Nejméně osmnáct lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi protivládními demonstranty a policisty v Hongkongu. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu. Protestující blokovali ulice a stanice metra, házeli zápalné láhve a kameny; policie proti nim zasáhla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Zadrženo bylo 89 osob, informovala agentura Reuters.
Hongkong zažil největší protesty od začátku září. Nejméně osmnáct lidí je zraněných
Podle listu The Daily Telegraph byla nedělní demonstrace největší od 4. září, kdy hongkongská vláda oznámila rozhodnutí stáhnout kontroverzní návrh zákona o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny.
Návrh extradičního zákona byl důvodem nynějších protestů v bývalé britské kolonii, která se pod čínskou správu vrátila v roce 1997. Demonstrace ale postupně přerostly v kampaň za širší demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.
Lidé vyšli do ulic navzdory zákazu
Nedělní protestní průvod v centru Hongkongu se uskutečnil, přestože ho policie nepovolila. Do ulic vyšly desítky tisíc odpůrců nynější vlády, z nichž někteří – stejně jako minulý týden – nesli americké vlajky a vyzývali prezidenta Donalda Trumpa k „osvobození Hongkongu“.
Podle agentury AP byli v průvodu jak mladí lidé oblečení v černé barvě s maskami na obličeji, tak rodiny s dětmi. Účastníci prošli poklidně dvoukilometrovou trasu z nákupní čtvrti Causeway Bay k sídlu vlády a parlamentu. Tam se po skončení průvodu střetli radikální demonstranti s policisty. Potyčky vypukly také v jiných částech města mezi příznivci a odpůrci hongkongské vlády.
Od červnového zahájení prodemokratických protestů zadržely hongkongské úřady už skoro 1500 osob. Hongkongská Demokratická strana oznámila, že mezi zatčenými z tohoto víkendu je i její poslanec Ted Hui, který byl obviněn z „bránění policii ve výkonu úřední moci“.