Evropská komise zasáhne vůči maďarskému zákonu proti LGBT

Evropská komise podnikne kroky vůči maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do osmnácti let jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Ve středu to oznámila její předsedkyně Ursula von der Leyenová, podle níž jde právní norma proti všem základním hodnotám Evropské unie. Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána kritiku odmítá, prezident János Áder normu stvrdil podpisem.

„Maďarský zákon je ostuda. Vydala jsem pokyny zodpovědným komisařům, aby maďarským úřadům napsali předtím, než zákon vstoupí v platnost,“ uvedla předsedkyně s tím, že EU nehodlá přistoupit na kompromis u principů, jako jsou lidská důstojnost, rovnost a respektování lidských práv.

Evropskou komisi v úterý vyzvalo sedmnáct států, aby vůči maďarskému zákonu zasáhla. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, podpis později připojily i Itálie, Řecko, Rakousko a Kypr. Česko mezi nimi není.

Maďarský premiér Viktor Orbán naopak označil za „ostudné“ poznámky von der Leyenové. „Nedávno přijatý maďarský zákon chrání zájmy dětí, zaručuje práva rodičům a netýká se práv na sexuální orientaci u lidí starších osmnácti let, takže žádné diskriminační prvky neobsahuje,“ konstatuje Orbán.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová podle agentury MTI v reakci na společné prohlášení zmíněných států uvedla, že jako několikrát v minulosti i nyní je maďarský předpis kritizován, aniž by si jej signatáři prostudovali, a tak kritika obsahuje zcela neopodstatněná falešná tvrzení. Maďarská právní norma nemá nic společného s unijními předpisy, zákon proti pedofilii nikoho nediskriminuje a nestanoví žádné omezení pro svobodu slova, tvrdí Vargová.

Normu zkritizovala i Merkelová

Kontroverzní zákon schválili maďarští poslanci 15. června a ve středu jej podpisem stvrdil maďarský prezident János Áder. Ve svém prohlášení zveřejněném na webových stránkách úřadu hlavy státu Áder podle MTI poukázal na to, že parlament se 199 členy zákon s přísnějšími tresty pro pachatele sexuálního zneužívání dětí a upravující ochranu dětí schválil hlasy 157 zákonodárců.

Právní norma je novelou zákona, který postihuje pedofilii. Obsahuje ale také dodatky, jenž zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než té heterosexuální i změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale také ve filmech a reklamách cílených na osoby do osmnácti let.

Podle vlády je cílem zákazu „zdravý tělesný a duševní vývoj dětí“. Maďarští i zahraniční aktivisté a lidskoprávní skupiny zákon ovšem odsoudili jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Ve středu se k normě odmítavě vyjádřila mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
před 5 mminutami

„Už žádné další války.“ Papež vyzval k míru na Ukrajině a konci bojů v Gaze

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy.
před 15 mminutami

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 34 mminutami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
před 1 hhodinou

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 5 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 8 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami
Načítání...