Do podzimu ze Súdánu uprchne výrazně víc než milion lidí, míní OSN

4 minuty
Horizont ČT24: Súdánští uprchlíci
Zdroj: ČT24

Do letošního října ze Súdánu uteče podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky mnohem víc lidí než původně odhadovaný milion. Organizaci navíc chybí prostředky, aby jim poskytla humanitární pomoc. Od 15. dubna, kdy konflikt o moc mezi armádou a polovojenskými jednotkami vypukl, už ze země odešlo do sousedních států víc než 350 tisíc lidí. Ti ale neutíkají jen za hranice – vnitřně vysídlen je v Súdánu víc než jeden milion obyvatel.

Utíkají, aby zachránili život svůj i svých blízkých. Zhruba měsíc a půl od začátku konfliktu v Súdánu se navíc ukazuje, že uprchlíků bude víc, než úřady předpovídaly.

„Nynější projekce ohledně vysokých čísel se možná ukážou jako příliš střídmé. Zpočátku jsem tomu nechtěl věřit,“ svěřil se vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Súdánci prchají hlavně do Egypta, ale i Jižního Súdánu a Čadu. Někteří mají štěstí a dočkají se vlídného přijetí.

„Jakmile jsme slyšeli, že se blíží milice, rychle jsme utekli, aniž bychom si s sebou něco vzali,“ řekla uprchlice ze Súdánu do Čadu Kaltouma Jaja Abderahmaneová. Když dorazili do sousední země, tak jim pomohli místní obyvatelé.

Jiní ale v cizí zemi živoří. Ti, kteří zůstanou doma – v Chartúmu nebo na dalších místech intenzivních bojů – čelí kromě obav o vlastní život i výpadkům elektřiny a nemohou se spolehnout na zdravotnické služby. Na mnoha místech je fatální nedostatek jídla a vody. Situace, se kterou se v metropoli potýká i největší súdánský sirotčinec. Od vypuknutí bojů tam zemřelo padesát dětí – hlavně kojenců – na dehydrataci a podvýživu.

„Toto je volání o pomoc, lidskost, mír a naději, naději na normální a lepší život pro sirotky, kteří jsou uvězněni v Chartúmu kvůli válce a násilí,“ prosí dobrovolný lékař v chartúmském sirotčinci Abdallah Adam. V těžkých podmínkách navíc přibývá případů rabování a znásilnění.

Reakce OSN

Jedná se o krizi, kterou podle OSN umocňuje nedostatečný zájem zbytku světa.

„Vzhledem k rok a tři až čtyři měsíce trvající ruské invazi a míře pozornosti, která se v porovnání s tím Súdánu dostává, můžete cítit jasný nepoměr, který je nebezpečný. Tato krize má potenciál destabilizovat celý region i jeho okolí, stejně jako tomu je v případě Ukrajiny v Evropě,“ prohlásil Grandi.

Dosud přitom OSN předpokládala, že do podzimu ze země uprchne milion lidí. Členské státy kvůli tomu požádala o zhruba deset a půl miliardy korun. Vybrat se podařilo jen procento těchto prostředků. I proto OSN volá po uspořádání dárcovské konference.

„Právě teď je v Súdánu ohromujících 13,6 milionu dětí, které naléhavě potřebují pomoc,“ řekl mluvčí UNICEF James Elder. Boje o moc v Súdánu mezi armádou a polovojenskými jednotkami mezitím pokračují, a to navzdory vyjednanému příměří – přestože se v pondělí podařilo o pět dní prodloužit, klid zbraní není ani jednou stranou dodržován. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 2 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 4 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 4 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 7 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 8 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 10 hhodinami
Načítání...