Expremiér Cameron se vrací do britské vlády, povede diplomacii

Události: Expremiér Cameron se stal novým britským ministrem zahraničí (zdroj: ČT24)

Bývalý premiér David Cameron se stal novým britským ministrem zahraničí. Do funkce ho v rámci obměny kabinetu jmenoval ministerský předseda Rishi Sunak. Cameron, který britský kabinet vedl v letech 2010 až 2016, se postu ministra zahraničí ujímá po Jamesovi Cleverlym. Ten stane v čele resortu vnitra, z nějž Sunak odvolal Suellu Bravermanovou. Svou rezignaci krátce nato ohlásila ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová, kterou v čele resortu střídá dosavadní ministr zdravotnictví Steve Barclay.

„Před námi je řada znepokojivých mezinárodních výzev, včetně války na Ukrajině a krize na Blízkém východě,“ uvedl Cameron krátce po svém jmenování do funkce na síti X.

Doufá, že jeho zkušenosti z minulosti přispějí k tomu, že Sunakovi pomůže s řešením klíčových úkolů v zahraniční politice. „I když jsem v posledních sedmi letech nebyl v první linii politiky, doufám, že moje zkušenost lídra konzervativců po jedenáct let a premiéra po šest let mi usnadní pomoc premiérovi při řešení těchto životně důležitých výzev,“ napsal Cameron.

Zpravodajský server britské BBC označil Cameronův návrat do vlády za překvapivý. Tento politik britský kabinet vedl v letech 2010 až 2016 a na premiérskou funkci rezignoval poté, co v referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie zvítězili stoupenci brexitu. Podle BBC Sunak doufá, že jeho krok učiní vládu viditelnější a že změní politickou atmosféru.

Z opozice však už zaznívá ostrá kritika vládní rošády. „David Cameron byl katastrofální premiér. Toto je poslední zoufalé zalapání po dechu vlády, která zcela postrádá talent a myšlenky. Uprostřed mezinárodní krize si Sunak vybral nevoleného zkrachovalce z minulosti, který před členy parlamentu ani nemůže skládat účty,“ napsal na X labouristický stínový ministr zahraničí David Lammy.

Naopak bývalá premiérka Theresa Mayová, která byla v Cameronově vládě ministryní vnitra, jmenování expremiéra ministrem zahraničí uvítala. „Jeho obrovská zkušenost na mezinárodní scéně bude neocenitelná v této době velké nejistoty v našem světě,“ napsala na X Mayová, která je nyní poslankyní.

Bravermanová kritizovala londýnskou policii kvůli propalestinským demonstracím

Cameron v čele britské diplomacie nahradí Cleverlyho, který vystřídá ministryni vnitra Bravermanovou. Dosavadní ministryně byla v posledních dnech terčem kritiky kvůli svému ostrému útoku na londýnskou metropolitní policii, která je podle ní zaujatá a nedostatečně zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny.

Před několika dny psala v článku v deníku The Times psala o „propalestinských davech“ a obvinila policii, že při postupu na demonstracích uplatňuje „dvojitý standard“ a toleruje to, že demonstranti podporující Palestinu porušují zákon. Později podle BBC vyšlo najevo, že Downing Street článek neschválila.

„Pracovat jako ministryně vnitra bylo největší ctí, jaké se mi v životě dostalo,“ řekla Bravermanová a dodala, že se dále vyjádří, „až na to přijde čas“.

Cleverly krátce po vydání oficiálního potvrzení o jmenování do funkce ministra vnitra řekl, že jeho cíl „je jasný – chránit lidi v této zemi“.

Suella Bravermanová
Zdroj: Toby Melville/Reuters

Bravermanová by mohla v čele strany nahradit Sunaka

Agentura DPA o Bravermanové píše jako o nadějné kandidátce na šéfku britských konzervativců v případě, že strana v parlamentních volbách naplánovaných na příští rok prohraje. To se očekává, konzervativci v průzkumech za labouristy výrazně zaostávají.

Objevují se spekulace, že kritikou na adresu londýnské policie a dalšími pravicově populistickými výroky si Bravermanová připravovala pozici jako kandidátka pravicového křídla Konzervativní strany.

Bravermanová působila jako ministryně vnitra ve vládě Liz Trussové od loňského září do října, z postu ale musela odejít kvůli tomu, že ze soukromého e-mailu v rozporu s předpisy poslala oficiální dokument. Do funkce ji ale o několik dnů později znovu jmenoval Sunak, který se postu britského ministerského předsedy ujal po rezignaci Trussové.

Odpoledne ohlásila rezignaci na funkci také britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová. „Domnívám se, že je nyní vhodný čas pro odchod z vlády,“ uvedla v dopise adresovaném Sunakovi, jehož úřad demisi také zveřejnil.

Coffeyová dosud zastávala několik ministerských funkcí; byla ministryní zdravotnictví a vicepremiérkou ve vládě Trussové a předtím ve vládě Borise Johnsona ministryní práce. Sunak jí poděkoval za „oddanou službu“. Podle agentury Reuters už Sunak novým ministrem životního prostředí jmenoval dosavadního šéfa resortu zdravotnictví Stevea Barclaye.