Finance bude poprvé v historii Británie řídit žena

Nový britský premiér Keir Starmer postupně jmenuje členy svého labouristického kabinetu. Finance povede bývalá několikanásobná stínová ministryně Rachel Reevesová. Stala se vůbec první ženou, která tuto funkci zastává od momentu jejího vzniku, tedy od roku 1221, uvádí stanice Sky News. Novou vicepremiérkou a ministryní pro sociální záležitosti je Angela Raynerová a postu šéfa diplomacie se ujme bývalý stínový ministr David Lammy s více než dvaceti lety zkušeností z vysoké politiky, píše BBC.

„Nedělám si iluze ohledně velikosti výzev, před kterými stojíme,“ uvedla podle BBC po svém jmenování Reevesová a dodala, že nemůže slíbit, že práce vlády bude jednoduchá. „Máme před sebou dlouhou cestu (...), jsme nový tým, máme nový začátek, tak se pojďme dát do práce,“ řekla nová ministryně.

Všem mladým dívkám a ženám rovněž popřála, aby jim dnešek ukázal, že by neměly klást omezení svým ambicím.

Reevesová, která studovala na Oxfordu a poté pracovala mimo jiné v Bank of England, je členkou Dolní sněmovny od roku 2010, k labouristům se ale přidala už jako teenager. Ve stínových kabinetech působila jako ministryně financí či práce.

Novým šéfem obrany se stal John Healey, bývalý stínový ministr obrany i zdravotnictví. Britská armáda má po čtrnácti letech vlády konzervativců o desítky procent méně členů a vedení čeká na její modernizaci, upozorňují média.

Healey letos na jaře řekl deníku The Guardian, že „pokud půjdou labouristé do vlády, musí mít na paměti, aby zůstali političtí“. Způsob fungování vlády podle něj může „otupit“ vůli pro změnu. „Až příliš často lidé (na úřadu vlády) jednoduše přečtou agendu svého oddělení, radši než aby přemýšleli jako vládní ministři s citem pro věc, které se snažíme dosáhnout,“ uvedl Healey.

Vnitro podle Reuters dostala na starosti Yvette Cooperová, členka labouristů od roku 1997, která má desítky let zkušeností z vysoké politiky. V roce 2015 se ucházela také o post předsedkyně Labouristické strany, se sedmnácti procenty však skončila třetí v hlasování, které tehdy ovládl Jeremy Corbyn s téměř šedesáti procenty.

Výzvy pokoříme, říká nový šéf diplomacie

Nový šéf diplomacie Lammy začínal jako člen Londýnského shromáždění v roce 2000 a o několik měsíců později se dostal do Dolní sněmovny, kde měl funkce mimo jiné ve výboru zabývajícím se legislativou EU nebo ve výboru spravujícím umělecké sbírky parlamentu, ve vládě Tonyho Blaira pracoval také na ministerstvu kultury.

„Je to největší čest mého života, být jmenovaný (ministrem zahraničí). Svět čelí ohromným výzvám, my je ale s ohromnou silou a přednostmi Británie pokoříme,“ napsal Lammy na síti X po svém jmenování.

David Lammy
Zdroj: Reuters/Phil Noble

Ministrem zdravotnictví se stal Wes Streeting. Po svém jmenování poznamenal, že „(státní zdravotní systém) NHS mu zachránil život“ a že on je „odhodlaný věnovat svůj život záchraně NHS“. Na jeho jmenování reagovala rovněž asociace BMA, která sdružuje stávkující lékaře. Podle svého prohlášení je připravena s vládou jednat, píše BBC. Kritika rekordně dlouhých čekacích dob na zákroky v rámci NHS byla jedním z důležitých prvků labouristické kampaně.

Resort spravedlnosti povede Shabana Mahmoodová, školství bude řešit Bridget Phillipsonová, ministrem pro energetiku je někdejší lídr labouristů Ed Miliband a v čele resortu práce a sociálních věcí stanula Liz Kendallová. Dopravu dostala na starosti Louise Haighová, vědu Peter Kyle, kulturu Lisa Nandyová, zemědělství, životní prostředí a potraviny Steve Reed a obchod Jonathan Reynolds.

Starmer rovněž jmenoval šéfy resortů, které se zabývají záležitostmi tří britských zemí: Severního Irska, Skotska a Walesu. V tomto pořadí se jimi stali Hilary Benn, Ian Murray a Jo Stevensová.

Nebývalý úspěch

Labouristé si po mimořádně špatném výkonu z roku 2019 polepšili ve čtvrtečních volbách na téměř rekordní počet mandátů. V Dolní sněmovně obsadí nejméně 412 z celkových 650 křesel. Starmer v prvním premiérském projevu zdůraznil mimo jiné „obnovu“ země a s ní i návrat důvěry v politiky.

Starmerova středolevá strana ve svém programu slíbila voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Slibuje také reformu systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů.

Labouristé hodlají omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z osminásobné vraždy druhého stupně muže podezřelého ze sobotního útoku autem na dav na pouličním filipínském festivalu ve Vancouveru, v důsledku kterého zahynulo jedenáct lidí a přes dvacet dalších utrpělo zranění. Podle žalobců je možné, že proti muži budou vznesena další obvinění, napsala agentura AP.
před 4 mminutami

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 24 mminutami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 38 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 9 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 10 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...