Intel nechtěl využívat práci utlačovaných Ujgurů. Nyní se Číně omlouvá

Americký výrobce čipů Intel se omluvil čínským zákazníkům, partnerům a veřejnosti za své dřívější výroky o západočínské provincii Sin-ťiang. Ty vyvolaly v Číně kritiku ze strany státu i jím ovládaných médií, zazněly také hlasy po bojkotu firmy.

Intel ve výročním dopise dodavatelům z tohoto měsíce napsal, že „jsou povinni zajistit, aby jejich dodavatelský řetězec nevyužíval žádnou pracovní sílu nebo nezískával zboží či služby z regionu Sin-ťiang“. Americká firma se v dopise, který zveřejnila na svém webu v několika jazycích, odvolala na omezení, která vydalo několik vlád.

Ve čtvrtek se ale Intel na svých čínských účtech, které má na sociální síti Weibo a v aplikaci WeChat, za tato vyjádření čínsky omluvil. Úmysl vyhnout se dodávkám ze Sin-ťiangu byl podle něj veden snahou vyhovět americkému zákonu a nevyjadřuje postoj firmy k této věci. Dodal také, že „respektuje citlivost této záležitosti v Číně“.

„Omlouváme se za potíže způsobené našim respektovaným čínským zákazníkům, partnerům a veřejnosti,“ vzkázal do Číny výrobce čipů.

Mnoho uživatelů Weibo se omluvě Intelu vysmálo jako pokusu o ochranu čínských tržeb. Jeden z nich podle agentury Reuters napsal: „Chyba je chyba! Stáhněte prohlášení o Sin-ťiangu!“

Intel má v Číně deset tisíc zaměstnanců. V Šanghaji a v Čcheng-tu provozuje montážní a testovací centra.

Čína páchá genocidu, upozorňují experti

O Sin-ťiangu se píše v souvislosti s potlačováním práv tamních Ujgurů a dalších příslušníků převážně muslimských etnických menšin. Britská expertní komise označila dění v oblasti za genocidu s cílem Ujgury zdecimovat. Už dříve se obdobně vyjádřila lidskoprávní organizace Amnesty International, která mluvila o „dystopickém peklu obřího rozsahu“. Americký Senát v polovině prosince schválil zákon, který zakazuje dovoz zboží z tohoto autonomního regionu.

Peking utlačování Ujgurů popírá a tvrdí, že jeho tamní politika pomáhá v boji proti extremismu. Obvinění z nucené práce etnické menšiny jsou podle tamní diplomacie výmyslem antičínských amerických sil.

Intel není jediná zahraniční firma, která se dostala do potíží, když vyjádřila obavy o dodržování lidských práv v Sin-ťiangu. Propad čínských tržeb kvůli nim pocítil například švédský módní řetězec H&M a nevoli Číňanů čelil i výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti osm lidí

Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Záchranná akce na místě podle něho pokračuje.
07:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 37 mminutami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 1 hhodinou

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 1 hhodinou

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 2 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 7 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 8 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...