EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který se zaměřuje na lodě takzvané ruské stínové flotily a rovněž na další osoby navíc k těm, které už sankcím podléhají. Další sankce proti Rusku se podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové připravují.

Podle šéfky unijní diplomacie se nové sankce, cílené na Putinův režim kvůli pokračující invazi na Ukrajinu, dotknou dalších plavidel takzvané ruské stínové flotily. Jedná se typicky o tankery plující pod vlajkou třetích zemí, například Gabonu nebo Kamerunu, bez běžného pojištění. Rusko jejich prostřednictvím vyváží svá fosilní paliva navzdory platným sankcím.

Sankce se mají zaměřit i na oblast porušování lidských práv a hybridních hrozeb. „Čím déle bude Rusko válčit, tím tvrdší bude naše reakce,“ uvedla diplomatka.

Na seznamu se nově ocitlo 189 lodí, včetně ropných tankerů, a počet sankcionovaných plavidel tak dosáhl 342. Na sankční seznamy rovněž přibydou další osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Jde o sedmnáct fyzických osob a osmapadesát osob právnických spoluodpovědných za ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině a omezování její územní celistvosti. Seznam už celkem čítá 2400 lidí, institucí či firem. Dalších jedenatřicet často zahraničních společností bylo potrestáno za dodávky vojensky využitelných technologií ruské armádě.

Na seznam přibyla i běloruská novinářka Natalia Sudlianková. Vyplývá to z českého vnitrostátního sankčního seznamu, ze kterého byla v úterý z důvodu zařazení na seznam EU vyškrtnuta. Česká vláda ji na sankční seznam zařadila letos na začátku dubna. Sudlianková byla podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.

Zpřísněním protiruských sankcí, pokud do týdne nepokročí mírová jednání, hrozil německý kancléř Friedrich Merz před jednáním ukrajinské a ruské delegace v Istanbulu.

7 minut
Události: Dění kolem Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil balík za krok správným směrem. „Je důležité zavést přísná omezení pro ruskou tankerovou flotilu, která slouží k financování zabíjení, a také pro všechny programy, které Rusko používá k budování svého vojenského průmyslu,“ napsal na X. „S Ursulou (von der Leyenovou) jsme také diskutovali o přípravách 18. balíku unijních sankcí. Ruská ropa, infrastruktura pro obchod s energiemi, banky a finanční programy – to jsou oblasti, které Rusko nejvíce zraňují, a proto nejvíce přispívají k míru,“ dodal ukrajinský prezident.

Některá opatření blokovalo Maďarsko a Slovensko

Původně se spekulovalo, že balíček bude obsahovat také zákaz dovozu ruského zkapalněného plynu (LNG) do Evropy, nakonec ale Komise od tohoto kroku upustila. Narazila totiž na odpor některých zemí a zároveň panuje nejistota ohledně alternativních zdrojů.

Pro schválení sankcí je potřeba jednomyslnost a Maďarsko a Slovensko, které udržují s Ruskem úzké vztahy, už několikrát zopakovaly, že jakékoli sankce týkající se energetického sektoru zablokují.

Ruské hybridní hrozby i porušování lidských práv

Země EU se rovněž dohodly na rozšíření právního základu sankčního rámce týkajícího se ruských hybridních hrozeb. Jedno z nových opatření umožní EU uvalit sankce na plavidla, která ničí podmořské kabely.

V souvislosti s nedodržováním lidských práv v Rusku se státy dohodly na uvalení sankcí na dalších dvacet osob, soudců a státních zástupců, kteří byli zapojeni do případů proti ruskému opozičnímu politikovi a kritikovi Kremlu Vladimiru Kara-Murzovi nebo sehráli klíčovou roli při uvěznění a smrti ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného.

Zatím poslední, šestnáctý soubor sankcí proti Rusku byl schválen 24. února, v den třetího výročí ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Zaměřil se mimo jiné na omezení vývozu hliníku z Ruska a rovněž na stínovou flotilu.

Podle serveru Politico nové sankce s EU zkoordinovalo i Spojené království. Britský seznam se kromě zařazení osmnácti lodí na seznam ruské stínové flotily zaměřuje také na společnosti a jednotlivce podporující ruskou armádu, vývoz fosilních paliv nebo šíření propagandy.

Londýn nově potrestal více než stovku lidí a subjektů. Jde mimo jiné o desítky finančních subjektů umožňujících Rusku obcházet dosavadní sankce či o další lodě ze zmíněné flotily.

Americký prezident Donald Trump naopak uvedl, že nové sankce v tuto chvíli uvalovat nebude, protože „existuje šance něčeho dosáhnout“, píše Politico.

Setkání evropských lídrů v Kyjevě, 10. 5. 2025. Zleva: německý kancléř Friedrich Merz, francouzský prezident Emmanuel Macron, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer a polský premiér Donald Tusk
Zdroj: Ludovic Marin/Pool via Reuters

Pracuje se na dalších opatřeních

Evropská komise pracuje už nyní na dalším, osmnáctém balíčku sankcí, oznámila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová minulý týden v Tiraně. Česko by podle diplomatických zdrojů chtělo, aby se zaměřil více na sektorové sankce a rovněž i na to, jak zabránit obcházení sankcí. Praha rovněž již delší dobu prosazuje svůj návrh na zákaz pohybu ruských diplomatů po schengenském prostoru.

Podle von der Leyenové by měl osmnáctý balík sankcí zahrnovat mimo jiné omezení proti nyní nefunkčním baltským plynovodům Nord Stream 1 a Nord Stream 2, proti dalším lodím stínové flotily a rovněž by se mělo jednat o další postihy ruského finančního sektoru.

Podle agentury Reuters budou země Evropské unie usilovat o další snížení cenového stropu na ropu, kterou lze přepravovat tankery pojištěnými západními společnostmi. Opatření chtějí prosadit na příštím jednání skupiny G7. Cenový strop byl již dříve stanoven na šedesát amerických dolarů za barel, avšak dnes se této hranici začíná v důsledku vysoké produkce přibližovat i cena ropy na světovém trhu.

Načítání...