Čínský ministr obrany z Moskvy zamířil do Běloruska

„Dialog mezi ruským a čínským resortem obrany je intenzivní,“ uvedl v Moskvě čínský ministr obrany Li Šang-fu. Po několika dnech v Rusku se pak přesunul na návštěvu Běloruska. Peking je nyní jedním z nejvýznamnějších spojenců Moskvy, která kvůli invazi na Ukrajinu čelí západním sankcím.

Čínský ministr obrany se v Rusku zúčastnil mimo jiné konference o mezinárodní bezpečnosti. Je to jeho už druhá návštěva od březnového nástupu do funkce.

„Nejspíše jednali o společných vojenských cvičeních, Rusko je v tom nejčastějším čínským partnerem,“ řekl pro ČT redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup. Dodal, že od nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do funkce v roce 2013 se jich konalo už 45. 

Soukup také zmínil, že na ukrajinské frontě se objevily čínské dělostřelecké náboje a některé automobily. Je však o nich známo, že šlo sice o čínské výrobky, ale které do Ruska dorazily ze třetí země, nejspíše z Íránu. „Čína nedodává nové zbraně, náboje, které by Rusko velmi uvítalo, ale funguje jako tranzitní země pro dovozy především mikroelektroniky či čipů.“

Čína chce hrát roli mírotvorce

Redaktor zmínil, že přímých vojenských dodávek do Ruska se Čína snaží vyvarovat. Změnu v tomto postoji nečeká, jedině kdyby došlo k silné roztržce mezi Čínou a Západem. „Číňané se nechtějí nějak výrazně angažovat. Dělají, že nejsou na žádné straně.“ 

Podobně i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Šebok uvedl, že Čína se snaží od konfliktu distancovat a nepodporuje přímo Rusko v jeho aktivitách vůči Ukrajině. „Snaží se prezentovat jako hráč, který má zájem o mírové řešení konfliktu.“ Zároveň však Moskvu za invazi nekritizuje a viní hlavně NATO a USA, že Rusko obkličovaly.

Rusko je tak pro ni důležitým partnerem ve snaze o „multipolarizaci mezinárodního pořádku,“ tedy ve snaze oslabit dominantní pozici Spojených států. Dalším pilířem vztahu Pekingu k Moskvě je úzká a výhodná hospodářská spolupráce.

K návštěvě Li Šang-fua v Bělorusku Soukup uvedl, že je o ní známo ještě méně než o jeho cestě do Ruska. Spolupráce obou zemí ve zbrojním průmyslu je však intenzivní a Bělorusko například prodalo licenci na výrobu supertěžkých tahačů, které mohou přepravovat mezikontinentální balistické rakety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 4 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 5 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 8 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 8 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...