Hongkong prosí Británii o ochranu před čínskými komunisty

Události: Demonstrace v Hongkongu (zdroj: ČT24)

Navzdory zákazu hromadné demonstrace v centru města vyšly znovu do ulic Hongkongu desetitisíce lidí. Ani tentokrát se protest neobešel bez střetů s policií, která proti demonstrantům nasadila vodní děla a slzný plyn. Manifestující házeli na policisty kameny a zápalné lahve. Radikální demonstranti organizovali blokády ulic a poškozovali zařízení podzemní dráhy, informovaly agentury.

Stovky lidí předtím ráno pokojně demonstrovaly před britským konzulátem v Hongkongu. Požadovali, aby Británie jako někdejší koloniální správce zajistila autonomii města, napsala agentura AP. Aktivisté v Hongkongu žádají udržení a rozšíření demokratických výsad, které podle nich pročínská správa města ohrožuje.

Účastníci protestu s sebou přinesli britské vlajky, zpívali britskou hymnu a poté skandovali heslo „Spojené království, ochraňuj Hongkong“. Demonstranti vyzvali Londýn, aby se zasadil o dodržování městské autonomie, kterou Hongkong v rámci dohod po přechodu z britské pod čínskou správu v roce 1997 získal. „Mám děti a musím chránit jejich práva. Proto jsem tady, abych zajistila, že moje děti budou mít práva. Je to zásadní,“ řekl jeden z demonstrantů.

Občanská fronta za lidská práva podala již dříve rovněž žádost o povolení k hromadnému pochodu v centru města, policie ji ale zamítla.

Čtyři měsíce protestů

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu komunistické justici v pevninské Číně. Jeho schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila ukončit.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření násilností ze strany policie při předchozích demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy včetně svobodné volby správce města.