Indonésané se bouří proti posílení vlivu armády

Tisíce lidí, převážně studentů, v Indonésii znovu protestovaly před parlamentem v Jakartě. Demonstrace vyvolalo přijetí kontroverzní novely armádního zákona. Ta dává tamním ozbrojeným silám větší pravomoci především v politické oblasti. Aktivisté a lidskoprávní skupiny reformu vnímají jako ohrožení demokracie.

Podle odpůrců změn novela upevňuje moc současného prezidenta Prabowa Subianta, a země se tak stále více začíná podobat režimu diktátora Suharta. Ten vládl v Indonésii mezi lety 1967 a 1998. Subianto, jenž má za sebou sám úspěšnou kariéru v armádě, je také s touto diktaturou spojován.

„Podstata demokracie je, že armáda se nemá angažovat v politice. Vojáci by se měli starat jenom o kasárna a státní bezpečnost,“ řekl BBC aktivista Wilson z neziskové organizace Asociace rodin zmizelých (KontraS), která hájí práva indonéských aktivistů, kteří zmizeli během nepokojů v letech 1997 a 1998.

Propojení vojenské a civilní sféry

Nový zákon umožňuje vojenským důstojníkům ujmout se úřadu ve vládě, aniž by se nejprve museli vzdát svých funkcí v armádě. Předpis, který už odsouhlasil parlament, podpořil osobně i Subianto, jenž byl Suhartovým zetěm.

Kromě toho zvyšuje nový zákon také počet civilních organizací, kde mohou vojáci ve službě působit, a oddaluje věkovou hranici pro odchod do důchodu nejvýše postaveným lidem v armádě.

Upozaděná demokracie

Změny v postavení armády znamenají „širší konsolidaci (prezidentovy) moci“, řekl BBC Dedi Dinarto, vedoucí analytik pro Indonésii v poradenské společnosti Global Counsel. To, že hlavní opoziční strana podpořila zákon i navzdory prvotní kritice, tento posun moci směrem k Subiantovi jenom podtrhuje, dodal.

Nový předpis tak podle něho kvůli vlivu armády může upřednostnit stabilitu a státní kontrolu před rozvojem demokracie a občanských práv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 35 mminutami

Indie hlásí další pákistánské údery

Indická armáda dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Pákistán se k tomu zatím nevyjádřil.
před 1 hhodinou

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 3 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...