Menšinová francouzská vláda se rozhodla využít možnost prosadit návrh rozpočtu na příští rok bez souhlasu poslanců, čímž se vystavila hlasování o nedůvěře jen tři měsíce po nástupu do úřadu. Vyslovení nedůvěry hned podpořily největší opoziční strany včetně krajně pravicového Národního sdružení (RN). Vláda by podle médií mohla padnout do konce týdne.
Francouzské vládě hrozí hlasování o vyslovení nedůvěry
Bitva kolem rozpočtu přináší ve druhé největší ekonomice eurozóny druhou politickou krizi za posledních šest měsíců a podtrhuje nestabilitu, která v poslední době panuje v zemích napříč Evropskou unií, napsala agentura Reuters. Podle francouzských médií by se o důvěře francouzské vlády mohlo hlasovat už ve středu.
Premiér Michel Barnier nemá v dolní komoře parlamentu stabilní většinu a o podobě rozpočtu vyjednával s RN Marine Le Penové, které podporu návrhu podmínilo několika požadavky. Barnier ovšem na všechny ústupky nepřistoupil a následně na plénu Národního shromáždění oznámil, že hodlá hlasování obejít.
„Tento návrh není nahodilý. Je to důležitá odpověď na očekávání a požadavky Francouzů,“ řekl premiér o rozpočtu, kterým chce zpomalit růst vysokého státního dluhu. „Teď je na vás, poslancích, abyste rozhodli, jestli bude naše země přijímat zodpovědné a nutné finanční kroky, které jsou užitečné pro naše spoluobčany, nebo zda se vydáme do neznáma,“ citoval jej deník Le Monde.
Požadavky Le Penové
Vlády ve Francii mají v ústavě zakotvenou možnost prosazovat návrhy bez hlasování parlamentu. Poslanci ale mohou takovýto postup napadnout tím, že do 24 hodin vyvolají hlasování o důvěře. Pokud Národní shromáždění vysloví kabinetu nedůvěru, odmítne tím zároveň i daný legislativní návrh, vysvětluje web Politico.
Ihned po oznámení Barniera avizovala návrh na vyslovení nedůvěry krajně levicová strana Nepodrobená Francie (LFI) a RN oznámilo, že takovýto postup podpoří.
Strana Le Penové předtím požadovala, aby vláda rozpočtový návrh zásadně upravila a mimo jiné zachovala zvýšení všech důchodů o inflaci. Premiér učinil některé jiné ústupky, když mimo jiné odvolal plánované snížení státních příspěvků na léky, píše Reuters.
RN a skupina levicových opozičních stran mají v dolní komoře parlamentu dostatek hlasů na odvolání vlády. Ihned po Barnierově oznámení nebylo zcela jasné, kolik poslanců bude pro pád jeho vlády hlasovat, návrh ale podpořili také lídři zelených a komunistů. V případě vyslovení nedůvěry by vláda zůstala ve funkci bez důvěry do jmenování nového kabinetu.