Čína se otevírá, covid sílí, ekonomika drhne a roste nezaměstnanost

3 minuty
Události: Čínská ekonomika je v potížích
Zdroj: ČT24

Čína se zároveň s uvolněním proticovidových opatření chystá otevřít světu. Po třech letech lockdownů, povinných karantén a omezených kontaktů zatím jako poslední z velkých ekonomik stále omezuje přístup do země. Od 8. ledna už by ale na hranici měl stačit negativní výsledek PCR testu. Skončí i povinnost třítýdenní izolace, zároveň by čínští občané opět získali možnost cestovat do zahraničí.

Čína hledá cestu, jak žít s covidem a udržet ekonomický růst. Po vlně občanských nepokojů a protestů odstraňuje překážky, hrozba pro ekonomiku však trvá. Nákaza je na vzestupu, dělníci pobývají kvůli riziku onemocnění doma, obchodům vypadávají dodávky a restaurace jsou prázdné. I přes očekávané zotavení hrozí, že jakmile se asijská velmoc otevře světu, příští půl rok nastane nestabilita.

„Výrobě se stále daří docela dobře, ale služby dostaly opravdu masivní úder. Je jasné, že Čína letos poroste méně než o tři procenta. Zbytek Asie poroste rychleji. Nevíme, jaký dopad bude mít otevření, ke kterému teď dochází,“ domnívá se Joerg Wuttke, předseda Obchodní komory EU v Číně.

Stoupá také nezaměstnanost, hlavně mezi mladými

Podle předsedy obchodní komory Evropské unie se podmínky nepatrně zlepšují, do stavu před pandemií je však ještě daleko. I přesto evropské firmy z Číny neodcházejí.

„Velcí hráči, tedy automobilky a chemičky, zůstávají a investují víc peněz, protože není mnoho ekonomik, které by zapadly do velikosti takového podnikání. Pak tu jsou malé a střední podniky, které zápasí a přepnuly na autopilota,“ všímá si Wuttke.

Kvůli krizi stoupá také nezaměstnanost. Mezi mladými lidmi je na rekordních dvaceti procentech.

„Nezaměstnanost mladých lidí je v posledních letech problém. Čerství absolventi mají velké potíže při hledání zaměstnání. Nabídky na trhu práce vykazují velký pokles,“ upozorňuje Liou Tien, ekonom z Univerzity Fu-tan v Šanghaji.

9 minut
Studio ČT24: Sinoložka Lomová k prudkému šíření covidu-19 v Číně
Zdroj: ČT24

„Musíme brát v potaz, že čínský politický systém si tradičně a dlouhodobě hlídá svou image před obyvatelstvem. A to i za cenu naprosto nereálných čísel a údajů,“ podotkla ve vysílání ČT sinoložka z Filozofické fakulty UK Olga Lomová. Podle ní jde o něco, na co jsou Číňané ze strany státu zvyklí. Zároveň se to však odráží v tom, že oficiálním údajům obyvatelé spíše nedůvěřují.

Dodala, že demonstrace v Číně během minulých týdnů byly velmi nečekané. „Zároveň nikdo nečekal, že na to vláda okamžitě zareaguje změnou opatření.“

Poptávka po čínském zboží klesá

Nulová tolerance ke covidu není jediným důvodem, proč ekonomika strádá. Dlouhodobým problémem je, že Si upřednostňuje státní podniky a omezuje soukromé společnosti.

Pokračuje také propad na trhu s nemovitostmi, který byl dlouhodobě hlavním motorem ekonomiky. Prodeje i ceny prudce klesají a developeři nemají peníze na dokončení výstavby. Hospodářství nepomáhá ani situace ve světě – kvůli inflaci poptávka po čínském vývozu klesá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v pondělí s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta lidí se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...