Finance bude poprvé v historii Británie řídit žena

Nový britský premiér Keir Starmer postupně jmenuje členy svého labouristického kabinetu. Finance povede bývalá několikanásobná stínová ministryně Rachel Reevesová. Stala se vůbec první ženou, která tuto funkci zastává od momentu jejího vzniku, tedy od roku 1221, uvádí stanice Sky News. Novou vicepremiérkou a ministryní pro sociální záležitosti je Angela Raynerová a postu šéfa diplomacie se ujme bývalý stínový ministr David Lammy s více než dvaceti lety zkušeností z vysoké politiky, píše BBC.

„Nedělám si iluze ohledně velikosti výzev, před kterými stojíme,“ uvedla podle BBC po svém jmenování Reevesová a dodala, že nemůže slíbit, že práce vlády bude jednoduchá. „Máme před sebou dlouhou cestu (...), jsme nový tým, máme nový začátek, tak se pojďme dát do práce,“ řekla nová ministryně.

Všem mladým dívkám a ženám rovněž popřála, aby jim dnešek ukázal, že by neměly klást omezení svým ambicím.

Reevesová, která studovala na Oxfordu a poté pracovala mimo jiné v Bank of England, je členkou Dolní sněmovny od roku 2010, k labouristům se ale přidala už jako teenager. Ve stínových kabinetech působila jako ministryně financí či práce.

Novým šéfem obrany se stal John Healey, bývalý stínový ministr obrany i zdravotnictví. Britská armáda má po čtrnácti letech vlády konzervativců o desítky procent méně členů a vedení čeká na její modernizaci, upozorňují média.

Healey letos na jaře řekl deníku The Guardian, že „pokud půjdou labouristé do vlády, musí mít na paměti, aby zůstali političtí“. Způsob fungování vlády podle něj může „otupit“ vůli pro změnu. „Až příliš často lidé (na úřadu vlády) jednoduše přečtou agendu svého oddělení, radši než aby přemýšleli jako vládní ministři s citem pro věc, které se snažíme dosáhnout,“ uvedl Healey.

Vnitro podle Reuters dostala na starosti Yvette Cooperová, členka labouristů od roku 1997, která má desítky let zkušeností z vysoké politiky. V roce 2015 se ucházela také o post předsedkyně Labouristické strany, se sedmnácti procenty však skončila třetí v hlasování, které tehdy ovládl Jeremy Corbyn s téměř šedesáti procenty.

Výzvy pokoříme, říká nový šéf diplomacie

Nový šéf diplomacie Lammy začínal jako člen Londýnského shromáždění v roce 2000 a o několik měsíců později se dostal do Dolní sněmovny, kde měl funkce mimo jiné ve výboru zabývajícím se legislativou EU nebo ve výboru spravujícím umělecké sbírky parlamentu, ve vládě Tonyho Blaira pracoval také na ministerstvu kultury.

„Je to největší čest mého života, být jmenovaný (ministrem zahraničí). Svět čelí ohromným výzvám, my je ale s ohromnou silou a přednostmi Británie pokoříme,“ napsal Lammy na síti X po svém jmenování.

David Lammy
Zdroj: Reuters/Phil Noble

Ministrem zdravotnictví se stal Wes Streeting. Po svém jmenování poznamenal, že „(státní zdravotní systém) NHS mu zachránil život“ a že on je „odhodlaný věnovat svůj život záchraně NHS“. Na jeho jmenování reagovala rovněž asociace BMA, která sdružuje stávkující lékaře. Podle svého prohlášení je připravena s vládou jednat, píše BBC. Kritika rekordně dlouhých čekacích dob na zákroky v rámci NHS byla jedním z důležitých prvků labouristické kampaně.

Resort spravedlnosti povede Shabana Mahmoodová, školství bude řešit Bridget Phillipsonová, ministrem pro energetiku je někdejší lídr labouristů Ed Miliband a v čele resortu práce a sociálních věcí stanula Liz Kendallová. Dopravu dostala na starosti Louise Haighová, vědu Peter Kyle, kulturu Lisa Nandyová, zemědělství, životní prostředí a potraviny Steve Reed a obchod Jonathan Reynolds.

Starmer rovněž jmenoval šéfy resortů, které se zabývají záležitostmi tří britských zemí: Severního Irska, Skotska a Walesu. V tomto pořadí se jimi stali Hilary Benn, Ian Murray a Jo Stevensová.

Nebývalý úspěch

Labouristé si po mimořádně špatném výkonu z roku 2019 polepšili ve čtvrtečních volbách na téměř rekordní počet mandátů. V Dolní sněmovně obsadí nejméně 412 z celkových 650 křesel. Starmer v prvním premiérském projevu zdůraznil mimo jiné „obnovu“ země a s ní i návrat důvěry v politiky.

Starmerova středolevá strana ve svém programu slíbila voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Slibuje také reformu systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů.

Labouristé hodlají omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 9 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 21 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 26 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...