Čínská armáda tvrdí, že „splnila úkoly“ u Tchaj-wanu. V oblasti chce nadále hlídkovat

Čínská armáda informovala, že po zhruba týdnu cvičení v okolí Tchaj-wanu „úspěšně splnila různé úkoly“. Východní velení čínské armády na sociální síť Weibo oznámilo, že bude situaci v Tchajwanském průlivu i nadále sledovat, pravidelně hlídkovat a pokračovat ve výcviku, aby byla armáda bojeschopná.

Prohlášení může znamenat potenciální konec několika dní „vojenských her“, ale také signál, že Peking bude na ostrov nadále vyvíjet tlak, komentuje agentura Reuters. Čína zahájila vojenská cvičení ve čtvrtek v reakci na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na demokratickém ostrově.

V úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že manévry jsou „přípravou na invazi“. Čína již dříve uvedla, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, kterou drtivá většina světových států neuznává, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.

Zdroje obeznámené se situací uvádějí, že čínské lodě i bojová letadla byly i ve středu aktivní poblíž dělicí linie v Tchajwanském průlivu. Cvičení chtěl Peking původně ukončit v neděli, o víkendu ale oznámil jejich prodloužení až do poloviny srpna.

Londýn si kvůli agresivitě Pekingu vůči Tchaj-wanu předvolal čínského velvyslance Čenga Ce-kuanga. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová žádá, aby diplomat vysvětlil chování své země. „Spojené království naléhavě vyzývá Čínu, aby veškeré spory řešila mírovými prostředky, bez hrozby silou nebo nátlaku či jejich použití,“ prohlásila Trussová.

Nebezpečná blokáda

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem může ještě eskalovat. „Scénářem, který se objevuje v posledním týdnu, je blokáda Tchaj-wanu, která by vedla k narušení dopravních řetězců. To by ovlivnilo úplně všechny, protože asi polovina globální kontejnerové dopravy prochází Tchajwanským průlivem. V případě narušení by lodě musely být přesměrovány, to by zdražilo jejich pojištění a ovlivnilo ekonomiku celého světa,“ nastínila v ČT24 analytička z Asociace pro mezinárodní otázky Ivana Karásková.

6 minut
Analytička Karásková o napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem
Zdroj: ČT24

I pokud by Tchaj-wan nakonec potřeboval vojenskou pomoc, analytička se zdráhá srovnávat pozici ostrova s Ukrajinou. „Sankce, které byly uvaleny na Rusko a které bylo náročné prosadit v rámci EU, se týkají země, jejíž HDP je srovnatelné s Itálií. V případě Číny je vzájemná závislost s Evropskou unií mnohem větší. Také váha Číny jako druhé největší ekonomiky světa je mnohem větší,“ upozorňuje Karásková.

Proto je skeptická k prosazení sankcí vůči Číně, speciálně kvůli Tchaj-wanu. Velká většina zemí EU podle ní ani nemá kapacity k tomu, aby dokázala zasáhnout do případného konfliktu mezi Pekingem a Tchaj-pejí.

Do Číny odletěl opoziční politik

Do Číny ve středu odletěl jeden z předních představitelů tchajwanské hlavní opoziční strany Kuomintangu. Její zástupci uvedli, že šlo o plánovanou cestu, při které se má setkat s tchajwanskými podnikateli a v Pekingu nemá naplánovaná žádná oficiální jednání.

„I v tento moment Kuomintang stále trval na tom, že do Číny pojede a zklame náš lid,“ okomentovala cestu prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky „jedné Číny“, kterou uznává téměř celý svět, na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami.

USA Tchaj-wan také neuznávají, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy, a to i na vojenské úrovni. Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 12 mminutami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 20 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami
Načítání...