Evropa není jen EU. Desítky zemí včetně Británie a Švýcarska budou v Praze jednat o energetice či klimatu

3 minuty
Události: V Praze se sejdou lídři zemí, které by mohly vytvořit Evropské politické společenství
Zdroj: ČT24

Na Pražském hradě se 6. října uskuteční první summit nového Evropského politického společenství. To se bude pravidelně scházet k debatě o bezpečnostních problémech Evropy, energetice nebo klimatu. Dorazit mají země sedmadvacítky, ale také sedmnáct nečlenských států.

S nápadem vzniku společenství přišel v květnu francouzský prezident Emmanuel Macron, a to v závěrečný den Konference o budoucnosti Evropy, připomněl zpravodaj ČT v Bruselu Petr Obrovský. „Kdy při projevu v Evropském parlamentu uvedl, že je třeba Evropu nově politicky uspořádat, a to nejen uvnitř Evropské unie, ale i za jejími hranicemi,“ popsal zpravodaj.

„Jak bychom měli v politickém smyslu uspořádat Evropu? A jak to můžeme udělat za hranicemi Evropské unie? Je naší historickou povinností odpovědět na tuto otázku a vytvořit Evropské politické společenství,“ uvedl tehdy Macron.

Obrovský podotkl, že Evropa si po zahájení ruské invaze na Ukrajinu uvědomila, že se musí více starat o svou bezpečnost a semknout se se sousedními zeměmi. „Evropské politické společenství má být klubem několika desítek zemí, vypadá to zhruba na čtyři desítky, kde se budou řešit společné problémy, které přesahují hranici Evropské unie. Mohou se týkat právě bezpečnosti, klimatické politiky, dopravy, ochrany hranic, řešení migrace, anebo ekonomické konvergence těchto států – tedy situace, kdy bohatší země budou pomáhat těm chudším,“ nastínil Obrovský.

7 minut
Zpravodaj ČT Petr Obrovský o vzniku Evropského politického společenství
Zdroj: ČT24

Doprava, plynovody, roaming

V Praze se lídři zemí, které by mohly vytvořit Evropské politické společenství, sejdou vůbec poprvé. Obrovský uvedl, že pozvánku dostalo 27 členských zemí EU. Na první summit by podle něj měli dorazit zástupci dalších 17 nečlenských států – například Velké Británie, Turecka, Ukrajiny, Norska, Švýcarska, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu i zemí západního Balkánu.

Klíčové je přitom zapojení Velké Británie, upozornil zpravodaj. „Protože základním pojivem Evropského politického společenství by měla být jakási shoda na základních politických hodnotách, oddanost států demokracii a především geopolitická jednota v odpovědi na ruskou agresi na Ukrajině. A z uplynulých měsíců víme, že role Británie v evropské odpovědi na ruskou agresi byla naprosto klíčová,“ zdůvodnil Obrovský. Dodal, že pro Británii by to zároveň byla příležitost pro znovunastavení vztahů se sedmadvacítkou po odchodu z EU.

Odborníci se podle Obrovského shodují, že ideální interval schůzí společenství bude jednou až dvakrát do roka. „Bude to především komunikační platforma, ale nemělo by to zůstat pouze u toho. Mělo by přinést i reálné výsledky a praktická zlepšení v životech občanů jednotlivých zemí,“ řekl. Mezi ty patří například lepší dopravní spojení, nové plynovody a terminály nebo volání bez roamingových poplatků.

Posílení Evropy na globální scéně

Evropské politické společenství je volnější a širší klub, který nemá nahradit EU. „Jde o takové posílení pozice Evropské unie a Evropy jako takové na globální scéně,“ sdělila výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku Europeum Jana Juzová.

Účast také nemusí automaticky znamenat cestu do EU. „Pokud bude projekt Evropského politického společenství vhodně využitý, může se stát jakýmsi stupněm mezi plným členstvím v Evropské unii a postavením nečlena,“ poznamenal analytik institutu Bruegel Zsolt Darvas.

Myšlenka Evropského politického společenství přitom není nová. Pracovalo se s ní už na samém počátku evropské integrace v 50. letech. Tehdejší projekt se ale zastavil právě kvůli Francii, která odmítla ratifikovat příslušnou smlouvu z obavy o ztrátu národní suverenity.

Schneirder: Otázka evropské bezpečnosti bez Británie nemá význam

Bývalý ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider vyjádřil obavy, že co se týče bezpečnosti, vytváření nových struktur nepomůže. „Jsme v situaci, kdy pomůže konkrétní pomoc, konkrétní opatření,“ řekl v Horizontu ČT24. Návrh na podobu Evropského politického společenství označil za „prázdnou skořápku“, u níž se teprve na summitu v Praze ukáže, čím ji bude možné naplnit.

Dobrou zprávou podle něj nicméně je, že tento projekt „vyjadřuje zájem o to, o co jsme se doposud zajímali jako o politiku sousedství,“ podotkl. Projekt zároveň označil za silný politický signál. „Ukáže se, jestli se podaří tak rozličné státy, jako je Británie a Turecko, dostat za jeden stůl. A jestli se podaří posunout to, co bylo dříve společnou bezpečnostní a obrannou politikou, která byla více na papíře než ve skutečnosti, za hranice Evropské unie,“ dodal. Upozornil zároveň, že jakákoliv otázka evropské bezpečnosti bez Británie nemá význam.

5 minut
Jiří Schneider o novém projektu Evropského politického společenství
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 7 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 16 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 21 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 34 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...