě, tak bude možné dosáhnout míru. To už si nemyslí. Izraelská společnost se posunula blíž k jeho pozici na politickém spektru,“ vysvětluje šéfredaktor The Times of Israel David Horovitz.

Palestinci na Západním břehu jsou na tom sice ekonomicky líp než před 20 lety, stát ale pořád nemají. Intifáda jeho vznik spíš zkomplikovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 53 mminutami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 1 hhodinou

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z několikanásobné vraždy muže, který v sobotu ve Vancouveru najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, čímž zabil jedenáct lidí a více než dvacet dalších zranil. Podle vyšetřovatelů je možné, že proti němu vznesou další obvinění, napsala agentura AP. Terorismus jako motiv činu policie už v neděli vyloučila, uvedla ale, že muže znala z minulosti kvůli jeho psychickým problémům.
07:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací pro provládní média, píší FT

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média, píší Financial Times (FT). Obvinění dle listu dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce. Dvě tamní média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – FT potvrdily, že v pondělí v této souvislosti podají stížnost Evropské komisi.
před 1 hhodinou

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 2 hhodinami

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 3 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 4 hhodinami
Načítání...