Erdogan složil prezidentský slib

Události: Erdogan složil prezidentský slib (zdroj: ČT24)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu složil v parlamentu přísahu na další volební období. Do Ankary kvůli tomu přijelo přes dvě desítky lídrů států a vlád, i šéf NATO Jens Stoltenberg. Českou republiku zastupoval velvyslanec v Ankaře Pavel Vacek. Erdogan, který zemi vládne už dvacet let, oznámil také složení své nové vlády.

„Jako prezident přísahám na svou čest a bezúhonnost před velkým tureckým národem a historií, že budu chránit existenci a nezávislost státu,“ řekl Erdogan během ceremoniálu v parlamentu v Ankaře. Kromě Stoltenberga byl na místě i venezuelský prezident Nicolás Maduro, maďarský premiér Viktor Orbán i arménský premiér Nikol Pašinjan.

Erdogan vyzval Turky, aby odložili své neshody a soustředili se na budoucnost. Na inauguračním ceremoniálu v prezidentském paláci nasadil podle agentury Reuters smířlivý tón. „Přijmeme všech 85 milionů lidí bez ohledu na jejich politické názory. Odložme stranou rozhořčení z volebního období. Hledejme cesty ke smíření,“ řekl. „Společně se musíme dívat dopředu, zaměřit se na budoucnost a pokusit se říci nové věci. Měli bychom se snažit budovat budoucnost tím, že se poučíme z chyb minulosti,“ dodal.

Nový pětiletý mandát umožňuje Erdoganovi pokračovat v jeho dosavadní politice. Podle kritiků jedná doma autoritářsky a za hranicemi vypočítavě. Přes problematické vztahy Turecko zůstává důležitým partnerem Západu, zejména v oblastech migrace a bezpečnosti.

Členové nové vlády

Erdogan během soboty také jmenoval členy nové vlády. Podle agentury Reuters zařadil do svého kabinetu jako ministra financí bývalého šéfa ekonomiky Mehmeta Simseka, což naznačuje možný návrat k větší ortodoxnosti ekonomiky, včetně případného zvýšení úrokových sazeb.

Simsek byl investory vysoce ceněn, když v letech 2009 až 2018 působil jako ministr financí a místopředseda vlády. Jeho klíčová role by nyní mohla znamenat odklon od let lpění na nízkých úrokových sazbách navzdory vysoké inflaci a silné státní kontrole trhů, napsala agentura Reuters.

Novým ministrem zahraničí se stal Erdoganův dlouholetý důvěrník, šéf tajné služby MIT Hakan Fidan. Mevlüt Cavusoglu, který vedl tureckou diplomacii téměř deset let, součástí nového kabinetu není. Erdogan rovněž jmenoval náčelníka armádního štábu Yasara Gülera ministrem obrany a novým ministrem vnitra se stal bývalý istanbulský guvernér Ali Yerlikaya.

Další oslavy staronového prezidenta

Po přísaze před tureckými poslanci Erdogan zamířil do ankarského mauzolea prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, který před sto lety založil Tureckou republiku a v zemi se těší velké vážnosti. Jeho portrét je nejen na tureckých bankovkách, kromě úředních budov visí i v mnoha domácnostech a za urážku jeho památky hrozí podle zvláštního zákona o zločinech proti Atatürkovi až tři roky vězení. 

Devětašedesátiletý Erdogan, který je prezidentem od roku 2014 a předtím byl od roku 2003 premiérem, letos poprvé nevyhrál prezidentské volby už v prvním kole. O pokračování jeho vlády rozhodlo až druhé kolo 28. května, v němž dostal 52,2 procenta hlasů.

Ještě před prvním kolem ze 14. května některé průzkumy dávaly šanci kandidátovi opozice Kemalu Kilicdarogluovi. Mnozí se domnívali, že Erdoganovi uškodí špatná ekonomická situace, zejména růst cen, a že mu body ubere i podle některých špatně zvládnutá vládní pomoc po únorovém zemětřesení. Většina Turků ale opět dala přednost silnému vůdci před málo charismatickým demokratem.