Menšinová francouzská vláda se rozhodla využít možnost prosadit návrh rozpočtu na příští rok bez souhlasu poslanců, čímž se vystavila hlasování o nedůvěře jen tři měsíce po nástupu do úřadu. Vyslovení nedůvěry hned podpořily největší opoziční strany včetně krajně pravicového Národního sdružení (RN). Vláda by podle médií mohla padnout do konce týdne.
Francouzské vládě hrozí hlasování o vyslovení nedůvěry
Bitva kolem rozpočtu přináší ve druhé největší ekonomice eurozóny druhou politickou krizi za posledních šest měsíců a podtrhuje nestabilitu, která v poslední době panuje v zemích napříč Evropskou unií, napsala agentura Reuters. Podle francouzských médií by se o důvěře francouzské vlády mohlo hlasovat už ve středu.
Kabinet premiéra Michela Barniera nemá v dolní komoře parlamentu stabilní většinu. Prezident Emmanuel Macron ho jmenoval po letních parlamentních volbách, které vyústily v patovou situaci v Národním shromáždění. Vláda měla podporu Macronova centristického tábora a spoléhala také na hlasy RN Marine Le Penové.
Krajní pravice podporu navrhovaného rozpočtu podmínila několika úpravami včetně zachování růstu všech důchodů o inflaci, snížení francouzských příspěvků do rozpočtu Evropské unie či zrušení plánovaných škrtů v úhradách za léky. Barnier však vyhověl jen poslednímu z těchto požadavků a následně na plénu Národního shromáždění oznámil, že hodlá hlasování poslanců obejít.
„Tento návrh není nahodilý. Je to důležitá odpověď na očekávání a požadavky Francouzů,“ řekl premiér o rozpočtu, kterým chce zpomalit růst vysokého státního dluhu. „Teď je na vás, poslancích, abyste rozhodli, jestli bude naše země přijímat zodpovědné a nutné finanční kroky, které jsou užitečné pro naše spoluobčany, nebo zda se vydáme do neznáma,“ citoval jej deník Le Monde.
Požadavky Le Penové
Vlády ve Francii mají v ústavě zakotvenou možnost prosazovat návrhy bez hlasování parlamentu. Poslanci ale mohou takovýto postup napadnout tím, že do 24 hodin vyvolají hlasování o důvěře. Pokud Národní shromáždění vysloví kabinetu nedůvěru, odmítne tím zároveň i daný legislativní návrh, vysvětluje web Politico.
Ihned po oznámení Barniera avizovala návrh na vyslovení nedůvěry krajně levicová strana Nepodrobená Francie (LFI) a RN oznámilo, že takovýto postup podpoří. Pod příslušný návrh se pak podepsali také zástupci zelených, socialistů a komunistů. Pokud by pro něj hlasovali všichni poslanci všech pěti uvedených stran, Národní shromáždění by vládě nedůvěru vyslovilo.
V případě vyslovení nedůvěry by vláda zůstala ve funkci bez důvěry do jmenování nového kabinetu. Francie se v takové situaci ocitla naposledy v roce 1962. Pokud se naplní očekávání, bude Barnierův kabinet v úřadu nejkratší dobu ze všech vlád za dobu páté republiky.
V souvislosti s rozpočtem na příští rok by se pak do hry mohly dostat různé možnosti, uvádějí francouzská média. Parlament by mohl do konce roku přijmout nový návrh, případně by také mohl schválit dočasné opatření prodlužující platnost aktuálního rozpočtu. V krajním případě může věc na základě nouzových pravomocí vzít do svých rukou prezident Macron, píše Le Monde.